Ajutor - Cauta - Membrii - Calendar
Versiune Completa: Anvelope
Forum HotHatches > HotHatches Tuning > Jante si anvelope
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
sorinGTF
Eu am anvelope Yokohama Parada si sunt foarte multumit de ele, si tot de la topgear anglia le-am cumparat impreuna cu jantele
fitze
CITAT(bogdan_wrc @ Feb 16 2010, 10:56 AM) *
stii ca tot ma chinui sa gasim un numitor comun smile.gif
baga un pret, te rog. 224/45 R17
(dar nu vreau sa zici ca te intreb 1000 de chestii si nu cumpar...doar ca trebuie sa te lupti cu altii la pret smile.gif no offence. )



Goodyear Asym. 225/45R17 - 469 RON ( pe stoc binenteles) wink.gif
AlexBmw
Super cauciucuri Dunlop Sport Maxx. Zic asta ca la fel am si eu si toate modelele noi BMW vin echipate din fabrica cu acest model de cauciuc (inclusiv X6)
bambu
Asta nu inseamna ca sunt grozave. Esti primul care le lauda, cunosc foarte multi care se plang de ele, majoritatea. Megane-urile RS cu sasiu CUP vin cu ele si nu stiu nici macar unu care sa-mi fi zis ca e multumit de ele. Eu am mers putin pe sport max si nu mi-au placut deloc, nu tin pe viraje, pe accelerare parca dau mult in gol, nu le gasesc calitati in conditii de mers sportiv. Ca sa revin ontopic, consider pentru calutii Catalinei sunt ok.
RollerMAN
CITAT(bambu @ Mar 17 2010, 05:13 PM) *
Off: Asta nu inseamna ca sunt grozave. Esti primul care le lauda, cunosc foarte multi care se plang de ele, majoritatea. Megane-urile RS cu sasiu CUP vin cu ele si nu stiu nici macar unu care sa-mi fi zis ca e multumit de ele. Eu am mers putin pe sport max si nu mi-au placut deloc, nu tin pe viraje, pe accelerare parca dau mult in gol, nu le gasesc calitati in conditii de mers sportiv. Ca sa revin ontopic, consider pentru calutii Catalinei sunt ok.


Mie mi-au placut sp sport maxx pe plecari in forta iar pe viraje tin destul de bine, sincer cred ca pentru masina ei sunt foarte bune!
BSH
Tocmai ca e invers...pe ud nu rupeau aderenta si tineau pana la viteze mari iar pe uscat pana si vara pe asfalt curat se simt ca o cizma rupta.
agh
off-topic: se simt ca o cizma rupta? http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlop/SP-Sport-Maxx.htm ,crede-ma ca sunt decente avand in vedere pretul si calitatea:) se descurca ok pe uscat doar ca sunt cam zgomotoase.
BSH
Aghata crede`ma ca sunt proaste...nush ce imi arati tu acolo da alea sunt niste scoruri mici.

Uite aici gume bune

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin...Sport-3-PS3.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/BFGoodri...-Profiler-2.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin...t-Sport-PS2.htm

agh
nu am zis ca sunt cele mai bune dar nu sunt nici proaste ca alte firme no name made pe vapor smile.gif,fa o comparatie vis-a-vis de preturi si atunci vbim wink.gif
Nicky
Am gasit PS3 ma ieftin decat PS2 laugh.gif Interesanta miscarea biggrin.gif Cauciucuri direct biggrin.gif
BSH
Eu am zis asta odata dar nu ma crede nimeni.

