Comparatie placute de frana - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
 
Reply to this topicStart new topic
Comparatie placute de frana, indicatii/contraindicatii
sofer-de-duminic...
mesaj May 24 2014, 09:52 PM
Trimis la #1


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 26-April 11
Membrul Nr.: 1,689
Masina Personala:gts



Vlad, daca tot s-a deschis subiectul asta, pun si eu o intrebare, ca ma tot preocupa zilele astea. Mai exact, eu tocmai ma gandeam sa cumpar o pereche de DS2500. Mentionez ca sunt pentru masina mea de zi cu zi. Sunt multumit de cum franeaza, de puterea de oprire a franelor, ce ma deranjeaza e rezistenta in timp. Adica dupa un mers mai sportiv pe o distanta de +/- 50 de km, slabeste mult pedala...nu e ca nu mai franeaza, nu am avut niciodata senzatia de frica ca o sa raman fara frane, dar evident ca se incing, miros si slabeste mult pedala.

Ma gandeam sa las discurile stock, cred ca sunt suficiente (din cate stiu, Golful GTSport PD170 are sistemul de franare de pe GTI, discurile de 312(?) mm, daca stie cineva mai bine si gresesc, va rog sa ma corectati!!), de asemenea si etrierele, dar sa schimb placutele cu DS2500, sa iau furtune metalice si lichid Motul RBF. Ce parere aveti? Acum, cu raspunsul lui Vlad, m-am dezumflat un pic cu DS2500. Mentionez ca nu merg cu masina pe circuit, ci vreau doar ca franele sa reziste mai bine la un mers mai sportiv, sustinut o perioada mai lunga, pe drumuri normale. Daca nu recomandati DS2500, unde gasesc celelalte modele: Pagid, Endless, Carbotech?! Nu prea sunt de gasit la noi...

Multumesc!
Un weekend placut tuturor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj May 24 2014, 10:43 PM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Deschid acest topic pentru a putea face un versus intre diferitele tipuri de placute...

1. Sistemul de franare de pe GTSport 170cp poate avea discuri de 312 sau 286 (depinde de anul de fabricati, de tara de provenienta, etc). Am vazut 170cp 1.4 TSI cu discuri de 312 si cu discuri de 288 (prima masina era facuta pentru Germania, a doua pt Romania, ambele cu acelasi an de fabricatie).
2. Personal am incercat Pagid (din ce am citit eu Pagid se inteleg foarte bine cu etrierii de Porsche) RS4-4 si RS29. Eu merg si pe pista deci un compound gen RS29 e obligatoriu pentru mine.
3. Daca nu as merge deloc pe pista cred ca mi-as lua placute stock si as avea grija cand ma duc mai tare sa racesc si franele...
4. Poti gasi respectivele placute pe ebay, la firme specializate, la Zeno (AlexZZTuning), etc


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Acidutzul
mesaj May 26 2014, 12:01 AM
Trimis la #3


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 379
Inregistrat pe: 29-July 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 752
Masina Personala:VW Golf MkV 2.0 TDI



Daca ai pedala moale dupa mers sportiv, problema nu sunt placutele. O placuta care ajunge la fade nu inmoaie pedala ci o face ineficienta. Pedala ramane aproape la fel de tare insa frana e ineficienta, o apesi degeaba. Pedala moale inseamna lichid fiert, furtune de frana de cauciuc incinse sau sistem neaerisit (in ultimul caz, ar trebui sa fie moale si la rece).

