Ajutor - Cauta - Membrii - Calendar
Versiune Completa: How to Bed-in Brake Pads and Rotors
Forum HotHatches > HotHatches Tuning > Frane
OvidiuV

rex
Ce folosesc eu: http://www.braketechnology.com/brakepadbedding.html
Mituc
Principiul e acelasi. Singura diferenta consta in efortul initial asupra ansamblului placa/disc in functie de duritatea celor doua. Niste placute moi pentru masini domestice se rodeaza chiar si in trafic. Altele pentru masini mai sanatoase au nevoie de frinari de la diverse viteze, unele mai mari, altele mai mici.
sofer-de-duminica
Salutare...m-am uitat la filmul realizat de dealerul AP Racing referitor la beddingul placutelor si discurilor noi, si am citit si ce recomanda cei de la Pagid.

Sunt metode de abordare un pic diferite...nu insist, dau un singur exemplu: in primul film (AP Racing) se recomanda ca franarile si accelerarile sa urmeze imediat una dupa alta, adica dupa franarea de la 120 kmh la 10 kmh se accelereaza imediat foarte puternic inapoi la 120 kmh si tot asa, pe cand cei de la Pagid recomanda ca dupa o franare sa se parcurga 600-700 m (sa zicem 0,5 km) inainte de urmatoare franare.

Ce nu prea am inteles eu e daca franarile astea pentru bedding trebuie facute violent sau progresiv! Pe primul film nu se vede foarte clar cat de tare franeaza, dar ma gandesc ca nu ar trebui franat foarte brusc, ci progresiv, tocmai datorita faptului ca discurile si placutele sunt la inceput de viata, si ca la orice componenta, rodajul trebuie facut intr-un regim mai "linistit".

Voi ce parere aveti, cei care mergeti pe circuit si v-ati mai lovit de problema asta? Cred ca ar fi foarte utile informatiile directe, probleme de care v-ati lovit, greseli pe care le-ati facut si care sunt de evitat, din experienta voastra personala...pe scurt, cum procedati voi cand vine vorba de "rodajul" franelor noi?
Versiunea Lo-Fi. Pentru a vedea versiunea completa cu mai multe informatii, te rog Apasati aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.