Ajutor - Cauta - Membrii - Calendar
Versiune Completa: Renault Megane RS 2.0 265CP - 2012
Forum HotHatches > HotHatches General > Discutii Generale HotHatch
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Raul
Salut ,

Ma numesc Raul si sunt din Ploiesti . Astazi am primit confirmarea de la Renault, ca Megane-ul meu RS se afla pe linia de asamblare si undeva la sfarsitul lunii Mai 2012 va fi livrat catre reprezentanta Renault din Ploiesti.

Sper ca alegerea facuta sa fie una buna . Aditional am cerut scaune speciale Recaro si packet-ul de vizibilitate Xenon.

Astept opinii si pareri referitoare la aceasta masina, pro si contra . Pasul este deja facut deci putine sanse de intoarcere.

Va multumesc !

Cu Stima,

Raul
Zyx
Bravo, felicitari!

Este o masina de vis din punct de vedere performante - pentru o tractiune, mai bine/corect spus, un etalon in ceea ce priveste tractiunea.

Din nou felicitari! Sper sa folosesti masina unde trebuie si cum trebuie intr-un procent cat mai mare!
Raul
Merci ZyX pentru opinie si felicitari , ma simt mult mai sigur pe mine deja. unsure.gif Exista locatii sau intalniri programate saptamanal, lunar pentru cei care au o masina mai deosebita sau iesita din comun ?

Multumesc mult !

Cu stima,

Raul
Zyx
Informatii despre intalniri gasesti pe forum... Nu sunt eu cel mai in masura sa dau indicii despre astfel de chestii. Sunt intalniri saptamanale, precum si de sezon (chiar acum baietii sunt pe undeva prin tara) asa ca, daca ai timp si dispozitie, ai cu cine sa te intalnesti!

Una peste altul, ce optiuni ai pus pe masina si ce timp ai primit pentru livrare?
Raul
Am atasat informatia de pe aviz. Dotari standard cat si optionale (mai exista varianta cu jante de 19" dar suntem in Romania am cerut pe 17" dar nu exista smile.gif pe modelul achizitionat am :

Echipamente standard:

4 jante din aluminiu Dark Antracite Satiné 18"
A.B.S. cu repartitor electronic de franare E.B.V.
Aer conditionat cu reglare automata bi-zona
Airbag-uri frontale adaptabile pentru sofer si pasager (cu posibilitatea de deconectare manuala a airbag-ului pasager)
Airbag-uri laterale cap pentru locurile din fata si din spate
Airbag-uri laterale torace pentru locurile din fata
Bancheta spate rabatabila si fractionabila 1/3 - 2/3
C.A.R. (Inchiderea automata a usilor, portbagajului si a trapei pentru carburant la demaraj)
Card acces/demaraj cu functia "maini libere"
Control dinamic al traiectoriei E.S.P. + sistem antipatinaj A.S.R. + control al subvirarii C.S.V.
Difuzor spate tip Formula 1
Directie asistata electric
Faruri cu sistem de spalare
Functia "Follow me home"
Geamuri electrice fata cu impuls
Instrumente bord specifice Renault Sport cu afisaj analogic
Imobilizator electronic codat
Inchidere centralizata si demaraj cu card "maini libere"
Oglinzi retrovizoare electrice si degivrante
Ornament esapament amplasat central
Pedalier aluminiu Renault Sport
Proiectoare cu halogen
Radio CD MP3 4x20W Bluetooth, USB
Renault Sport Dynamic Management (ESP tri-mod: normal/sport/off)
Roata rezerva otel dimensiuni reduse
Sasiu Renault Sport
Scaun sofer cu reglare pe inaltime/lombar, scaun pasager cu reglare pe inaltime
Senzori de lumina si ploaie
Sistem de asistenta la parcarea spate
Spatiu de depozitare inchis in cotiera fata


Tapiterie si ambianta inchisa de culoare gri carbon
Tempomat si limitator de viteza
Tetiere fata "noua generatie" si 3 tetiere spate reglabile pe inaltime
Volan imbracat in piele
Volan reglabil in inaltime si profunzime


OPTIONALE:
Scaune fata sport RECARO cu reglare pe inaltime Tapiterie piele gri carbon
Pack Vizibilitate (faruri cu Xenon + Retrovizoare rabatabile electric + Oglinda retrovizoare electrocrom) Vopsea nemetalizata , Negru

Cam atat ... sugestii ? inca mai pot adauga cate ceva !

