Clio 4 rs - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
7 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
Clio 4 rs
Fantoma
mesaj Oct 29 2012, 05:42 PM
Trimis la #21


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 126
Inregistrat pe: 14-April 12
Membrul Nr.: 3,843
Masina Personala:Golf GTI 2.0 TFSI



Aveti impresia ca au trecut la turbo pentru ca vezi-doamne si se modifica mai usor sau din cauze ecologistilor(parca era un tip cu prius pe aici (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )))))))) si ale noxelor?


--------------------
Cu samuraii lupti ca samuraii, cu talharii lupti ca talharii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
r_vlad
mesaj Oct 29 2012, 05:57 PM
Trimis la #22


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 42
Inregistrat pe: 19-July 12
Din: Sibiu / Cluj
Membrul Nr.: 3,885
Masina Personala:Clio R27



CITAT(Mituc @ Oct 27 2012, 08:18 PM) *
Cutie automata pe clio rs? Sfinte cacat! Or sa-l vinda la profesoare batrinele iesite la pensie fara sa se marite. Orice motor turbo are potential mai mare de modificare ulterioara insadupa ce renault a facut masini extraordinare in gama RS (incepind de la twingo si terminind cu megane) nu vad cum ar putea castra clio-ul atit de mult cu o cutie automata imprumutata de la o masina de 110cp (ca 240Nm si 200Cp sint specificatii de transmisie pentru o masina de maxim 120cp/160Nm din fabrica).

Ori e un zvon atuncat in public cu informatii eronate ori cei de la renault sport sint total cu capul, iar ultima varianta mi se pare greu de crezut dupa ce minune e megane 3 rs.

Cutia de viteze care va fi folosita pe Clio 4 RS este 6DCT250 de la Getrag. Generatia I a acestei cutii este montata si pe Megane 3 / Scenic 1.5 dCi 110 CP si 240 Nm si poate fi folosita cu motoare de pana la 250 Nm. Are un design oarecum modular astfel incat cu mici modificari poate fi folosita si impreuna cu motoare de pana la 280 Nm. Este o cutie cu ambreiaj uscat si actionare electro-mecanica spre deosebire de DQ200 (1.2, 1.4 TSI), de la VAG, care este actionata electro-hidraulic. In principiu, datorita solutiilor constructive folosite ar trebui sa fie mai inceata decat alternativa de la VW.
Unitatea electronica de comanda pentru 6DCT250 este produsa si in Romania (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Oct 29 2012, 07:34 PM
Trimis la #23


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Daca mergi de la piata acasa da , nu are relevanta, dar apasa pedala un pic si o sa simti la prima frana si primul viraj despre ce vorbesc. individual poate schimbarile astea nu afecteaza foarte mult dar cand se strang mai multe , mai ales acele elemente specifice unui model rs , atunci chiar mi se pare ca dai banii aiurea. Modelul acesta a fost apreciat si de entuziasti si de ceilalti tocmai ca a venit cu altceva fata de alte branduri care aduceau doar un motor mai performant si o bara un pic altfel. intelegi ce vreau sa zic acum ? renault sport facea masini 90% diferite fata de cele de serie , acum mai putin.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Oct 30 2012, 12:17 AM
Trimis la #24


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(Fantoma @ Oct 29 2012, 04:42 PM) *
Aveti impresia ca au trecut la turbo pentru ca vezi-doamne si se modifica mai usor sau din cauze ecologistilor(parca era un tip cu prius pe aici (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )))))))) si ale noxelor?


Nu, au modificat-o din cauza unui trend actual de cacat si a modalitatii cum sint impozitele auto calculate in majoritatea tarilor, si anume in functie de cilindree si emisii de CO2, pe cind poluarea nu are nici o legatura cu emisiile de CO2 pentru ca asta e mincat de plante (acolo unde idiotii nu taie copacii in nestire pentru a face loc cladirilor de birouri).