http://www.anvelopeautoieftine.ro/Anvelope...pilotsport.html

Darian pe tine cat te`au costat ?
RUF
Pret/calitate pentru motoare 200cp+ http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Toyo/T1R.htm
SB_20_WOB
Pe acelasi site, o anvelopa mai ieftina http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/BFGoodri...-Profiler-2.htm Am montat acum 3 zile 4 buc 225/40/18 si o sa postez o parere in w/e cand vor fi temperaturi mai bune
bambu
Site-urile astea cu 10-15 review-uri nu pot fi concludente. Daca pun si eu un review si pun 2 si 3 pe linie la o anvelopa scad media foarte mult iar cota unei anvelope buna devine mediocra.
CataLIYna
Eu stiu ca atunci cand iti iei anvelope e bine sa te uiti si cand sunt fabricate.Degeaba ti le iei pe cele mai tari la super pret daca sunt facute acum 2 ani.
Nu spun in niciun caz ca Dunlop Sport Maxx sunt cele mai bune.Chiar inainte sa mi le cumpar am discutat cu un prieten de incredere care m-a avertizat ca nu e o alegere foarte fericita.Am pus mai multe lucruri in balanta( puterea masinii, banii) iar Dunlop s-au potrivit perfect.Anyway Dunlop = Goodyear din cate am inteles( daca am inteles prost puteti sa ma corectati)
O sa revin cu impresii rolleyes.gif
bambu
Eu zic ca ai inteles prost.
Intr-adevar asa cum am spus si mai sus, pt calutii tai anvelopele sunt ok, nu sunt deloc proaste doar ca prin prizma brandului se vor a fi foarte bune si nu sunt(foarte bune).
BSH
Exact, pentru o putere mai mica si un condus mai linistit sunt ok. Hehe , Dunlop nu prea = Goodyear. Trist oricum ca gasesti anvelope de nivelul asta la un pret o idee mai mic decat al unui PS3.
George
caut anvelope noi ... 235 / 40 / 18

eu sunt foarte multumit de PS2 uri spre ex. foarte multumit si de vredestein ultrac . vredesteinurile au stat pe masini de pana in 200 si un pic de cai.

pentru impreza pe la 350 ce naiba sa pun ?!?! vreau o anvelopa de vara care sa fie buna si pe ploaie.

pana acum imi fac cu ochiul ps3 urile si ultra sessanta urile.
CataLIYna
CITAT(bambu @ Mar 18 2010, 09:34 PM) *
Eu zic ca ai inteles prost.
Intr-adevar asa cum am spus si mai sus, pt calutii tai anvelopele sunt ok, nu sunt deloc proaste doar ca prin prizma brandului se vor a fi foarte bune si nu sunt(foarte bune).

Today, Goodyear is the world's largest tire company, with a presence on six continents and annual sales of more than $15 billion. In addition to Goodyear brand tires, it produces several other well-respected brand names including Dunlop, Kelly, Fulda, Lee, Sava and Debica. Its non-tire business units provide rubber products and polymers for a variety of automotive and industrial markets.

Sursa: http://eu.goodyear.com

bambu
Ma minunez citind astea, dar daca asa zic oamenii...asa o fi.
Darian
Momentan sunt multumit de PS3 dar am ajuns la concluzia ca trebuie incalzite. Este adevarat ca inca nici nu le-am rodat, asa ca revin cu alte impresii dupa 500 km.
BSH
CITAT(CataLIYna @ Mar 18 2010, 10:32 PM) *
Today, Goodyear is the world's largest tire company, with a presence on six continents and annual sales of more than $15 billion. In addition to Goodyear brand tires, it produces several other well-respected brand names including Dunlop, Kelly, Fulda, Lee, Sava and Debica. Its non-tire business units provide rubber products and polymers for a variety of automotive and industrial markets.

Sursa: http://eu.goodyear.com


Eu ma refeream strict la produse. Mini cooperu nu are nici o treaba cu M5`u nu dar apartin amandoua de BMW. In fine, lungim fara rost. Oricum si asa sunt mai exponential mai bune decat nush ce Kormoran sau Rotex sau noname`uri dastea.
bogdan_wrc
CITAT(George @ Mar 18 2010, 09:47 PM) *
pentru impreza pe la 350 ce naiba sa pun ?!?! vreau o anvelopa de vara care sa fie buna si pe ploaie.

cauta Eagle f1 Assymetric. sau PS3. multi cu >350 de cai, day to day le lauda.

CITAT(CataLIYna @ Mar 18 2010, 10:32 PM) *
Today, Goodyear is the world's largest tire company, with a presence on six continents and annual sales of more than $15 billion. In addition to Goodyear brand tires, it produces several other well-respected brand names including Dunlop, Kelly, Fulda, Lee, Sava and Debica. Its non-tire business units provide rubber products and polymers for a variety of automotive and industrial markets.