Cu Stima,

Raul
Zyx
Eram curios de optiuni, dar e bine de stiut si cu ce vine... smile.gif

Roti pe 17 nu poti pune pe masina pentru ca nu incap din cauza franelor, asa ca minimul pe care il poti pune este 18.

Daca nu ma insel, mai este un RS in Ploiesti. Tot negru, dar incaltat cu 19.

Legat de alte optinale, depinde ce vrei de la masina.
Ai mai avut masina neagra? Te intreb pentru ca negru este o culoarea foarte greu de intretinut si la o masina cu forme (cum e si cazul RS-ului) ii ia din linii, din detalii...
Altfel, vad ca din ce optiuni ai pus (exceptand scaunele) nu ai intentii sa scoti untul din ea smile.gif
Raul
Mi-a spus si dealer-ul ca mai este unul in Ploiesti, negru metalizat . Am pus negru mat, crezand ca va fi mai vizibil (mai greu de intertinut? de ce?).
Cat depspre "unt scos", hmm nu ma re-gandesc in asa ceva . Posibil sa fac o mica scoala de racing dar fara multe implicatii. Varsta nu este una la care sa fac nebunii (30 ani) . Daca incepeam pe la 9 -10 ani si faceam performanta acum imi luam cu siguranta minim un Atom smile.gif. Eu initial am mers pe un Golg 6 GTI care impaca si varza (adica eu) si capra (adica familia, copilul) .

Imi pot tuna totusi masina la extrem, din punct de vedere financiar sunt ok, dar nu voi fi in stare sa fac decat liniute probabil (easy go , easy money), dar nu sunt genul.

Cu Stima,

Raul
Zyx
Am inteles... Si eu sunt in aceeasi oala (varsta, familie, copil) dar am ajuns la concluzia ca nu mai vreau un compromis in ceea ce inseamna masina. Adica, ori la bal, ori la spital si asa sper ca, in cat mai scurt timp sa imi iau si eu o masina asemanatoare. Bine, fiecare cu ce-l doare si ce vrea smile.gif
Nu ma refeream la ceva asa de radical - raliu sau altele de genul. Sincer ma gandesc ca cine isi ia asa o masina stie ce poate si ce vrea de la ea smile.gif. Primul lucru care imi vine in cap cand vine vorba de Renault Sport este track-day smile.gif Pe acolo bateam cand am spus ce am spus.

Si eu eram intre Golf Ed35 si Megane-ul RS. Pana cand, intr-o zi, am facut un mare tabel cu plusuri si minusuri din punctul meu de vedere... Si asa, pana la urma, am ajuns la Megane RS (repet, cu plusurile si minusurile lui).

Nu stiam ca pe facelift se poate pune si negru mat! O_o E prima oara cand aud asta...

Iar legat de negru... se vede praful la 1-2 ore dupa ce e proaspat spalata (si da, arata foarte bine cand e curata si neagra, in lumina orasului, noaptea mai ales) insa se vad imperfectiuni, zgarieturile mici si, repet, negru ia din forme si linii, poate si agresivitate. Aici nu ma refer la Megane ci in general, la o masina sport sau mai sport, sa zic asa.

O alta nelamurire este cea legata de jante. Stiu ca inainte de facelift existau 2 modele pe 18, dintre care unul era in 2 culori. Altfel, am vazut ca au bagat un al treilea pe facelift. Care e modelul cu care vine masina ta?