Trecerea de la 3 usi la 5 usi mie personal se pare de bun augur. Daca o masina are 2 rinduri de scaune ii trebuiesc doua rinduri de usi, asa mi se pare natural. Si e si mai practic, si despre asta sint hothatchurile: practicalitate si sportivitate. caroseriile in 2/3 usi sint pentru roadstere.

In ceea ce priveste motorul si puterea... e greu de comparat 3rs cu 4rs. 4rs va fi turbo, ceea ce inseamna ca in partea de mijloc a plajei de turatie va trage mai tare. Apoi, face aceeasi putere mai jos in ture, ceea ce inseamna si acolo mai mult cuplu, asta insemnind ca poate compensa pentru un eventual plus de greutate. Deci la reprize s-ar putea sa fie mai vinjos.

La acceleratie insa... 200cp is 200cp, si in jurul turatiei de putere maxima ambele motoare se comporta aproximativ identic. Deci e posibil ca aici timpii sa fie similari pentru 0-100, 0-200, etc. Cel putin la modul teoretic, pentru ca practic 4rs are cutie cu dublu ambreaj si nu va pierde cite 0.2-0.3s intre trepte (asta pentru cine poate sa schimbe in 0.2, eu nu pot cobori sub 0.35).

E greu de spus ce si cum va fi, probabil va trebui sa asteptam primul posesor de 4rs aici pe forum.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Oct 30 2012, 12:48 PM
Trimis la #25


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Eu nu vad lucrurile chiar asa... De cesa-mi bage ei 1000 de euro in plus pe franele RAMBO de ex?....cu 1000 de euro daca vreau circuit poate imi gasesc ceva mai performant. peste 90% din masinile de track day....au modificate franele si suspensiile...masina nu a fost gandita pentru romania, uitati-va ce fac englezii si nemtii cu masini gen clio rs....pentru asa ceva a fost gandita.
singurul lucru ce nu-l vad chiar OK este limita de rezistenta a cutiei ...undeva pe la 300Nm...dar poate or fi ramas cu ceva SAADEV-uri secventiale pe stoc.
In rest eu o vad ca o evolutie....vedeti un vs GTI manual VS GTI DSG....si vorbim


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Oct 30 2012, 02:32 PM
Trimis la #26


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Asa cum ziceam mai sus, limita de 200cp si 240Nm e pentru o cutie care se pune la un motor de 120cp si 160Nm. Poate or fi aceleasi sadeev-uri de care stiti voi insa au alte pinioane, sincroane, etc, si deja vorbim despre altceva.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Oct 30 2012, 02:34 PM
Trimis la #27


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Punctul meu de vedere:
Masinile sunt facute pentru profit... Nu vrea nimeni sa faca masini pentru a fi cele mai bune/frumoase/etc ci pentru a scoate cat mai multi bani din ele. E o afacere...
Probabil Renault impreuna cu divizia Sport au facut niste calcule si au vazut ca ar avea o piata mai mare si implicit un profit mai mare daca ar face Clio 4 RS in modul descris mai sus. Probabil stiu ei ce stiu...
Personal, consider ca Renault Clio 3 RS (in special CUP) este o masina foarte foarte buna si mi-as lua una (daca as vrea sa imi mai iau o FWD hatch de pista). Clio 4 RS in schimb nu ma incata de nici o culoare... Dar probabil cei ca mine sunt mai putini decat ceilalti...
Sunt curios la ce pret va iesi Clio 4 RS-ul (ar trebui sa fie mai ieftin ca Polo GTI).


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Oct 30 2012, 02:43 PM
Trimis la #28


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Rius, sunt sigur ca pe ei nu`i costa 1000E franele si nici in pret nu cred ca se reflecta suma asta. acei etrieri eu zic ca fac fata cu brio si unor trackday`uri (in ideea ca propitaru isi pune o placuta mai buna, un lichid o atentie) si in oras. Mi se pare un compromis bun calitate/pret. Peste 90% din masinile de trackday mai putin reno vrei sa zici. citesc si eu forumurile din afara si nu prea am vazut sa se planga lumea de acei etrieri RAMBO©

