Haldex - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
Haldex, discutii despre trasmisia Haldex
Diablo
mesaj Jan 6 2012, 11:38 PM
Trimis la #21


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 70
Inregistrat pe: 9-September 10
Din: Rm. Valcea
Membrul Nr.: 778
Masina Personala:Seat Leon Cupra MK2 AWD & R20 Engine



CITAT(vlad_GTI @ Jan 6 2012, 10:33 PM) *
Scuzati-mi offtopicul (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Sa spui ca pierderile in transmisie se calculeaza in procente din puterea motorului este o aberatie si mai mare...


Si da poti sa calculezi in procente pierderea pe transmisie. Masori puterea la roata si la volanta si vezi diferenta. Daca la volanta ai 100cp si la roata ai 90cp, pierderea este de 10%. Matematica de clasa a 3-a.

Acest mesaj a fost editat de Diablo: Jan 6 2012, 11:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diablo
mesaj Jan 6 2012, 11:44 PM
Trimis la #22


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 70
Inregistrat pe: 9-September 10
Din: Rm. Valcea
Membrul Nr.: 778
Masina Personala:Seat Leon Cupra MK2 AWD & R20 Engine



Nu stiu cat de cunoscatori sunteti in transmisii, dar meseriea mea s-a nimerit sa fie de inginer in transmisii.
Va pup....

Acest mesaj a fost editat de Darian: Jan 6 2012, 11:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlad_GTI
mesaj Jan 6 2012, 11:47 PM
Trimis la #23


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 994
Inregistrat pe: 25-June 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 134
Masina Personala:VW POLO GTI 1.8 Turbo REVO



Atata timp cat te-am respectat, astept acelasi lucru inapoi, asa ca te rog fara apelative de genul. La fel pot sa zic si eu despre tine ca am citit niste aberatii.
Daca sa zicem ca in locul motorului de 100 cp montezi unul de 600 cp ( prin absurd ), care vor fi pierderile de putere?

Ca sa inchiem discutia, recomand un articol interesant postat de cineva din domeniu pe un alt forum : http://www.modified.com/tech/modp-1005-dri...ss/viewall.html

PS: tot in clasa a 3-a te invata cum se scrie corect "s-a nimerit".

Acest mesaj a fost editat de vlad_GTI: Jan 6 2012, 11:50 PM


--------------------
VW Polo GTI 1.8T powered by REVO Technik +400hp

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diablo
mesaj Jan 6 2012, 11:53 PM
Trimis la #24


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 70
Inregistrat pe: 9-September 10
Din: Rm. Valcea
Membrul Nr.: 778
Masina Personala:Seat Leon Cupra MK2 AWD & R20 Engine



CITAT(vlad_GTI @ Jan 6 2012, 10:47 PM) *
Atata timp cat te-am respectat, astept acelasi lucru inapoi, asa ca te rog fara apelative de genul. La fel pot sa zic si eu despre tine ca am citit niste aberatii.
Daca sa zicem ca in locul motorului de 100 cp montezi unul de 600 cp ( prin absurd ), care vor fi pierderile de putere?

Ca sa inchiem discutia, recomand un articol interesant postat de cineva din domeniu pe un alt forum : http://www.modified.com/tech/modp-1005-dri...ss/viewall.html



Nu am de unde sa stiu pana nu se masoara. Masoara puterea la roata si la volanta fara diferenta si scoate procentajul. Nu ai cum sa iti dai seama asa pt ca sunt multe feluri de transmisii cu diferite pierderi. Am dat un exemplu cu motoru de 100 de cai.

Nu imi dau seama in ce fel nu te-am respectat, sau ce apelative am folosit. Pe de alta parte tu ai zis de mine ca aberez.
Ma rog....

