Ajutor - Cauta - Membrii - Calendar
Versiune Completa: Frane
Forum HotHatches > HotHatches Tuning > Frane
robi_zet
Nu vad eu bine sau masina asta are doi etrieri?
Nicky
1. A double caliper braking system consisting essentially of a disc supported by a hub and rotatable within first and second brake calipers connected to a pressure circuit and fixed to said hub, characterized in that said first brake caliper is of smaller dimensions than said second caliper, said first caliper acting under a pressure in said circuit which is less than the pressure under which said second caliper acts whereby a pressure subtraction device is adapted to cause said first caliper to act within a predetermined pressure range, said pressure circuit consists of two branches each of which is connected to one of said calipers, said branches being connected in parallel.

2. A system as claimed in claim 1, characterized in that said pressure subtraction device is provided in said branch of said circuit which is connected to said second caliper.

3. A system as claimed in claim 2, characterized in that said pressure subtraction device is a counteracting spring device.

4. A double caliper braking system comprising:

a first brake caliper;

a second brake caliper having larger dimensions than said first brake caliper and acting under a pressure which is greater than the pressure under which the first caliper acts;

a disc supported by a hub and rotatable within said first and second calipers;

a pressure circuit having a supply branch dividing into first and second parallel branches, said first parallel branch supplying pressure to said first caliper, said second parallel branch supplying said second caliper;

a pressure subtraction device adapted to cause said first caliper to act within a predetermined pressure range; whereby

when the pressure supplied to said first caliper exceeds said predetermined range, said second caliper is activated.


5. A system as recited in claim 4, wherein said pressure subtraction device is provided in said second branch.

6. A system as recited in claim 4, whereby said predetermined pressure range is between zero and 25 bars.

7. A system as recited in claim 4, whereby said pressure subtraction device is a counteracting spring device.

8. A system as recited in claim 4, whereby said first and second calipers are arranged substantially in diametrically opposite positions about said disk.
scr
mi se pare ca majoritatea aston martinurilor au asa. Am vazut si la amguri ca pe fata au etrieru atat de mare incat contine doua placute de frana smile.gif
Rius
Daca ma uit mai bine in poza vad ca suprafata de contact a etrierului mic este jumatate din suprafata de contact a discului, ceea ce inseamna ca nu este o frana utilizata in mod direct si constant. Daca era folosita odata cu sistemul principal de frana apareau acolo niste uzuri mari doar pe juma' de disc, ceea ce nu cred ca doreste cineva.
Poate fi o masina de drift sau ceva show sportiv cu frana de mana hidraulica si selectiva , sau poate fi o banala frana de stationare. Oltcit-ul "frantusesc" avea frana de mana pe fata pe discuri pe placute separate, de exemplu.
RoSonic
E unu cu un polo care are ceva de genu asta:
Apasa aici pentru a vizualiza fisierele atasate
si el zicea ca cel mic este pentru frana de mana.
robi_zet
Masina este o editie limitata de 77 de bucati. Nu e pt circuit/drift

Si da este un aston martin
LIFEPHORM
Mai multe detalii gasiti aici: http://www.astonmartin.com/eng/thecars/one77
Profesoru
Sunt fabricanti care produc pt puntea spate asa ceva , uite aici :http://www.wilwood.com/BrakeKits/BrakeKitListRear.aspx?mincatdesc=Forged%20Dynalite%20Dual%20Dynamic%20Rear%20Drag%20Brake%20Kit
bambu
Am vazut azi un gallardo de aproape si are doi etrieri pe spate, pe fata nu m-am uitat.
bluey
Oltcitul avea etrier si placuta separat pentru frana de mana.
Hi-techu era la moda in anii 80 biggrin.gif
Versiunea Lo-Fi. Pentru a vedea versiunea completa cu mai multe informatii, te rog Apasati aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.