Si o curiozitate... cat a costat? Si/sau ce reducere se mai practica?
Raul
Salut,

Trebuie sa trec urgent la facut o placinta cu mere, deci printre picaturi .... smile.gif

Jantele le gasesti pe gooagle alea standard de 18" Dark Antracite Satiné 18" (6 spite duble) .

Suma este 25,300 Euro cu TVA inclus,plus cele doua optionale cerute de mine (Recaro si Bi-Xenon) . (super rezon calitate pret) In total reducere vreo 2500 Euro total.

Cu Stima,

Raul
atipiq_nightmare
Salut,sa o stapanesti sanatos.
Dar nu stiu daca o avantajeaza culoarea tongue.gif parerea mea
Raul
Merci mult ! Inca nu este prea tarziu.

Ce culoare sugerati ?

Paleta este : albastru metalizat, gri , alb , alb candy , negru metalizat , negru mat si galben .

Astept sugestii smile.gif

Raul
atipiq_nightmare
Alba sau galbena biggrin.gif
Raul
Alba , exclus. Pe de alta parte nu sunt avantaje mari fata de negru .

Galbena nu sunt gagica , da-o dreaq de varianta arata ca un pui de gaina ...

Va spun ca nu exista o varianta ok , sincer ...... Gri-ul sobolan e oribil, si gri-ul metalizat pica, ca pe clio nasol rau ....

Nu vreau sa imi bat joc de masinutza.

Astept inca sugestii, pentru ca as putea sa ii modific ulterior culoarea ! smile.gif

Raul
atipiq_nightmare
Albul da bine cu jantele negre iar galbenul ala este fenomenal tongue.gif
Zyx
... Culoarea tine de tine si de ce vrei tu, de gust, dupa cum se vede din ultimele posturi smile.gif.

Stiu ca la noi nu se putea pune gri-ul inchis, de alb stiu ca era doar o varianta, normala, nemetalizata... Si, precum am spus mai sus, mat nu era in optiuni si a fost oarecum o mare mirare pentru mine. Albastru, din punctul meu de vedere, e cea mai neinspirata culoare pentru masina.

Astfel, ce ai scris acolo este culoarea jantelor. Modelule au alta denumire... Una fiind AX-L, restul nu mai stiu smile.gif
fitze
CITAT(Raul @ Apr 7 2012, 09:48 PM) *
Alba , exclus. Pe de alta parte nu sunt avantaje mari fata de negru .

Galbena nu sunt gagica , da-o dreaq de varianta arata ca un pui de gaina ...

Va spun ca nu exista o varianta ok , sincer ...... Gri-ul sobolan e oribil, si gri-ul metalizat pica, ca pe clio nasol rau ....

Nu vreau sa imi bat joc de masinutza.

Astept inca sugestii, pentru ca as putea sa ii modific ulterior culoarea ! smile.gif

Raul


Stai linistit ca galbenul de Renaultsport este mega deosebit, este o culoare asa mai pt cunoscatori... laugh.gif masina asta are o istorie in spate

Ai luat-o fara pachetul cu sasiu CUP si cu diferential fata? daca nu ai luat astea ar fi bine sa le adaugi.

Bafta
Zyx
Vali, galbenul care se poate pune pe actualul RS nu e galbenul care il sti tu...
atipiq_nightmare
Intradevar nu este galben liquid care este pe 2 Rs.
Zyx
Da, al doilea model este Keza... Cel nou nu stiu cum se numeste.

Cu sasiu Cup si diferential stiu ca mergea numai cu jante de 19...
fitze

Asa stiu si eu, si cred ca doar asa se poate. Cand comanzi pachetul asta vine doar cu jante pe 19"
Raul
Daca negrul este pretentios alta problema este cu siguranta alegerea uriasele jante de 19" si sasiul CUP (tare diferentialul blocant la demaraj).

O sa imi indoi jantele alea in primele doua gropite din Ploiesti , sa nu mai vorbim de liniile de tramvai unde nu ar fi prima data cand as taia anvelopele.

