Anvelope Clio sport - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
Anvelope Clio sport
vusiman
mesaj Jul 15 2011, 07:15 PM
Trimis la #41


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 491
Inregistrat pe: 7-August 09
Membrul Nr.: 282
Masina Personala:Clio RS 197



poti sa incerci, dar
1. o sa arate nasol tare
2. o sa pierzi din performante pe viraje, acceleratie etc
3. probabil o sa-ti atinga la viraje stranse gen ace de par luate tare si nu numai
4. janta este prea ingusta prentru latimea asta si o sa ai un balon inestetic si consecintele de la pct 2
5. rezistenta la inaintare mai mare > consum mai mare ( nu e f mare diferenta probabil 0.1-0.2%)

sincer eu nu prea vad avantaje la marimea asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
r_vlad
mesaj Feb 26 2013, 01:02 PM
Trimis la #42


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 42
Inregistrat pe: 19-July 12
Din: Sibiu / Cluj
Membrul Nr.: 3,885
Masina Personala:Clio R27



Anvelopele cu care era incaltata masina cand am cumparat-o (215/45R17 ContiSportContact 3) sunt destul de obosite si trebuie inlocuite. M-am hotarat sa trec la 225/45R17 in primul rand datorita pretului putin mai mic. In plus, drumurile pe care circul cel mai des s-au degradat simtitor din vara pana acum si nu se intrevad reparatii prea curand.
Pot alege intre urmatoarele doua tipuri de anvelope:
ContiSportContact 5, 225/45R17 91Y: 461 lei/buc
GoodYear EagleF1Asymm2, 225/45R17 91Y: 485 lei/buc
Comparativ ADAC: http://www.adac.de/infotestrat/tests/reife...&testid=133
Voi ce ati alege ?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 26 2013, 02:04 PM
Trimis la #43


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Contact 5.
Sau michelin PS2, ca le ai disponibile pe dimensiunea asta.

Acest mesaj a fost editat de Mituc: Feb 26 2013, 02:13 PM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Feb 26 2013, 02:12 PM
Trimis la #44


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Unde ai gasit sport contact 5 la 461 bucata?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
r_vlad
mesaj Feb 26 2013, 02:23 PM
Trimis la #45


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 42
Inregistrat pe: 19-July 12
Din: Sibiu / Cluj
Membrul Nr.: 3,885
Masina Personala:Clio R27



Am discount fata de pretul de lista la orice anvelope Continental.

Acest mesaj a fost editat de r_vlad: Feb 26 2013, 02:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vusiman
mesaj Feb 26 2013, 02:59 PM
Trimis la #46


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 491
Inregistrat pe: 7-August 09
Membrul Nr.: 282
Masina Personala:Clio RS 197



Eu as opta pentru GoodYear Assy 2; sunt mai bune decat continental. Referitor la talon, pe 225 pierzi mai mult din performanta pe viraje decat castigi confort. Depinde de tine ce vrei mai mult de la anvelope si masina. Si mai e problema aspectului ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 26 2013, 03:17 PM
Trimis la #47


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Cred ca cea mai mare problema de performanta va fi creata de greutatea in plus a lui 225/45 versus 215/45. Care nu e semnificativ mai mare, sau poate ramine tot acolo cu un pneu usor de la pirelli sau michelin.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Feb 26 2013, 07:01 PM
Trimis la #48


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



conti este un pneu usor, este mai usor decat goodyear si comparabil cu michelin la greutate.
oricum eu as ramane pe 215/45 in locul tau si as alege cu incredere conti mai ales ca ai acele reduceri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
r_vlad
mesaj Feb 26 2013, 09:50 PM
Trimis la #49


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 42
Inregistrat pe: 19-July 12
Din: Sibiu / Cluj
Membrul Nr.: 3,885
Masina Personala:Clio R27



Sunt constient ca aspectul rotii va avea putin de suferit. Totusi, jantele care vin cu sasiul CUP si implicit cu R27 au o latime de 8". Anvelopele nu vor sta prea "bombate" iar diferenta de diametru este de 9 mm.
Legat de stabilitate tind sa cred ca diferenta va fi putin sesizabila. Mai mult placebo, voi stii ca am o dimensiune necorespunzatoare si cel mai probabil de fiecare data cand mi se va parea ca masina nu sta cum trebuie pe drum voi da vina pe dimensiunea anvelopelor (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) .
Anul asta planuiesc sa particip la 1-2 track days, din cand in cand cate un drum de Paltinis si in rest linistit, la pas.

Acest mesaj a fost editat de r_vlad: Feb 26 2013, 09:54 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 26 2013, 10:10 PM
Trimis la #50


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



La latimea asta masina poate fi chiar mai stabila in absolut toate conditiile reale pe strada. Pneul va fi mai elastic si se va mula mai usor pe imperfectiuni. Si in nici un caz nu se va deforma lateral, iar daca vei simti ceva cred ca o presiune de numai 0.1bar in plus (la rece, desigur) rezolva problema daca ea va exista cumva (desi ma indoiesc).
Directia va fi inevitabil o idee mai grea insa in mers nu cred ca vei simti mare lucru.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Feb 26 2013, 10:43 PM
Trimis la #51


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Am GY Eagle F1 Asymmetric 2 (inainte am avut varianta 1) 225/45/17 si anvelopele sunt foarte ok pentru drum public.
Nu le-am incercat pe pista (spre deosebire de varianta 1) dar cred ca voi fi dezamagit de ele pe pista. Peretele mi se pare cam prea elastic (daca iei XL poate e mai tare).
CS5 nu stiu cum sunt, dar daca le iei mai ieftin, poate sunt mai ok...