Si eu cred la fel Vlad - profit si public mai larg. Cred ca simtim cu totii ca Renault incepe sa impunga piata. Apropo, am fost pana la Brasov weekendul trecut si nu mi`a venit sa cred cate reclame cu noul Clio am vazut. Este peste tot, pe net, pe mail , pe fb, pe strazi, deja ma streseaza si cred ca si treaba cu acest clio 4 rs sta la fel, marketing si public mai larg.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
codrut
mesaj Oct 30 2012, 08:30 PM
Trimis la #29


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 16
Inregistrat pe: 11-August 09
Membrul Nr.: 288
Masina Personala:megane r26



Clio 4 chiar are parte de o promovare agresiva. La salonul auto de la Paris chiar s-a inregistrat un record cu privire la numarul de exemplare expuse din acelasi model, unde renault a expus 23 de masini clio 4.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
codrut
mesaj Oct 30 2012, 09:04 PM
Trimis la #30


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 16
Inregistrat pe: 11-August 09
Membrul Nr.: 288
Masina Personala:megane r26



Un filmulet in care se vede cat de mare a fost standul clio la Paris:
http://www.youtube.com/watch?feature=playe...;v=m16UM1RQ_9A#!

Un filmulet care prezinta elementele specifice modelului rs:
http://www.youtube.com/watch?v=8sGeK9r545g...layer_embedded#!

Comparatie intre curba de putere a noului motor turbo si cea a motorului aspirat actual:


Fisiere Atasate
Fisier Atasat  RSClioPowerCurveComparison.jpg ( 237.17k ) Numarul de Transferari: 44
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Oct 30 2012, 09:12 PM
Trimis la #31


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Cum era de asteptat....e un progres


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
r_vlad
mesaj Oct 30 2012, 11:13 PM
Trimis la #32


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 42
Inregistrat pe: 19-July 12
Din: Sibiu / Cluj
Membrul Nr.: 3,885
Masina Personala:Clio R27



CITAT(Mituc @ Oct 30 2012, 01:32 PM) *
Asa cum ziceam mai sus, limita de 200cp si 240Nm e pentru o cutie care se pune la un motor de 120cp si 160Nm. Poate or fi aceleasi sadeev-uri de care stiti voi insa au alte pinioane, sincroane, etc, si deja vorbim despre altceva.


De unde scoti valorile astea ? 120 CP si 160 Nm ? Cand vorbesti despre valorile nominale ale cutiilor de viteza si in general despre orice din domeniul auto trebuie sa tii cont de factorii de siguranta. Cutia asta de viteze, 6DCT250, trebuie sa functioneze in parametri optimi cuplata la un motor de pana la 280 Nm "nominal" in aproape orice conditii de exploatare. Acest lucru poate fi realizat doar prin supradimensionarea componentelor cutiei de viteze. In mod normal daca nu s-au facut greseli grave de proiectare sau concesii meschine de natura economica nu ar trebui sa fie probleme.
Acelasi lucru se intampla si in cazul VW. Cutia cu dublu ambreiaj folosita impreuna cu 1.4 tsi de 122 CP, 200 Nm si 1.4 tsi 160 CP, 240 Nm se numeste DQ200 si este gandita pentru cuplu motor de pana la 250 Nm.
Lasand la o parte eventualele probleme cauzate de o proasta dimensionare a cutiei de viteze pe mine ma ingrijoreaza un alt lucru. 6DCT250 a fost gandita inca de la inceput ca un mijloc de a reduce emisiile de CO2. Solutiile tehnice folosite confirma acest lucru. Timpul de raspuns nu a fost atat de important ca si in cazul DQ200 sau DQ250 (2.0 tfsi). Tare sunt curios cat de rapida se va simti pe Clio RS cu un alt soft. Pe Megane e mediocra din punctul asta de vedere iar sa pui pe o masina sport o cutie de viteze cu un timp de raspuns mediocru chiar si pentru o compacta linistita e putin dubios. Pana apare un drive-test serios pe net sper sper sa ma insel.

L.E: am incurcat putin DQ de la VW.

