Ce jante aftermarket preferi pentru masina ta? - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
 
Reply to this topicStart new topic
Ce jante aftermarket preferi pentru masina ta?
GriffoJishiklumo
mesaj Nov 20 2010, 08:34 PM
Trimis la #1


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 33
Inregistrat pe: 5-September 10
Din: Ploiesti'n'Bucuresti
Membrul Nr.: 769
Masina Personala:mk2



Vreau sa va vad gusturile si cat de inventivi puteti fii; nu exista topicul pe acest forum si personal simteam ca trebuie.

Mie imi place foarte mult stilul BBS, gen CH, RS, RG-R.

Si Ronal Turbo, mai nou si OZ Classe PL1 din care am acasa o bucata noua pe 18" 9J pentru decor (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)



--------------------




Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulirx
mesaj Nov 20 2010, 09:27 PM
Trimis la #2


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 192
Inregistrat pe: 13-March 10
Din: ploiesti
Membrul Nr.: 573
Masina Personala:Volvo S60 D5 cu motor; Focus RS Mk2 cu alt motor



primul lucru de care tin cont e greutatea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GriffoJishiklumo
mesaj Nov 20 2010, 09:32 PM
Trimis la #3


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 33
Inregistrat pe: 5-September 10
Din: Ploiesti'n'Bucuresti
Membrul Nr.: 769
Masina Personala:mk2



CITAT(iulirx @ Nov 20 2010, 08:27 PM) *
primul lucru de care tin cont e greutatea.



Ok, deci are legatura cu puterea sau ca tii la mecanica masinii?

Si ca exemple, nu dai?


--------------------




Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Nov 20 2010, 11:23 PM
Trimis la #4


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊




TE37 sau RPF1


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Nov 21 2010, 03:25 AM
Trimis la #5


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Pt masina mea...oz wrc clar! Sau altele p acelasi stil...cat se poate d usoare si rezistente dar cu multe spite drepte....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Nov 21 2010, 01:42 PM
Trimis la #6


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(BSH @ Nov 20 2010, 10:23 PM) *
TE37 sau RPF1


Volk TE37 si Kosei RPF1 sint in clase de pret foarte diferite. Primele sint din aliaj de magneziu forjat si costa vreo 500-700EUR/buc, celelalte le gasesti si la 200EUR/buc pentru ca-s doar turnate.

Dar asta e ideea, daca vrei performanta greutatea e pe primul loc. daca vrei sa mai reziste si la strazile noastre atunci ori cauti direct forjate, ori faci un compromis si iei niste jante cu 1kg mai grele, avind mai mult material de obicei sint si mai rezistente (dar nu neaparat).
OZ-urile ultraleggera sint relativ rezistente. Alleggerita sint si mai rezistente desi nu cu mult, dar sint mai usoare. Daca ar fi sa-mi iau acum jante Alleggerita mi-as lua.
Superturismo sau superturismo wrc sint relativ grelute, insa mai usoare decit jantele OEM si semnificativ mai rezistente decit ultraleggera/alleggerita.


GriffoJishiklumo, are legatura cu ambele. Ma rog, nu are legatura cu puterea in sine, dar o roata mai grea iti va trage mai mult cuplu ca sa se invirta ea, cuplu pe care l-ai putea trimite la asfalt mai bine. Idem pe frinare, inertia mai mare a jantei grele (eventual secondata de un pneu greu, am vazut o droaie de idioti in ziua de azi isi pun pneuri late cit le incape sub aripa, eventual iesite mult si de sub aripa) mareste uneori considerabil distanta de frinare.

De obicei un hothatch e o masina relativ usoara pentru latimea de pneu care se recomanda. Majoritatea vor veni cu pneuri late intre 205 si 225mm, mai rar 235 (cele mai grele). Daca pui pneuri semnificativ mai late faci 2 timpenii:
1. adaugi greutate rotii;
2. daca nu refaci geometria se modifica forma petei de contact, de multe ori semnificativ chiar si dupa refacerea geometriei, si risti sa faci masina varza pe viraje (dar cum foarte multi habar nu au sa-si conduca masinile pe care le poseda si nu le-au condus decit fara sa stie aproape de limita vor intra mai curajosi in viraje cu pneurile mai late, insa in continuare sub limita, si vor avea impresia ca au imbunatatit si acest aspect, care daca exista totusi atunci de multe ori vine de la diferenta de compozitie a pneurilor si nu de la latime).