Acest mesaj a fost editat de Diablo: Jan 7 2012, 12:20 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diablo
mesaj Jan 7 2012, 12:02 AM
Trimis la #25


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 70
Inregistrat pe: 9-September 10
Din: Rm. Valcea
Membrul Nr.: 778
Masina Personala:Seat Leon Cupra MK2 AWD & R20 Engine



CITAT(vlad_GTI @ Jan 6 2012, 10:47 PM) *
Atata timp cat te-am respectat, astept acelasi lucru inapoi, asa ca te rog fara apelative de genul. La fel pot sa zic si eu despre tine ca am citit niste aberatii.
Daca sa zicem ca in locul motorului de 100 cp montezi unul de 600 cp ( prin absurd ), care vor fi pierderile de putere?

Ca sa inchiem discutia, recomand un articol interesant postat de cineva din domeniu pe un alt forum : http://www.modified.com/tech/modp-1005-dri...ss/viewall.html

PS: tot in clasa a 3-a te invata cum se scrie corect "s-a nimerit".


Felicitari pt faptu ca excelezi in gramatica... eu excelez in matematica, fizica alte lucruri. Asta era problema ca scriu pe un forum fara cratima.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlad_GTI
mesaj Jan 7 2012, 12:04 AM
Trimis la #26


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 994
Inregistrat pe: 25-June 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 134
Masina Personala:VW POLO GTI 1.8 Turbo REVO



Citeste atent articolul de mai sus, acolo se explica foarte bine tot ce inseamna pierdere in transmisie si cum se masoara aceasta.


Acest mesaj a fost editat de vlad_GTI: Jan 7 2012, 12:05 AM


--------------------
VW Polo GTI 1.8T powered by REVO Technik +400hp

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diablo
mesaj Jan 7 2012, 12:07 AM
Trimis la #27


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 70
Inregistrat pe: 9-September 10
Din: Rm. Valcea
Membrul Nr.: 778
Masina Personala:Seat Leon Cupra MK2 AWD & R20 Engine



CITAT(vlad_GTI @ Jan 6 2012, 11:04 PM) *
Citeste atent articolul de mai sus, acolo se explica foarte bine tot ce inseamna pierdere in transmisie si cum se masoara aceasta.


Nu am nevoie, nu intelegi ca proiectez transmisii. Dupa ce ai un master in transmisii, mai vb....
Sau esti mai multumit daca iti fac un calcul cu suprafete de contact, forte de frecare, brate de forte, studiu de material, greutati de pinione, forte centripete etc.

Acest mesaj a fost editat de Diablo: Jan 7 2012, 12:10 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlad_GTI
mesaj Jan 7 2012, 12:23 AM
Trimis la #28


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 994
Inregistrat pe: 25-June 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 134
Masina Personala:VW POLO GTI 1.8 Turbo REVO



Se pare ca ai nevoie, atata timp cat afirmi ca pierderea in transmisie este un procent din puterea motorului ( adica aberatia des auzita de 10% la FWD, 15% la RWD si 25% la AWD ).
Nu iti strica sa citesti articolul, este scris pe baza unor lucrari pe care le gasesti pe site-ul http://www.sae.org/

Acest mesaj a fost editat de vlad_GTI: Jan 7 2012, 12:24 AM


--------------------
VW Polo GTI 1.8T powered by REVO Technik +400hp

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diablo
mesaj Jan 7 2012, 12:29 AM
Trimis la #29


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 70
Inregistrat pe: 9-September 10
Din: Rm. Valcea
Membrul Nr.: 778
Masina Personala:Seat Leon Cupra MK2 AWD & R20 Engine



CITAT(vlad_GTI @ Jan 6 2012, 11:23 PM) *
Se pare ca ai nevoie, atata timp cat afirmi ca pierderea in transmisie este un procent din puterea motorului. Nu iti strica sa citesti articolul, este scris pe baza unor lucrari pe care le gasesti pe site-ul http://www.sae.org/


Probabil ca nu intelegi ce zic. Se poate calcula procentajul adoata ce ai cifrerele de putere la motor si roata, dar acel procentaj este valabil pt configuratia respectiva de motor-transmisie. Daca se schimba configuratia se va schimba si procentajnul.
Dau cateva exemple ca sa intelegi ce vreau sa zic.
- motor "x" transmisie "y" putere la motor 200cp, putere la roata 190, pierdere 5%
- motor "e" transmisie "z" putere la motor 300cp. putere la roata 240, pierdere 20%

Ce auzi de procentajele respective 10 ,15 ,25% sunt niste procentaje generice, generalizate, aproximative pt tipul respectiv de transmisie si tractiune... nu zice nimeni ca sunt exacte sau ca sunt corecte ca o generalizare pe o nisa mare.