Acest mesaj a fost editat de r_vlad: Oct 31 2012, 12:03 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Oct 30 2012, 11:21 PM
Trimis la #33


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



CITAT(codrut @ Oct 30 2012, 08:04 PM) *
Comparatie intre curba de putere a noului motor turbo si cea a motorului aspirat actual:

Pot sa fac pariu cu cine vrea ca nu asa arata curba de cuplu la 1.6 turbo. Face cineva pariu (pe o bere, evindent)?
Cuplul ala la 1500 (si linie pana mai sus) nu il poti obtine cu o singura turbina!!!

CITAT(r_vlad @ Oct 30 2012, 10:13 PM) *
Cutia cu dublu ambreiaj folosita impreuna cu 1.4 tsi de 122 CP si 200 Nm se numeste DQ200. Ghici de la ce vine 200-le din nume ? Varianta imbunatatita, DQ250, se monteaza impreuna cu 1.4 tsi 160 CP si 240 Nm.

Sper ca nu spui ca din cauza cuplului... 1.4 TSI de 122 cp are ~ 136cp si 236Nm (dati de mai multe firme pe dyno, verificati inclusiv de mine)



--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
r_vlad
mesaj Oct 31 2012, 12:06 AM
Trimis la #34


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 42
Inregistrat pe: 19-July 12
Din: Sibiu / Cluj
Membrul Nr.: 3,885
Masina Personala:Clio R27



Da, ai dreptate, DQ200 este folosita cu motoare de pana la 250 Nm. Am modificat mai sus
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Oct 31 2012, 12:27 AM
Trimis la #35


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Imi spui, te rog, de unde ai informatiile astea (chiar sunt curios si nu sunt sarcastic...)? Dupa soft la 122cp si inainte de soft la 140/150/160/170/180 cuplul depaseste 250Nm. Se poate ca informatiile pe care nu le ai sa fie corecte?

Acest mesaj a fost editat de rex: Oct 31 2012, 12:32 AM


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Oct 31 2012, 01:02 AM
Trimis la #36


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(rex @ Oct 30 2012, 10:21 PM) *
Pot sa fac pariu cu cine vrea ca nu asa arata curba de cuplu la 1.6 turbo. Face cineva pariu (pe o bere, evindent)?
Cuplul ala la 1500 (si linie pana mai sus) nu il poti obtine cu o singura turbina!!!


Ba poti... cu o elice charger mai mica, wastegate suficient de larg incit sa permita un control eficient al boostului si sa nu dea foc la sandrama in ture multe chiar daca motorul e mic, si cu o elice compresor dimensionata corespunzator. Problema este cind se va incerca modificarea softului acestei masini, probabil cuplul va creste si mai mult insa mai mult in zona joasa/medie de turatie iar pe partea de final mai putin, deci puterea maxima nu va creste chiar proportional cu cuplul maxim si mult disproportionat.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Oct 31 2012, 10:19 AM
Trimis la #37


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Dau o bere (oe bune) daca imi arati orice fisa dyno a unei masini cu o singura turbina cu cuplu maxim constant de la 1500 la 6000 RPM. Evident cazul nu e imposibil (se poate face limitare din soft) dar in acest caz masina e extrem de slaba (mai slaba ca stock)...


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zyx
mesaj Oct 31 2012, 01:34 PM
Trimis la #38


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 383
Inregistrat pe: 20-October 09
Din: on earth...
Membrul Nr.: 412
Masina Personala:Vw Polo GTI



Sunt doar exemple apropiate de ceea ce vrei tu (in schimbul unei beri (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) ). Ideea e ca, toti producatori rotunjesc asa cum vor ei ca sa impresioneze pe de o parte. Unii doar impresioneaza, altii chiar fac. Si, pe de alta parte, sa fim seriosi, aceasta industrie e in plina dezvoltare, deci cine stie, nu o fi de la 1500 ci de la 1600 dar trebuie sa fie pe acolo.

http://rri.se/popup/performancegraphs.php?...mp;ChartsID=839
http://rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=604
http://rri.se/popup/performancegraphs.php?...mp;ChartsID=659
http://rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=739

Ps: VW dadea pt Polo GTI 220Nm de la 1950 la 4500 pe un motor de acum mai bine de 15 ani... De ce nu ar putea face Renault ceva mai pentru zilele noastre? Ca si dezvoltare ma refer...
In alta ordine de idei, prea putine masini sunt pe strada cu turbina twin-scroll si sa nu mai zic de cele cu disctributie variabila... Asa ca, eu cred ca e loc si posibil asa ceva...