Sursa: http://eu.goodyear.com

au fost cumparati. dar DUNLOP sunt divizia ceva mai ieftina. si ceva mai low quality. iar cand vine vb de gume profesionale (pt competitii) nu vei vedea DUNLOP oficial, ci GY.
bambu
Am reusit sa fac o galma la una din anvelope. La ce riscuri ma supun daca merg asa cu ea? Asigurarile o schimba?
BSH
Pai vorbeste cu Sabin ca el e actoru care a jucat in 4 gume 4 galme. Asigurarea te ia la misto daca vii cu d`alea la ei. Daca mergi doar in oras nu e mare chestie numa ca acolo e un weak spot ca sa zic asa si la o alta groapa poate face poc. In schimb e nasol rau daca mergi cu viteze mari. In ambele cazuri e bine sa ti le schimbi.
Bebe
Bambu, nu stiu daca pentru o galma ti-o schimba dar pentru bucata lipsa din avelopa, taiata putin pe margine mie mi-a schimbat-o biggrin.gif Acum poate ai si tu ghinion si treci peste o linie de tramvai sau o bordura mai naspa Devil.gif
RollerMAN
Eu mi-am schimbat un cauciuc galmat p casco insa ai grija ca unii nu schimba decat janta+cauciuc la pachet...
bambu
Culmea e ca in zona aia anvelopa e si taiata in ceva. Nu-mi fac griji, am un talent aparte sa ii conving, metoda se numeste..."mor cu ei de gat" biggrin.gif
vusiman
Daca te duci cu el dupa ce s-a taiat acolo unde era galma nu se schimba pe casco?
thefane
CITAT(RUF @ Mar 18 2010, 04:06 PM) *
Pret/calitate pentru motoare 200cp+ http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Toyo/T1R.htm

Confirm. Le-am avut, sunt misto!
thefane
CITAT(George @ Mar 18 2010, 10:47 PM) *
caut anvelope noi ... 235 / 40 / 18

eu sunt foarte multumit de PS2 uri spre ex. foarte multumit si de vredestein ultrac . vredesteinurile au stat pe masini de pana in 200 si un pic de cai.

pentru impreza pe la 350 ce naiba sa pun ?!?! vreau o anvelopa de vara care sa fie buna si pe ploaie.

pana acum imi fac cu ochiul ps3 urile si ultra sessanta urile.

Cred ca PS3 sunt un pic mai bune, din ce am citit. Nici sessanta nu sunt de lepadat. Doar ca cauciucuridirect.ro au super pret momentan la 225/40R18 PS3 (eu tocmai mi-am luat un set cu vreo 2100 RON, cu TVA dedus din start). Au venit in 1 sapt.
wrt
si eu confirm pentru t1r. pe ploaie si ud franeaza bine si stabilitate buna.
Sabin
EU am 6 anvelope cu galme. Una a explodat intr-o alta groapa. Alta intr-o mica bordura din spatele caminului. Acu am galme la toate rotile.
Sa traiasca folia de pe farurile mele ca merg orb

Bambucea daca ai si zgarietura la janta ciobeste-o putin si sigur iti da casco. Tocmai ieri am fost cu un prieten cu galma si ciobit si i-a dat la Allianz
George
momentan m-am aranjat cu gumele wink.gif

pentru vara am niste vredestein ultrac ... pe 18 (Cand or vrea sa vina jantele) pentru circuit niste slickuri ( deci slick nu semi !!! ) si pentru mers pana la circuit vechile eagle f1.

ura !
bambu
Esti ciumec!
George
sper sa nu rup ceva pe la masina tongue.gif
bambu
OFF:Eventual stickerul, dar te las sa il mai cauti.
George
ma faci sa ma duc cu lanterna la masina .
bogdan_wrc
eu mi-am luat PS3 de aici
http://www.anvelopejantepromotii.ro/index.php
super pret, super seriosi, made in france smile.gif dot febr 2010.
4xx ron bucata.
Nicky
2011 Autobild Max Performance Summer Tyre Test
The excellent German magazine Auto Bild have just published their 2011 max performance summer tyre test covering 10 tyres. Auto Bild decided to use the the popular 225/40 r18 tyre size, fitted to vehicles such as the Golf GTI, Focus ST, Audi S3, Octavia RS and the test car used, the Mazda3 MPS.


