Ajutor - Cauta - Membrii - Calendar
Versiune Completa: Anvelope
Forum HotHatches > HotHatches Tuning > Jante si anvelope
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Achim
eu am bagat de fiecare data 4 dar inteleg ce zici biggrin.gif
Shy
Am contisportcontact 3 sunt multumit de ele , mai mult decat bridgestone potenza re050 . Si eu am auzit multe cuvinte de lauda la adresa Michelin Ps2 ( sunt singurele cu indice de viteza 400 lol , sunt pe veyron )
c6t9
For tires having a maximum speed capability above 240 km/h (149 mph), a "ZR" may appear in the size designation. For tires having a maximum speed capability above 300 km/h (186 mph), a "ZR" must appear in the size designation. Consult the tire manufacturer for maximum speed when there is no service description.

posibil unii dintre voi sa detina gume capabile de multe sute de km/h.
Mituc
ZR mi s-a parut totdeauna informativ. Sint pneuri cu indice de viteza Y sau Y+ care nu au ZR in dimensiune (vezi modelele bridgestone potenza).
ronnie
la Dunlop SP Maxx 235/40/18 91Y cu care a venit masina apare ZR smile.gif totusi, nu mi se par cele mai bune cauciucuri, cel putin pe vreme foarte calduroasa reactioneaza mai lent, mai ales la franare sad.gif
Antoniu
Eu recomand Pirelli P Zero Nero. Pret-calitate f buna. Am testat deja 2 seturi anul trecut si am fost f multumit. Acum am yokohama S drive pt ca am vrut o alta dimensiune, si pt cei 300 de km parcursi cu ele nu pot sa va dau o parere decat la franare ca ma tin mult mai bine. Cat despre preturi la alte marci nu gasesc nimic de apreciat pe la noi. Eu mi-am cumparat printr-un amic anvelopele din America pret mai avantajos fata de ce gaseam la noi. Daca cineva este interesat si ar vrea anvelope putem discuta amanunte. Asfalt uscat.
Antoniu
Si nu uitati, drumurile (calitatea asfaltului sau denivelari, si sa nu mai spun si de mizerie) noastre nu sunt ca cele de unde luati voi informatii despre reactia anvelopei la solicitarile masinii, pe care orice sofer vrea sa o supuna pe strazile Bucurestiului intr-un regim competitiv de condus.
Masinile reactioneaza diferit. Ma refer la orice tip, marca de masina sport chiar daca au aceleasi anvelope.
Eu am solicitat extrem de mult anvelopele Pirelli P zero nero cu ce mi-a sosit masina la achizitionare si sunt f bune.
Despre Dunlop pot sa va zic ca acum 3 ani am avut 530D cu 200hp si aveam Dunlop sp sport 9000. Pe uscat uneori era f greu sa plec cu derapaj avand DSC dezactivat daca aveam anvelopele incalzite, cand intram pe asfalt umed gen stropit strada sau o scurta ploaie de vara nu erau atat de bune ca aderenta. Pe ploaie sau balti cand conduceam nici vorba de acvaplanare sau avea f putin patinaj cand plecai f sportiv cu DSC activat.
Dar erau bune. Cat despre ultimul model de Dunlop Direza Star Spec Z01 sau ceva de genu, anvelope pe care am vrut sa le achizitionez cerand informatii din toate partile din tara f greu de gasit si in America insa. Pe teste ce am vazut pe diverse site-uri in afara se presupune a fi cele mai bune. Dar fiecare are dreptul la o opinie si eu sunt de parere ca pentru a putea trage o concuzie ai nevoie de un test facut chiar de tine.
c6t9
CITAT(ronnie @ Jun 18 2009, 12:06 PM) *
la Dunlop SP Maxx 235/40/18 91Y cu care a venit masina apare ZR smile.gif totusi, nu mi se par cele mai bune cauciucuri, cel putin pe vreme foarte calduroasa reactioneaza mai lent, mai ales la franare sad.gif


vezi ca sunt niste gume foarte moi (am avut doar alta dimensiune, in rest identice si s-au mai plans si altiide acelasi lucru). eu sa obtin rezultate pozitive cu ele, a trebuit sa bag 2.8 (205/55/16) fata de 2.3 normal, diferenta e maricica, dar chiar se schimbase mult comportamentul pe viraje.

totusi e bine sa incerci, prea mare presiune s-ar putea sa produca tot o lipsa de aderenta, poate chiar mai mare.

de gumele pirelli p zero rosso de pe X3 sunt foarte multumit.

mult mai surprins am fost de LM22 de iarna, cu care m-am dat in fel si chip, excelente. cel putin fata de fostele dunlop sport, sunt net superioare.
ska
eu am Continental SportContact 3 in dimensiunea 225/45/17 si sunt foarte multumit de ele.ud, uscat, isi fac datoria cu brio, chiar si la exagerarile mele.
au cam 28.000km si cred ca mai merg inca pe atata.