Jantele vad ca cel putin din descrire ar trebui sa fie negre ... , totusi sunt confuz in ceea ce priveste modelul (cate spite si ce design).

Jantele din poza de prezentare ? Confused.gif
silvio
Salut si felicitari pentru alegerea facuta , o sa te bucuri de masinuta.

Cred ca asta este modelul pe 19
Zyx
Ce ai pus tu, Raul, sunt Keza... Nu sunt negre ci mai degraba un gri ceva mai inchis...

Mai sunt AX-L, in doua variante de culori (Chrome Satin si Matte Black)
AX-L - negru

Si noile modele (asta era modelul de care nu stiam) - Tibor, la fel, in doua variante de culori - argintiu/gri si negru
Tibor - negru
Tibor - gri

Deci, oricum ai lua-o, toate sunt in 5 spite duble...

LE: Iar legat de alb, e alb normal (poate metalizat) si alb perlat... Tot nu gasesc negru mat de care zici tu, nici macar pe Franta sau Germania
agh
Ai facut o alegere buna smile.gif S-o stapanesti sanatos.

RS-ul nu e cumva Trophy ? Din ce-am vazut pe mobile.de megane-ul rs265 este doar editia limitata trophy..si vine doar cu jante de 19'

http://www.topspeed.com/cars/renault/2011-...y-ar111014.html
Zyx
S-a facut facelift-ul acum 1-2 luni... si RS-ul normal a primit si el puterea Trophy-ului.
Deci, daca se ia impreuna cu sasiul Cup e cam acelasi lucru cu Trophy. Difera doar... inscriptionarile cu Trophy smile.gif
Raul
Eu am cerut negru mat si asta mi-a adaugat si dealer-ul pe oferta de pret.

Acum este posibil sa primesc un telefon referitor la acest aspect de la Renault. Sincer, dealer-ul mi-a spus ca pot opta si pentru negru nemetal ca atare asta a trecut pe oferta. (vezi lista initiala de dotari).

Nu voi opta insa pentru CUP ... ce puteam castiga in plus ? stabilitate si un pic mai mult moment ?

Cu stima,

Raul
BSH
Salut, bine ai venit. Masina asta e visul meu tongue.gif

Totusi nu am inteles ceva, ai configurat masina, comanda a fost facuta si culoarea nu ai ales`o inca ? mi se pare ciudat...

ps. Raul, nu e nevoie sa dai Quote la ultima postare smile.gif
Raul
Este comandata complet, inclusiv culoarea . Problema cu aceasta culoare negru mat dupa cum si Zyx spune, nu apare in standard pentru Megane RS facelift.

Am sa mai intreb odata la reprezentanta , dar eu am ales culoarea de pe panoul cu coduri si este disponibila.

In fine , visul tau devine realitatea mea ... promit, cand am sa o primesc te las sa dai o tura slow asa smile.gif)).

Bafta,

Raul

Chuckie
Salut
Nu stiu la ce dealer ai comandat masina sau o vei comanda insa culoare Negru Mat nu este disponibila nicaieri in Europa pt Megane....si imi vine greu sa cred ca va fi prea curand.
De asemenea se poate comanda sasiu cup si cu jante pe 18 si face absolut toti banii....ca si Rs Monitor.
Sunt curios ce te-a facut sa alegi Reno`...pari mai mult genul VW,asta inaitne sa citesc semnatura smile.gif
Bafta si masina este de Vis.
Danny_3MPS
Salut, Raul!

Masina este foarte tare, felicitari!

Renault, si mai ales Renault Sport, sunt cunoscuti pentru felul in care stiu sa prepare o masina. Daca factorul financiar nu este o problema, asculta sfaturile baietor referitor la sasiu, la care subscriu, si nu o sa regreti!