Foarte multi posesori de masini se apuca si sustin sus si tare ca pneurile mai late sint mai aderente doar pentru ca nu mai pierd ei aderenta la plecarile in forta de pe loc (sau o pierd mai tirziu). EPIC FAIL! O pierd mai tirziu pentru ca cele citeva sute de grame sau kilograme in plus le maninca din cuplu care nu mai ajunge la asfalt. Sau pur si simplu, intimplator, pneul nou are o compozitie mai sanatoasa.

De ce supercar-uri vin cu pneuri semnificativ mai late: simplu. Pentru ca alea au mult mai mult cuplu decit un HH si deja la aderenta incepe sa devina semnificativa cantitatea de pneu in care se disipa caldura rezultata in urma accelerarii si frinarii (nu, pe viraje nu le prea ajuta asa cum ar crede unii). Probabil veti si vedea ca pe fata, chair si cele AWD, au pneuri apropiate ca latine de un HH (245, 255), diferenta mare fiind la pneurile spate.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Nov 21 2010, 01:52 PM
Trimis la #7


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



Volk Racing G2 (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dragostan
mesaj Nov 21 2010, 03:27 PM
Trimis la #8


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 461
Inregistrat pe: 3-June 09
Din: Bucuresti/Ploiesti
Membrul Nr.: 73
Masina Personala:Honda Civic 5D 1,8 exec



99% din posesorii de japoneze isi doresc TE37...

un raport bun performanta/rezistenta/pret mi se pare ca au OZ allegerita.


--------------------
Accord 2.0 MT, Arctic Blue Pearl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulirx
mesaj Nov 21 2010, 04:08 PM
Trimis la #9


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 192
Inregistrat pe: 13-March 10
Din: ploiesti
Membrul Nr.: 573
Masina Personala:Volvo S60 D5 cu motor; Focus RS Mk2 cu alt motor



***
folosesc ultralegera. impreuna cu cele mai usoare cauciucuri performante (d-aia nu pun r888 ca sint grele)
greutatea jentii + a cauciucului influenteaza in primul rind functionarea amortizoarelor in curbe denivelate de viteza. (roata sta mai mult timp in contact cu drumul)
cauciucurile late sint bune pentru asfalt pentru mers la limita si atit. la fwd si awd maresc mult torq-steering-ul, insa dau iesiri semnificativ mai bune din viraje si sint semnificativ mai "cooperante" si mai comunicative. un cauciuc mai lat suporta mai multe combinatii de profil si mai multe combinatii de benzi decit unul mai ingust.
pentru liniute , cauciucurile mai inguste si cu talon mare sint cele indicate. (talonul mare e un ajutor important in preluarea surplusului de cuplu la plecari)
(latimea mica prezerva temperatura pneului)[aceste cauciucuri sint CONTRAINDICATE pentru regim de viteza pe curbe !!]
- pentru viteza pe curbe trebuie cauciucuri reci cu g-lateral maxim (la teste comparative) cauciuc rece = aderenta maxima la 45-60 grd
- pentru liniute trebuie cauciucuri calde cu distanta de frinare minima. (la teste comparative) cauciuc cald = aderenta maxima la 80-100 grd

se poate observa cu usurinta ca o masina setata pentru liniute e slaba pe curbe si invers.

*** discutie valabila pentru cunoscatori care merg la limita masinii. pentru amatori nu conteaza ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Nov 21 2010, 04:24 PM
Trimis la #10


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



@Mituc - Adevarat ce zici tu acolo in legatura cu pneurile si jantele dar eu am zis 2 jante care imi plac cum arata atat una e mai grea alta mai usoara, stiam si eu ce e cu ele dar astea imi plac + superturismo (ca am uitat) sau variatii la cele cu spite mai multe (caruta style).

Cele cu spite prea putine si subtiri nu imi plac deloc ... de ex 5 spite in stea subtiri.

Nu imi plac cele cromate deloc , neam !, poa sa fie ele si de 1 kg bucata si sa sa fie cele mai frumoase.

Nu imi plac cele cu elementele prea rotunjite, par vechi asa, prea oldfashioned.

Cele cromate in exterior si vopsite in interior mi se par de dragonu rosu.