http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2011-...r-Tyre-Test.htm

PS3 a iesit cam sifonat din comparatia asta. nu stiu cat de subiectiva e comparatia, dar pare interesanta, si nu atat pentru PS3, cat pentru celelalte anvelope care apar in sondaj.
RoSonic
Nu stiu cum au facut aia clasamentul... ca la fiecare e afisat numarul total de puncte obtinute, insa ordinea nu prea corespunde cu totalul.
BSH
Probabil overall-ul de la sfarsit decide dar si asa nu prea imi iese nici mie...oricum probabil ne intereseaza primele 3 4 anvelope.
Profesoru
Si vroiati ca Autobild , o revista germana sa spuna ca Michelin este peste Continental , Uniroyal sau Vredestein?
BSH
Ar fi chiar culmea sa nu recunoasca, chestiile astea sunt prea evidente ca sa poti pacali pe cineva
Rius
Acum depinde si la ce teste le-au supus. Eu unu , ca parere personala, Michelin e supraevaluat pe piata noastra din multe puncte de vedere, iar ca pret e mai bine sa nu discutam.

Motive? Nu imi vine in cap nici unul......nu cred ca din cauza ca se fabrica in bucuresti...chiar nu cred ca sunt capabili romanii de asa ceva
Profesoru
Nici eu nu cred ca ar fi "miezul din dodoasca" pneul Michelin , dar per ansamblu este un pneu de top , interpretarile difera de la sofer la sofer , si de la masina la masina , asa ca fiecare crede ca el le are pe cele mai bune.....
Catawrc
In decursul celor 4 ani am avut 4 seturi de cauciucuri... Primul set a fost cel de fabrica pierelli p zero rosso care au fost foarte proaste in toate conditiile (ud , uscat) dupa care am avut PS2 tocite care erau mult mai bune... dupa ce s-au tocit de tot mi-am luat ps3 noi care erau bunicele dar nu mai bune decat PS2 iar acum am cumparat toyo T1R de care sunt FOARTE multumit atat pe uscat cat si pe ud, au cea mai buna aderenta comparativ cu tot ce am pus pe masina pana acum. Recomand toyo mai ales ca au fost 5.6 mil bucata 225/40/18
Fantoma
Catalin,tu acum nu mergi cu tofan grup? Sau montana?
liviu
Cu respect va salut dragilor, dupa ce am achizitionat pentru focusul meu 4 bucati de PS3, am ramas surprins ca nu erau exact ce asteptam - dupa ce am citit mult laudatele teste de prin toate revistele auto de profil - ca aderenta pe uscat si feedback transmis soferului, in comparatie cu Potenza re 030 si re040 avute exact anterior pe masina. Peretele lateral la PS3 este moale si poate si din cauza indicelui mare de rezistenta 320 cred ca acest cauciuc s-a vrut a fi mai mult unul spre touring economy decat sport sau ceva de genul. Mai toate gumele UHP vad ca nu prea trec de 220 240 cel mult indice de rezistenta ca sa si ofere performanta.
Mituc
impotenza re30 si 40 n-au nici o legatura cu PS3. RE40 sint foarte dure si trebuiesc incalzite tare, probabil au fost gindite pentru tari cu clima foarte calda. RE50 mai recupereaza putin, dar la fel cind e racoare si sint reci sint inspaimintator de alunecoase.

In general pneurile performante michelin sint relativ moi. Asta da un plus de comfort si in acelasi timp mentine o pata de contact relativ mare care ajuta atit la demarae in forta cit si in viraje. Daca le vrei mai tari umfla-le cu 0.1-0.2bar mai tare (desi daca ai aer in ele oricum creste presiunea odata ce se incalzesc cel putin cu atit).
Versiunea Lo-Fi. Pentru a vedea versiunea completa cu mai multe informatii, te rog Apasati aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.