Si nu uita: 'the difference between ordinary and extraordinary, is that little <<extra>>!' wink.gif

Toate bune,

Ne vedem pe strazi! smile.gif

Danny
Darky
si eu as opta pentru sasiul cup + rs monitor
e un plus pe care nu-l vei regreta
bambu
Bine spus Vis, multe neconcordante cu realitatea. Eu am facut o astfel de comanda la Renault nu de mult, nimic nu e flexibil, nu se adauga si nu se scoate nimic la cererea clientului, aia e plateta de culori, aia e lista de optiuni, negru mat e doar o fantasma si o spun dupa ce am verificat pe site-urile oficiale Renault incepand cu .FR apoi UK si altii, iar odata ce masina a intrat in productie asa cum sustii in primul post nimeni si nimic nu mai poate modifica ceva, nu la RENAULT si cel mai probabil nici la alti producatori.
Mai am o curiozitate...ce termen de livrare are masina? la sfarsitul lui mai este un pic cam prea curand.
Raul
OK, voi merge pe CUP daca intra cu jantele de 18" . (?)

Am sa intreb si sa clarific culoarea care a fost deja confirmata, maine . (?)

Termenul de livrare este 28 Mai pentru a mea, cel putin asa spune Renault Ploiesti. (?)

Va multumesc mult tuturor pentru sfaturi smile.gif ... See ya on the road soon . tongue.gif

Bafta,

Raul
Zyx
Culoare nu apare in paletar, nu ca standard ci ca si optiune... De asta eram, si inca sunt intrigat.
Nu am vrut, si nu vreau sa ma bag peste optiunile omului (ale tale, Raul)... Sasiul CUP inseamna ca masina va fi o idee mai rigida decat un RS normal, dar la fel, va excela (tot o idee) pe viraje si pe plecare. Diferentialul, barele mai groase, precum si fortele marite in amortizoare sunt un plus pe care eu, unul, l-as lua daca as lua un RS. Altfel as opta pentru altceva (Leon/Golf). Altfel spus (daca nu am fost clar) fara sasiu cup eu nu as cumpara un Megane RS!!! Sau, cum zice si DannyMPS - 'the difference between ordinary and extraordinary, is that little <<extra>>!'
De asta am zis ca depinde ce vrea si cum vrea fiecare.
Spor in continuare pana la venirea masinii si mai ales dupa aceea!

bogdan_wrc
Sa o stapanesti sanatos. vorbisem si eu la RENO sa vad una live...cum merge...dar nu au gasit.

poate cand ti-o aduce ne intlnim o fuga smile.gif
tot din Ploiesti sunt si eu.
alexnightrider
felicitari pentru alegere si mie mi se pare ff tare masina, si eu sunt curios s-o vad in realitate , si sunt curios cum e cu sasiul CUP la gropile din tara cum se simte
Raul
Salut ,

Am clarificat cu dealer-ul si mi-a spus urmatoarele :

1) Culoarea nu poate fi decat negru metalizat din pacate, se pare ca este o gresela pe oferta initiala (Zyx-ule ai avut perfecta dreptate).

2) Sasiul CUP nu il pot lua decat cu jantele de 19" la pachet-ul optional 3, deci nu mai ma complic si raman pe varianta de sasiu standard.

Livrarea ramane neschimbata 28 Mai 2012.

Multumesc mult !

Cu stima,

Raul
robi_zet
Negru nu prea se pupa cu formele Rs-ului... Ii trebuie o culoare deschisa.
Zyx
Fratilor, gata! smile.gif E optiunea omului! Si negrul are partile lui bune si uneori da mai bine decat alte culori!

Eu, de exemplu, cand am luat a doua masina neagra, am luat-o pt ca nu era nici o culoare mai speciala, negru fiind singura perlata, restul, cel mult metalizate...