Inca odata procentajul este valabil pentru configuratia respectiva.
Daca nu intelegi nici asa, nu mai are rost sa imi bat capu.

O seara buna.

Acest mesaj a fost editat de Diablo: Jan 7 2012, 12:33 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darian
mesaj Jan 7 2012, 12:31 AM
Trimis la #30


Stage 5
*****

Grup: Member
Postari: 1,679
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti/Ramnicu Valcea
Membrul Nr.: 32
Masina Personala:Golf .:R MY2012 DSG



Vlad ce a zis Dragos (acele procente) sunt niste medii generice, pe care sa le inteleaga toata lumea. Au rolul de a arata ca exista diferente intre diferitele tipuri de tractiune.

Cum a zis imediat dupa ce ai postat, nu generalizeaza la acele procente. Pierderile difera de la o masina la alta si poate chiar la aceeasi masina in timp (variatii extrem de mici date de uzura).

Si Dragos a zis ca nu poti afirma ca toate masinile au aceleasi procent de pierdere chiar daca sunt, sa zicem FWD, difera cutia si altele componente.

Voi doi spuneti acelasi lucru dar nu va intelegeti.

Si iti garantez eu ca Dragos stie ce face si despre ce vb. A vazut multe transmisii (si a lucrat pe ele) la viata lui.


Va rog sa fiti atenti la ce scrieti ca e pacat sa va contraziceti aiurea cand spuneti aceleasi lucruri.


PS: Sper ca nu ai luat expresia Tati drept peiorativa, asa se obisnuieste sa se vb la Valcea. Chiar nu a vrut sa para ironic sau arogant.

Merci


--------------------
Golf .:R MY2012 DSG - powered by RBN
ex: Focus ST320 - powered by Dreamscience

Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlad_GTI
mesaj Jan 7 2012, 12:46 AM
Trimis la #31


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 994
Inregistrat pe: 25-June 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 134
Masina Personala:VW POLO GTI 1.8 Turbo REVO



CITAT(Diablo @ Jan 6 2012, 11:29 PM) *
Se poate calcula procentajul adoata ce ai cifrerele de putere la motor si roata, dar acel procentaj este valabil pt configuratia respectiva de motor-transmisie. Daca se schimba configuratia se va schimba si procentajnul.


Crede-ma ca poti sa schimbi motorul cu orice motor vrei tu ( doar motorul ), iar pierderea in transmisie pe care o va masura absoult orice chassis dyno din lumea asta va fi exact aceeasi.
Asadar, sper sa intelegi ce am vrut sa zic, si anume ca pe aceeasi masina, cu aceeasi cutie de viteze, acelasi ambreiaj+volanta, diferential, planetare, jante, cauciucuri si absolut tot ce inseamna transmisie, poti sa ai 600 de cai sau poti sa ai 300 de cai, pierderea in transmisie masurata va fi exact aceeasi.