Am avut DS2500 si am fost cu ele si pe circuit si, cu toate ca nu au forta de franare si modularitatea unor pagid Rs-29 sau Carbotech RP2, au rezistat onorabil in temperatura. Pe sistemul meu de franare de 312 intotdeauna mi s-a inmuiat pedala si am fiert lichidul, placutele in schimb isi pierdeau foarte putin din eficienta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sofer-de-duminic...
mesaj May 26 2014, 10:33 AM
Trimis la #4


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 26-April 11
Membrul Nr.: 1,689
Masina Personala:gts



Multumesc Stefane, si eu cred ca problema e lichidul sau furtunele, sau ambele! La rece nu am nici o problema, prinde sus pedala, si franeaza foarte bine, dar dupa mers tare o perioada mai lunga, se inmoaie. Deci vorba ta, lichidul si furtunele. Voi schimba neaparat lichidul saptamana asta. Mi-a spus un prieten ca se schimba cam la 2 ani, iar eu nu l-am schimbat niciodata de cand am masina, adica de 5 ani. E un GTSport diesel ca al tau, dar versiunea de 170 de cai, luat din Germania pe cand avea doar 8 luni, fosta masina de ceva directorash VW (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Are pe ea discurile de 312, si intr-adevar franeaza bine, cum spuneam, nu asta ma deranja, ci rezistenta in timp. O sa schimb lichidul, sa vad cum se comporta, dupa care un set de furtune metalice, si eventual niste placute, ca nu sunt foarte scumpe, sa vedem diferenta. La aproximativ 200 de cai cat am acum cred ca e suficient, mai ales ca nu am de gand sa o scot pe circuit. Si nici nu vreau sa investesc aiurea, incerc sa economisesc cat de mult pot pentru altceva. Asta inseamna ca voi ramane la discuri si etriere stock, si ma gandesc ca daca pun Pagid, Carbotech, Endless, deci ceva mai agresiv decat Ferodo, se va duce si discul stock mai repede, ceea ce nu vreau. Ca forta de franare sunt multumit, tot ce imi doresc e sa nu raman fara frana pe o Transalpina, un Transfagarasan, etc., dupa un mers mai sportiv.

Toate bune!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj May 26 2014, 11:02 AM
Trimis la #5


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Sunt placute care sunt chiar blande cu discurile. Sa nu crezi ca daca iei o placuta gen Pagid RS 29 vei avea probleme cu uzura discurilui (probabil asa e si pentru altele dar pot sa zic pentru ca am/am avut). Am avut aceleasi discuri 3 ani (vreo 45k km) in conditiile in care foloseam masina zi de zi si cu cateva trackday-uri pe an (1 Nurburgring si 2-3 Hungaroring per an).


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johnny Bravo
mesaj May 26 2014, 11:17 AM
Trimis la #6


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 108
Inregistrat pe: 30-June 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 728
Masina Personala:Audi A3 2.0 TDI DSG



@sofer-de-duminica: DS2500 franeaza bine si sunt mai mult decat suficiente pentru oras. Am avut si eu din astea pana luna trecuta cand le-am dat jos. Singura lor problema, din punctul meu de vedere, este ca lasa foarte mult praf.
MULT!

Vezi in poza atasata cum arata jantele mele argintii, dupa vreo 3 saptamani nespalate. 3 saptamani in care a si plouat.
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  P1100356.jpg ( 221.12k ) Numarul de Transferari: 24
 


--------------------
Audi A3 2006 | 2.0 TDI | DSG | Vienna Leather | Bose Sound | RNSE MK2 retrofit | BlackVue DR500GW | MFSW | Tinted windows | RS4 Start Button | Cruise Control | Iluminated Speaker Grils | Interior Lights Pack | Bi-Xenon retrofit | 2009 Facelift LED Tail Lights | S3 Roof Spoiler | GY Asymmetric 2 | Nokian W+ | 18" BBS CH | Bilstein B16 PSS10 Coilovers | H&R 26/24 Sway Bars | H&R 10/15mm Spacers | S3 Front Brakes+Tarox F2000 | HEL Brake Lines | VNT20 | ALLARD EGR Delete | A-Team Custom Remap
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj May 26 2014, 02:51 PM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Personal ds2500 mi se pare f bune ca si pret/performante.
Problema mea cu ele este ca scartzaie la franari usoare, la mine praful este oricum ceva constant, avand jante albe orice placute as pune e dezastru cu praful.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj May 26 2014, 03:39 PM
Trimis la #8