--------------------
UNDERSTEER is when you hit the wall with the front of the car, OVERSTEER is when you hit the wall with the rear of the car, HORSEPOWER is how fast you hit the wall, TORQUE is how far you take the wall with you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Oct 31 2012, 02:25 PM
Trimis la #39


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Sorry man, nu bau bere pentru ca:
1. Nici una nu are cuplu maxim de la 1500 la 6000 RPM (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (nu ma intereseaza asa mult 6000 dar ma intereseaza 1500).
2. Cea mai apropiata masina de cuplu maxim la 1500 e TSI-ul de 140 cp. Dar acest TSI e twincharge (turbina + compresor mecanic) deci nu e doar turbina precum spunea mai sus.
Mai astept link-uri (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ....

Stiu ca toti rotunjesc, dar personal, ma induce in eroare producatorul... Eu, printe altele, un motiv importanta pentru care nu am luat TSI 140cp e pentru ca producatorul spunea la mine cuplu maxim de la 1500 la 4000 si la TSI-ul de 140cp spunea cuplu maxim 1500 (era un valmes balmes total cu specificatiile pentru TSI twincharge, in brosuri, site-uri sau carti tehnice gaseai cate o varianta noua), fara a specifica plaja... Atunci eram mai nestiutor si am presupus ca nu e disponibil acel cuplu pe o plaja mai larga de turatii. Se dovedeste ca e chiar pe dos (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ...

Acest mesaj a fost editat de rex: Oct 31 2012, 02:26 PM


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Oct 31 2012, 03:02 PM
Trimis la #40


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(rex @ Oct 31 2012, 09:19 AM) *
Dau o bere (oe bune) daca imi arati orice fisa dyno a unei masini cu o singura turbina cu cuplu maxim constant de la 1500 la 6000 RPM. Evident cazul nu e imposibil (se poate face limitare din soft) dar in acest caz masina e extrem de slaba (mai slaba ca stock)...


Stai putin, ca nu inteleg despre ce vorbim aici. Adica tu ai impresia ca acea curba de cuplu e naturala? E taiata big time cam de pe la 2500 pina pe la vreo 4500 (unde se pot face 300Nm garantat) ca sa:
1. dea bine in poze;
2. sa nu invirta oamenii accidental rotile pina la polizarea completa cind baga animalic piciorul in ea (cuplu mare prea jos = wheel spin + clutch burn = FAIL);
3. sa nu se strice mai devreme de X ani in cazul in care masina e condusa de un sofer mai voios.

Si-ti spun de pe acum, la cum arata curba aia de cuplu acum eu ti-o pot face sa arate la fel de la 1500 la 6500, pe aceeasi masina. Insa doar o lungesc, nu voi mai ridica deloc cuplul acolo unde cu siguranta se poate (adica abordarea va fi similara cu a tuturor producatorilor care se mindresc cu astfel de "curbe" de cuplu, si care mai bine le-ar face cu 10% mai mari de la 2500 la 5000 decit sa le faca linie de la 1500 la 5500 sau ceva).

Si nu e totul cum arta curba de cuplu, la fel cum nu e totul setul de valori de maxim fara sa ne uitam la ce e linga ele, de ambele parti.
Acea liniaritate este foarte buna chiar daca in cazul celor care o fac line mult de sub 2500 pina la 5000 sau mai mult logica da in marketing cretinoidic (tsi-urile mici, THP-urile de la PSA, asta la care ne uitam acum de la renault, etc).

Acest mesaj a fost editat de Mituc: Oct 31 2012, 03:04 PM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 10:49 PM