P.S. In ce oras stai? Daca stai pe la Cluj poate te bagi la o intalnire (miercuri de la ora 19)...


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
vusiman
mesaj Feb 27 2013, 09:40 AM
Trimis la #52


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 491
Inregistrat pe: 7-August 09
Membrul Nr.: 282
Masina Personala:Clio RS 197



Jantele de Clio au 7,5J indiferent de echipare. Jantele de Clio Cup, de competitie (R3), sunt 8J . Referitor la performanta, 225 penalizeaza directia, in sensul ca pierzi din raspuns (care oricum este sublim) si la limita talonul mai elastic isi va spune cuvantul; vei simti cauciucul cum flexeaza pe janta (la un trackday de exemplu si nu numai).
Din experienta, pot sa concluzionez asa: 225 aduce mai mult dezavantaje dar diferenta de pret si disponibilitatea la 215 sunt o problema. Eu tot 225 rulez (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
PS: ca sa fie clar, cu 225 masina ofera 95% din performante dar acei 5%, la limita, pentru unii conteaza...

Acest mesaj a fost editat de vusiman: Feb 27 2013, 09:44 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 27 2013, 11:35 AM
Trimis la #53


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Ar fi bine sa stabilim contextul in care discutam: trackday sau strada. Voi tot faceri referiri despre "la limita" si "trackdays" iar asfaltul de pe strada nu are nici o legatura (atit ca si contaminare cit si compozitie) cu cel de pe circuite.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Feb 27 2013, 12:09 PM
Trimis la #54


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Si eu merg tot pe Asy 2 si sunt multumit de ele. Sunt parca cotate ca fiind cele mai bune extreme performance tyres. In Continental nu am asa mare incredere. Fata de 215 se simt o idee mai elastice dar nu cred ca afecteaza foarte mult. Cat despre track days nu cred ca te vei duce sa faci super performanta unde ar conta 0.3s pe tur. Asy 2 sunt excelente pentru masina asta.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vusiman
mesaj Feb 27 2013, 12:54 PM
Trimis la #55


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 491
Inregistrat pe: 7-August 09
Membrul Nr.: 282
Masina Personala:Clio RS 197



Eu am simtit efectele talonului marit si pe strada, in oras si pe cheia si mult mai mult pe circuit (tocmai din cauza aderentei suplimentare). Elasticitatea de care vorbesc nu este un capat de tara dar ea exista si se manifesta permanent cat masina este dusa spre limita.
Pus altfel: Intre 225/45/R17 si 225/40/R18 care sunt aproape similare la dimensiune ( in conditii de greutate similara a rotilor), care crezi ca se simte mai rigid si livreaza performante mai bune, evident in detrimentul confortului?

Acest mesaj a fost editat de vusiman: Feb 27 2013, 12:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantoma
mesaj Feb 27 2013, 04:14 PM
Trimis la #56


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 126
Inregistrat pe: 14-April 12
Membrul Nr.: 3,843
Masina Personala:Golf GTI 2.0 TFSI



Ca fapt divers daca sunteti interesati: vand gumele de vara dela defuncta R27! Conti sportcontact 3 daca nu ma insel, sunt in stare ff buna, au fost luate pe casco acum 2 ani parca! Dimensiunea standard de clio 197 (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) 215/45/17

Acest mesaj a fost editat de Fantoma: Feb 27 2013, 04:16 PM


--------------------
Cu samuraii lupti ca samuraii, cu talharii lupti ca talharii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantoma
mesaj Feb 27 2013, 09:34 PM
Trimis la #57


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 126
Inregistrat pe: 14-April 12
Membrul Nr.: 3,843
Masina Personala:Golf GTI 2.0 TFSI



Scuze pt off, dar pt ca s-au interesat cativa de aceste anvelope, mentionez ca maine o sa le fac niste poze si o sa verific dot-ul


--------------------
Cu samuraii lupti ca samuraii, cu talharii lupti ca talharii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Feb 27 2013, 11:22 PM
Trimis la #58


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Si te-as ruga sa faci si un nou topic pentru vanzare, in aria destinata vanzarilor, pentru a nu face multe offtopic-uri aici.
Mersi!

Acest mesaj a fost editat de rex: Feb 27 2013, 11:26 PM


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantoma
mesaj Mar 1 2013, 04:55 PM
Trimis la #59


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 126
Inregistrat pe: 14-April 12
Membrul Nr.: 3,843
Masina Personala:Golf GTI 2.0 TFSI



Multumesc pentru gazduire. Cine e interesat in continuare de anvelope le gasiti la rubrica de vanzari. Multumesc


--------------------
Cu samuraii lupti ca samuraii, cu talharii lupti ca talharii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
r_vlad
mesaj Mar 30 2013, 08:56 PM
Trimis la #60


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 42
Inregistrat pe: 19-July 12
Din: Sibiu / Cluj
Membrul Nr.: 3,885
Masina Personala:Clio R27



Pana la urma am cumparat patru anvelope ContiSportContact 5 225/45 R17 91Y. Inca nu le-am pus pe jante. Daca intereseaza pe cineva greutatea anvelopei este de 9.1 kg. Masurata cu un cantar de persoane. Din documentele primite de la curier reiese o greutate mai mica, 8.75 kg / anvelopa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 03:13 PM