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Domnilor, sa stiti ca la fel am fost si eu cu placutele... Dar acum nu as mai alege DS2500 (decat pt spate unde am in continuare DS2500 si inca nu sunt decis daca sa le schimb sau nu).
Cred ca daca ati schimba placutele cu unele gen RS29 (din nou, dau acest exemplu pentru ca am si pot face comparatie, dar la fel de bune am auzit ca sunt si Carbone Loire, Endless, etc) ati fi surprinsi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj May 26 2014, 04:17 PM
Trimis la #9


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



La ce pret sunt rs29?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj May 26 2014, 04:19 PM
Trimis la #10


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Pentru etrierul meu vreo 250 EURO.
Pt alti etrieri nu stiu. Vedeti preturi aici: http://www.nimex-motorsport.de/?category=p...ht2rbj6h300j0e4

Precum am spus, RS29 au fost un exemplu, dar puteti cauta si alte marci (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj May 26 2014, 04:26 PM
Trimis la #11


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Pai asta e treaba ca ds2500 sunt mai ieftine, eu am dat 550ron pe ale mele (si sunt aceleasi placute de care ar avea nevoie si soferul de duminica) deci pt daily drive agresiv nu stiu daca merita diferenta de bani. Pt circuit cu siguranta rs29 sunt altceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj May 26 2014, 04:35 PM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Aha inteles. Good point! Credeam ca sunt mai scumpe DS2500. Nu stiu de ce, dar tineam minte ca am dat 200 EURO pe ele (poate ma insel...).


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj May 26 2014, 04:41 PM
Trimis la #13


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



E drept eu am prins un super pret, in mod normal le gaseam cam la 650-700 ron, probabil tu avand etrierul de porsche un pic mai mare sunt si ceva mai scumpe decat astea, dar oricum am vazut ca rs29 pt 5 gti sunt 230 d euro deci...tot sunt destul de departe daca iei ds2500 la 700 ron (~155 euro).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sofer-de-duminic...
mesaj May 26 2014, 04:47 PM
Trimis la #14


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 26-April 11
Membrul Nr.: 1,689
Masina Personala:gts



asa e baieti, diferenta de pret e maricica (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Am gasit si eu pe un site in Germania RS29 la 248 euro, adica peste 1100 ron ! DS2500 sunt in jur de 600 de ron, e ceva diferenta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Nu mai vorbesc de Endless, ca ajung peste 400 de euro, Carbon Lorraine sunt si ele peste 200 de euro. Cele mai ieftine sunt EBC, dar la cate pareri negative am auzit despre ele, zic pas. Sincer, mi-ar placea o pereche de Pagid sau Carbotech, vad ca multi le lauda, dar parca nu as da dublu fata de un set de DS2500, pentru ca nu (mai) scot Golful pe circuit, asa ca pentru un mers mai sportiv pe drumuri publice cred ca ajung si DS2500, si cu diferenta imi iau furtune metalice si lichid Motul! De fapt, eu cred ca voi avea un soc dupa ce schimb furtunele si lichidul (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj May 26 2014, 08:53 PM
Trimis la #15


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Eu nu recomand nici un model de Carbotech pentru daily! Scartaie in aproape orice situatie! Am RP2 pentru circuit si 1521 pentru daily. Chiar daca ei zic de 1521 ca nu scartaie, ei bine, mint! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Cu RP2 fac concurenta cu trenuri si sigur castig (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Dar si franarea e din alta liga!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wipperman
mesaj May 26 2014, 10:19 PM
Trimis la #16


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 196
Inregistrat pe: 30-April 11
Din: 2h from the Ring
Membrul Nr.: 1,747
Masina Personala: BMW ///M135i