--------------------
VW Polo GTI 1.8T powered by REVO Technik +400hp

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diablo
mesaj Jan 7 2012, 12:47 AM
Trimis la #32


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 70
Inregistrat pe: 9-September 10
Din: Rm. Valcea
Membrul Nr.: 778
Masina Personala:Seat Leon Cupra MK2 AWD & R20 Engine



CITAT(vlad_GTI @ Jan 6 2012, 11:46 PM) *
Crede-ma ca poti sa schimbi motorul cu orice motor vrei tu ( doar motorul ), iar pierderea in transmisie pe care o va masura absoult orice chassis dyno din lumea asta va fi exact aceeasi.
Asadar, sper sa intelegi ce am vrut sa zic, si anume ca pe aceeasi masina, cu aceeasi cutie de viteze, acelasi ambreiaj+volanta, diferential, planetare, jante, cauciucuri si absolut tot ce inseamna transmisie, poti sa ai 600 de cai sau poti sa ai 300 de cai, pierderea in transmisie masurata va fi exact aceeasi.


In conditiile pe care leai mentionat ai perfecta dreptate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Jan 7 2012, 03:30 AM
Trimis la #33


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Imi cer scuze diablo dar nu am cunostintele tale in materie de transmisie. Eu inteleg, e vineri seara, probabil ai baut, asta e dar asta nu iti da dreptul sa te exprimi in felul asta.Poate nici tu nu stii niste domenii pe care eu le cunosc mult mai bine ca tine, dar asta nu inseamna ca eu as fi sarit la tine asa. Este un forum si scopul e sa dezbatem subiecte,idei,pareri, sa invatam (eventual prin greseli) etc. Ce ai facut tu mi`a demonstrat inca odata (plus alte zeci de ori) ce neciopliti sunteti voi astia politehnistii deci te rog sa ma scutesti de la astfel de exprimari ne`am inteles ? Daca tu nu stii sa gatesti, pictezi, patinezi nu cred ca o sa vina cineva la tine sa isi bata p si anume aia de fruntea ta nu ?

p.s - Nu m`am suparat (prea tare) => ai 20% warn => data viitoare nu mai postezi 15 zile. Subiectul asta personal s`a inchis acum, vom discuta doar haldex.

O seara faina tuturor si scuzele mele pentru deranjul provocat.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Jan 7 2012, 10:46 AM
Trimis la #34


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Eu nu sunt de acord cu acele procente de pierderi, nici generice....si ca exemplu

Poate fi o masina cu transmisie fata cu niste pierderi de 15-17% si una 4x4 cu pierderi de 10%... NU ai cum sa bati in cuie faptul ca 4x4 pierde mai mult in transmisie ca fwd

O fi adevarat dar pe aceeasi masina, cu acelasi motor si aceleasi....dar si acolo ma pot indoi de solutiile tehnice adoptate de constructor...si anume ...usurare volant motor, redimensionarea pieselor subansamblelor....adica daca am FWD o sa dimensionez diferentialul sa poata sustine 150% din cuplul motorului si va rezulta un diferential de 20kg.....
Daca pun pe acelasi motor 4x4 nu mai am nevoie de ditamai diferentialul pe fata si il fac de 10kg......de aici pica toata polologhia cu fwd pierde mai putin decat un rwd care la randul lui pierde mai putin decat un 4x4......

GTR-ul o avea vo'100 de cai la roata la cate cardane are si piese in plus...ca de are motorul in fata si cutia in spate


Hai sa nu ne certam si sa argumentam discutia....este foarte educativ...subiectul

Acest mesaj a fost editat de Rius: Jan 7 2012, 10:47 AM


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darian
mesaj Jan 7 2012, 11:17 AM
Trimis la #35


Stage 5
*****

Grup: Member
Postari: 1,679
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti/Ramnicu Valcea
Membrul Nr.: 32
Masina Personala:Golf .:R MY2012 DSG



Rius nici noi nu am zis ca acele procente sunt corecte ci generice iar legat de ce transmisie pierde mai mult, sunt de acord ca exista exceptii dar de regula 4x4 are cele mai mari pierderi urmat de rwd si fwd.

Vb de medii si lucruri in general, intotdeauna exista exceptii. Daca urmaresti toata discutia si Dragos (Diablo) si Vlad au argumentat cum se calculeaza pierderile si amandoi au concluzionat ca nu poti generaliza pierderile.