Iar, cele cu buza aia lata nu imi plac , la fel , sunt demodate de mult , gen cum mai vezi pe la ursi sau asa...

@dragos - stii f bine ca imi place mult jdm`u

Mai imi plac alea de pe bmw, kei racing force 10 care sunt f jdm asa, tomason tn1
si ar mai fi ...

P.S - e topic separat de cauciucuri
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  00000.jpg ( 67k ) Numarul de Transferari: 19
Fisier Atasat  29azp1x.jpg ( 325.01k ) Numarul de Transferari: 26
Fisier Atasat  4672707662_6c3becac82_b.jpg ( 366.43k ) Numarul de Transferari: 22
Fisier Atasat  bmw_m3_hre_p40_monoblok_wheels.jpg ( 1.06MB ) Numarul de Transferari: 20
Fisier Atasat  dsc01237bs3.jpg ( 899.01k ) Numarul de Transferari: 19
Fisier Atasat  img0295ny.jpg ( 111.09k ) Numarul de Transferari: 14
Fisier Atasat  V6.JPG ( 2.57MB ) Numarul de Transferari: 15
Fisier Atasat  1289716271466.jpg ( 694.44k ) Numarul de Transferari: 14
 


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Nov 21 2010, 05:42 PM
Trimis la #11


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



:X
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  DSC_0103.JPG ( 77.22k ) Numarul de Transferari: 27
 


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Nov 21 2010, 10:47 PM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(iulirx @ Nov 21 2010, 03:08 PM) *
folosesc ultralegera. impreuna cu cele mai usoare cauciucuri performante (d-aia nu pun r888 ca sint grele)


Ar fi mai multe foarte bune iar suprematia lor e discutabila: michelin PS3, Pirelli PZero, si probabil Continental sportcontact 3. Oricum, intre primele 2 e batalie mare, la 225/40/r18 au undeva la 9kg.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TEFF
mesaj Nov 21 2010, 11:31 PM
Trimis la #13


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 349
Inregistrat pe: 15-December 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 480
Masina Personala:VW Golf R20



BBS CH am avut, sunt foarte frumoase, dardin pacate pe 18" arata prea mici. OZ Superturismo LM imi plac foarte mult. Modelele astea doua le-am avut.
La ce visez?
- HRE P47 (dar din pacate nu se fac pe 18", si janta de 19" in Bucuresti nu vreau)
(IMG:http://www.vividracing.com/forums/gallery/files/5/5/4/3/IMG_3226a.jpg)

- VOLK VR.G2
(IMG:http://earlqhan.files.wordpress.com/2010/10/volkracingg2big1.jpg)


--------------------
Revo Stage 4 Golf .:R
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulirx
mesaj Nov 22 2010, 12:57 AM
Trimis la #14


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 192
Inregistrat pe: 13-March 10
Din: ploiesti
Membrul Nr.: 573
Masina Personala:Volvo S60 D5 cu motor; Focus RS Mk2 cu alt motor



p zero trofeo. semislickuri pro. restul sint zvonuri. (cele de 10.000 km, care sint legale, ca cele de 1000km- compozitie slick insa sint modelate- nu sint, da' sint mai bune ca multe slickuri)
sau continental 5p (care nu se mai fac, sint doar martor de sarja si sint extrem de putine.)

r888 , ca comparatie : este 80% din 5p si 65% din trofeo.


ps . o janta bunicica, nu buna, trebuie sa nu ceara mai mult de 5 g la echilibrare (singura, fara caucicuc)
un cauciuc bun, pe o janta echilibrata trebuie sa nu ceara mai mult de 15 g. (atentie ! o pereche janta cauciuc poate avea 0, insa acest zero poate proveni de la +30 janta si -30 cauciuc rotite cum trebuie !)
jante -cauciuc 0-0 . asta trebuie sa cautati !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TEFF
mesaj Nov 22 2010, 01:25 AM
Trimis la #15


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 349
Inregistrat pe: 15-December 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 480
Masina Personala:VW Golf R20



iulirx, ai dreptate, dar e cam greu de pus in practica. Ca nimeni nu-mi da o janta noua sa ma duc sa vad daca e perfect echilibrata, si apoi sa o returnez. La jante second-hand se poate aplica. Parerea mea


--------------------
Revo Stage 4 Golf .:R
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 12:29 PM