CITAT(sofer-de-duminica @ May 26 2014, 10:33 AM) *
Multumesc Stefane, si eu cred ca problema e lichidul sau furtunele, sau ambele! La rece nu am nici o problema, prinde sus pedala, si franeaza foarte bine, dar dupa mers tare o perioada mai lunga, se inmoaie. Deci vorba ta, lichidul si furtunele. Voi schimba neaparat lichidul saptamana asta. Mi-a spus un prieten ca se schimba cam la 2 ani, iar eu nu l-am schimbat niciodata de cand am masina, adica de 5 ani. E un GTSport diesel ca al tau, dar versiunea de 170 de cai, luat din Germania pe cand avea doar 8 luni, fosta masina de ceva directorash VW (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Are pe ea discurile de 312, si intr-adevar franeaza bine, cum spuneam, nu asta ma deranja, ci rezistenta in timp. O sa schimb lichidul, sa vad cum se comporta, dupa care un set de furtune metalice, si eventual niste placute, ca nu sunt foarte scumpe, sa vedem diferenta. La aproximativ 200 de cai cat am acum cred ca e suficient, mai ales ca nu am de gand sa o scot pe circuit. Si nici nu vreau sa investesc aiurea, incerc sa economisesc cat de mult pot pentru altceva. Asta inseamna ca voi ramane la discuri si etriere stock, si ma gandesc ca daca pun Pagid, Carbotech, Endless, deci ceva mai agresiv decat Ferodo, se va duce si discul stock mai repede, ceea ce nu vreau. Ca forta de franare sunt multumit, tot ce imi doresc e sa nu raman fara frana pe o Transalpina, un Transfagarasan, etc., dupa un mers mai sportiv.

Toate bune!


No offence, dar vb. de masini preparate, tuning .circuit, placute top end, mers sportiv, in general hot hatches si dupa cinci ani iti spune un prieten ca trebuie schimbat lichidul de frana la doi ani?! (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)

Nu as intra in foarte multe detalii, dar lichidul l-as schimba imediat dupa o iesire serioasa pe circuit/supraincalzire cu episod serios de fading, o data pe sezon/an daca merg frecvent sportiv/pe drumuri de coasta si cel mult la doi ani (conform indicatiilor cartii de service).

Inca un lucru, nu cred ca exista sistem de franare care sa nu isi arate la un moment dat limitele, poate
mai important decat mici diferente de producator, o utilizare judicioasa (chiar si in conditii de condus sportiv) ramane primordiala. Poate nici varianta OEM nu e o idee foarte rea in conditiile enuntate mai sus (din experienta mea de amator cu sistemul stock de frana respectiv).

Acest mesaj a fost editat de wipperman: May 26 2014, 10:23 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sofer-de-duminic...
mesaj May 26 2014, 11:33 PM
Trimis la #17


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 26-April 11
Membrul Nr.: 1,689
Masina Personala:gts



kein Problem, wipperman, none taken, total mein Scheiß (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Masina a vazut cateva runde de Ring, si in rest, de cateva ori pe an condus sportiv pe drumuri normale, dar asta nu e deloc o scuza, poate chiar dimpotriva. Simptomele cu pedala le-am observat de la rundele facute pe Ring, dar nu m-am gandit, sincer habar n-aveam de faptul ca trebuie schimbat lichidul. Ce sa spun, poate ca sunt mai atipic, in sensul ca imi place sa conduc, dar nu ma omor cu lucrul la masina, nu sunt genul sa-mi schimb singur piese, etc. Prefer sa se ocupe altcineva. Bine, asta nu scuza neatentia in problema asta, dar bine ca stiu acum, si de aici inainte voi actiona in consecinta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Si bine ca nu s-a intamplat sa ma lase franele. Din contra, daca merg normal, nu sunt probleme. Poate ca lichidul ala ar tine 10 ani la un mers normal, dar sunt de acord ca trebuie schimbat ca la carte. Cum schimb si uleiul din motor an de an, chiar daca masina ar sta pe loc, pentru ca isi pierde din proprietati. Stii tu, vorba germanului, Ende gut, alles gut !