Una peste alta, e o masina care frange multe inimi la capitolul fwd best performance - e drept, cu sasiul cup. Dar nici asa nu e de neluat in seama.
Zyx
Si... a venit masina?! smile.gif
Rico
Iti dai seama ca e pe afara Raul sa se bucure de ea! Sa o stapanesti sanatos si in siguranta!
Zyx
Pai sa ne spune clar care e treaba! smile.gif A trecut mai bine de o saptamana... s-a bucurat destul cat sa ne spuna cum e smile.gif) Bine, asta daca este totul conform planului - livrare la finele lui mai.
Raul
Salut,

Ieri cei de la Serus mi-au spus ca masinutza a ajuns la Constanta in port. Probabil este fabricata in Turcia?

Astazi astept sa ma sune ca ajunge in Bucuresti. Este putin probabil sa o primesc astazi.

Keep in touch smile.gif

Raul
bambu
Se fac in Franta si vin in Grecia pe apa, de acolo pe uscat, asa era la mine...
Raul
tare, masina nu a ajuns in Constanta deoarece a intarziat vaporul (vrajeala). Ceea ce inseamna ca mai dureaza o saptamana pana o vor livra.

Le pot cere despagubiri de intarziere? Aveti idee?

Multumesc !

Raul
bambu
Nimic, contractele au o data de livrare destul de permisiva, sigur sunt in termen, in cel mai bun caz poti cere masina la schimb. Mie tot imi vine greu sa cred ca are vreo treaba Constanta in ecuatia asta..
Raul
Salut ,

Este 100% port Constanta si data initiala a fost 04.06.2012 dupa care au trimis o alta estimare 14.06.2012 si acum am primit o estimare ca vaporul cu care este transportata masina va ajunge la Constanta in port pe data de 20.06.2012 si livrare posibil 22.06.2012.

Am un feeling ca este fabricata in Turcia. Nu are logica sa o trimita pe distante lungi pe apa din A in B . Am sa verific la primirea masinii provenienta de curiozitate. Am facut deja reclamatia si sa vedem ce se va intampla.

Este vorba 18 zile intarziere. Pana mea eu am masina inchiriata pe tema asta sa fac naveta la Bucuresti din Ploiesti.

Nu mi se pare normal .
nic_andrei
Salut,

Hai sa te lamuresc eu, nu de alta dar si a mea vine in acelasi transport cu a ta si tot de la SERUS smile.gif .

Transportul intr-adevar a intarziat asa cum ti-au zis si tie din motive de vama bla bla oricum nu are importanta. Asa a fost sa fie.
Apropo de culoare sunt curios cine ti-a zis tie ca o poti comanda albastra nu de alta dar eu asa o vroiam si pana la urma am ajuns la
Jeune Sirius ca altceva nu imi placea desi ma deranejaza ca trebuie sa dai 1300E in plus pe optiunea de culoare speciala.
Mi se pare ca aici Renault a exagerat cam tare. Sasiul CUP cu jantele pe 19 nu cred ca le-ai ales gresit si nu o sa indoi tu jantele alea imediat cum crezi.Sunt chiar ok sincer.
As vrea sa te rog sa imi spui si mie daca se poate la ce pret DDP ai ajuns cu ei asa de curiozitate.

Apropo Chuckie unde ai vazut tu ca merge sa iei sasiu CUP cu jante pe 18 ? ca io am discutat cu astia o gramada pentru asa ceva si nu se poate. Sasiu cup+ diff --> jante Steev - 19'' Black Diamant parca. Daca se poate tare as vrea sa stiu si eu biggrin.gif
rex
Pai luati sasiul cup si schmbati jantele dupa ce cumparati masina (sigur sunt posesori de M3/M3RS care vor jante de 19 smile.gif ).
Chuckie
la vocea clientului,plus ca am discutat si cu un director de la RR ...asta se intampla acum aproximativ 1 an...
Nic sa dai un semn cand vine bijuteria...desi tare imi e ca dupa ce o vad live ma apuc de alte prostii si investitii:(
Versiunea Lo-Fi. Pentru a vedea versiunea completa cu mai multe informatii, te rog Apasati aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.