--------------------
Golf .:R MY2012 DSG - powered by RBN
ex: Focus ST320 - powered by Dreamscience

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Jan 7 2012, 12:16 PM
Trimis la #36


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Eu tocmai asta cred....ca nu exista exceptii si nu exista regula.....simplu o pierdere in transmisie e pierdere in transmisie....si trebuie comparata pe modele in sine....adica:

Tu cu r-ul ai (de ex, ca nu stiu valoarea concreta) 350cp cu 20% pierderi ce inseamna 280cp/1550kg si altul cu 500cp de ex....are 30% pierderi si va avea 350cp/1800kg.....pierderile sunt pierderi indiferent de tractiune, propulsie sau integrala.
Si toata lumea mai uita un factor care e extrem de important si care trebuie calculat ca o pierdere "caii" la roata/"caii" ce se pun "jos"...mi se pare mult mai relevant decat pierderea transmisiilor..si sa exemplific...
eu cu 190 "cai pusi jos" nu cred ca iau bataie de mai mult de o masina de la un megane sa spun de 270 cai...si asta in conditiile in care pleaca megane-ul tun.


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darian
mesaj Jan 7 2012, 01:05 PM
Trimis la #37


Stage 5
*****

Grup: Member
Postari: 1,679
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti/Ramnicu Valcea
Membrul Nr.: 32
Masina Personala:Golf .:R MY2012 DSG



Dap am inteles perfect ce spui si sunt total de acord, ai dreptate. Noi cand ziceam ca o medie ne refeream la masinile mai normale nu supercar care tind spre acele cifre. Este adevarat ca toate Renault Sport au pierderi mai mici decat sa zicem VAGuri pe FWD dar pe acolo tind spre 10% si sub 10%. Pe cand integrale cum au subaru si evo tind mai mult spre 25%.

Repet cifre total generice nu au legatura 100% cu adevarul. De ex STI 2011 are pierderi mai mici decat STI 2009, s-au adus unele imbunatatiri la transmisie.

Nu stiu cum sa ma exprim mai clar. Am zis acelasi lucru care il spui si tu.

Ca o concluzie: NU POTI AFIRMA CU CERTITUDINE PIERDERILE LA O MASINA, ACESTEA SE MASOARA


--------------------
Golf .:R MY2012 DSG - powered by RBN
ex: Focus ST320 - powered by Dreamscience

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jan 8 2012, 11:55 AM
Trimis la #38


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Poti aproxima pierderile ca procentuale pentru ca o mare parte dintre aceste pierderi de putere sint de fapt generate de fortele de frecare, iar valorile acestor forte de frecare sint date de coeficienti de frecare care se pot traduce in procente.
Asadar puterea la roata e de fapt lucrul mecanic al fortei motorului minus lucrul mecanic al fortelor de frecare, totul intr-o anume unitate de timp.
Cu cit forta care pune in miscare pistoanele e mai mare, cu acelasi factor creste si valoarea fortelor de frecare care se opun miscarii.

De ce nu e exact: pentru ca nu sint doar fortele de frecare care-ti maninca din forta motorului, ci mai e si inertia rotationala a diverse componente;
De ce se poate aproxima procentual, eventual procent din (valoarea data de fabricant + o constanta): pentru ca inertia rotationala a componentelor respective ajung la un moment dat sa lucreze in favoarea ta imediat ce iei piciorul de pe gaz (multi se gindesc ca-l vor duce imediat pe frina moment in care disipa aceasta energie inmagazinata in inertie in caldura frecind discurile). De exemplu mult care si-au pus o volanta foarte usoara au inceput sa simta pierderile rapide de viteza de rotatie intre schimbarile de treapta. Si jmang!! un cap de volan la schimbarea din 1 in 2, jmang!! inca unul la din 2 in 3, pina au ajuns la concluzia ca daca vor sa accelereze puternic si cu volante usurate fara sa-si sparga dantura tre' sa aplice acea tehnica numita Flat Foot Shifting sau WOT shifting.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 08:22 PM