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johnny Bravo
mesaj May 27 2014, 11:31 AM
Trimis la #18


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 108
Inregistrat pe: 30-June 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 728
Masina Personala:Audi A3 2.0 TDI DSG



Lichidul nu tine 10 ani nici daca stai pe loc. Este hidrofil si isi va pierde proprietetile pana la urma.


--------------------
Audi A3 2006 | 2.0 TDI | DSG | Vienna Leather | Bose Sound | RNSE MK2 retrofit | BlackVue DR500GW | MFSW | Tinted windows | RS4 Start Button | Cruise Control | Iluminated Speaker Grils | Interior Lights Pack | Bi-Xenon retrofit | 2009 Facelift LED Tail Lights | S3 Roof Spoiler | GY Asymmetric 2 | Nokian W+ | 18" BBS CH | Bilstein B16 PSS10 Coilovers | H&R 26/24 Sway Bars | H&R 10/15mm Spacers | S3 Front Brakes+Tarox F2000 | HEL Brake Lines | VNT20 | ALLARD EGR Delete | A-Team Custom Remap
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zyx
mesaj Jul 22 2014, 10:11 AM
Trimis la #19


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 383
Inregistrat pe: 20-October 09
Din: on earth...
Membrul Nr.: 412
Masina Personala:Vw Polo GTI



Salutare!

Am citit si eu putin din topic, insa nu am terminat pentru ca vreau sa punctez ceva: DS2500 nu sunt chiar asa ieftine precum par din discutiile de pe aici. Cel mai corect e sa iei acelasi sistem de franare sau (si mai corect) acelasi gen de placuta (desen, arie de calcare) si sa compari preturile. Zic asta pentru ca am cerut preturi (diferiti furnizori) si am primit DS2500 ~190euro, DS3000E ~1100lei, iar la RS4-4 ~205-210euro - preturi cu TVA (variantele cele mai ieftine). Deci, diferentele sunt oarecum neglijabile, avand in vedere si performantele.

Altfel, vreau sa iau niste placute, pe care sa le folosesc si pe strada si pe circuit (cu semi-slick-uri sper). Deci, daca e sa ma gandesc la zgomot si disc, as merge pe RS4-4 - din ce am inteles sunt domestice din acest punct de vedere. Am luat in calcul si varianta DS3000E pentru ca seamana foarte mult cu DS2500 (pe care le consider un compromis bun strada/"fast road" sa zic asa) dar diferenta mare este la eficienta in temperatura. Aici insa nu stiu nimic legat de zgomot, de cat de mult mananca din disc si altele de genul...
Lumea pare foarte multumita de Carbotech, dar nu stiu un compound care sa se preteze cerintelor mele...
Pe spate ma gandesc sa merg pe un DS2000/Perfomance - la mine spatele fiind foarte putin chiunuit - mai mult pt echilibrare, fiind fata.

Pe de altaparte, ca si upgrade, precum a zis si Vlad mai sus, daca ar fi pentru mers pe strada si poate ceva mai sportiv uneori, placutele OEM sau ceva gen DS2000/performance sunt de ajuns. Furtunele ar fi un must pt fade si un luchid ceva mai sanatos. Nu are rost sa dai bani in plus pe ceva ce nu vei folosi niciodata - mai mult - pentru ceva ce nu e dezvoltat! Doar parerea mea, care am prins-o abia dupa ce am fost pe circuit (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Deci ideea e sa nu haleasca rau discul, sa nu faca zgomot prea mare pe strada si sa fie ok la rece cat si la (foarte) cald (gen pista/semi-slick).

Acest mesaj a fost editat de Zyx: Jul 22 2014, 10:21 AM


--------------------
UNDERSTEER is when you hit the wall with the front of the car, OVERSTEER is when you hit the wall with the rear of the car, HORSEPOWER is how fast you hit the wall, TORQUE is how far you take the wall with you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 02:37 PM