pentru iarna am Dunlop Winter Sport M3 in dimensiunea 205/55/16. pe zapada si gheata sunt bune. daca se incalzeste afara deja isi pierd bine din aderenta. dar sunt foarte ok, mai ales la raportul pret/calitate/performante.
grecutzu2005
eu pe masina acuma am dunlop dar nu stiu exact de care e a 3 a pereche de cauciucuri in 34 de mii de km.
prima data am avut tot dunlop cu care a venit din fabrica si dupa aia am avut continental dar nu m-au tinut decat 5000 6000 de km.
acuma si astea care le am pe masina cred ca ma mai tin doar vreo 5000 de km dar deja am facut 10 mii cu ele. sunt foarte dezamagit cum toace cauciucurile masinuta asta a mea. cred ca e singura cupra la care s-au schimbat 3 seturi. (drifturile astea) biggrin.gif
si am 225/40/18
Nicky
5000-6000 km??? angry.gif
anvelopele nu au probleme! stiu un neurolog bun, ne luam de mana cand vii inapoi in Bucuresti si mergem la consult. Eu primul biggrin.gif
grecutzu2005
mergem.
vi tu in tm si iti arat unde sa tocesti si tu cauciucele in 5 6 mii de km smile.gif
CZ3
maine ma duc sami iau si eu parada spec 2 la uimitorul pret de 380ron smile.gif 205/45/16
CZ3
CITAT(bogdan_wrc @ Jun 17 2009, 02:00 PM) *
ce noroc aveti ca puteti lua cate 2 tongue.gif


da man dar cine are AWD? smile.gif
c6t9
nu e simetric, nu-i problema majora.
Bubulutza
parere de fata si va rog anticipat sa ma scuzati dar nu ma pricep foarte bine:
- eu am pe masina 225/40/18 - jante Andromeda - cauciuri Bridgestone Potenza...unii mi-au zis ca sunt naspa...unii mi-au zis ca sunt bune...
un lucru stiu sigur: anvelopele sunt foarte importante!
pentru document: multumesc Nicky ! respect!
Darian
Foarte interesant. Eu probabil o sa trec pe Michelin PS2
Achim
incercati si varianta Yokohama Advan A103 in locul lui PS2 ... eu repet, am avut de ales intre cele 2 si am mers pe Yoko's, iar de curand am descoperit ca sunt geniale si pe ud wink.gif
Darian
De advan nu stiu nimic. Dar Parada sunt excelente pentru masini non turbo sau cu mai putin cuplu. Nu prea fac fata la impulsurile violente de le are STul.
Nicky
Buna recomandarea, Yoko sounds good! Ai idee de ceva diferente de greutate intre ele si PS2?
Achim
Yoko nu sunt niste gume f usoare, dar se zice ca ar fi ceva mai aderente dekt PS2'urile... de asemenea singurul downside e ca la viteze de croaziera de peste 180 - 200 kmh sunt si ceva mai zgomotoase, dar nu cele mai zgomotoase cu care am mers

am pus Advan A103'urile pe Lexus ... GS450h ce are cuplu 700 Nm de la 0 rpm ... deci puteti fi siguri ca si la turbo tin f bine wink.gif

ah, si ce scriam pe Hondafan acum cateva sapt

CITAT
Potenza RE040 au venit stock pe EP3 - tari ca piatra, si pana la incalzeai dura o vesnicie, dar o data incalzite erau f "misto" ... totusi la temperatura cu care le rulai prin oras erau cam dezastru

le-am schimbat cu Yokohama Parada Spec II pe 17" mai intai si ulterior pe 18" - f moi, f aderente ... nu extraordinare in conditii de ploaie, si atunci cand le incalzesti f f bine (pe circuit) am inteles ca au tendinta sa se manance f repede, dar nu prea ajungi la temperaturi din alea la mers normal... per total mult peste RE040

pe Mini au venit stock Continental RFT (nu mai stiu exact modelul) - tari ca piatra si deloc multumitoare. la un rulaj normal se comportau ok dar deloc sportive

2 din ele au plecat si au venit Potenza RE050 de care sunt f multumit pana la momentul actual, si par sa se comporte mult mai bine decat RE040 ... totusi e si diferenta intre Mini si EP3

Lexus'ul a venit cu Dunlop SP5000 (sau asa ceva) care la cuplul ala nu erau deloc in regula, dar se descurcau f onorabil in curbe. Sunt convins ca fara "socul" cuplului s-ar descurca f decent pe alta masina. Si alt plus l-au avut ca dupa 7000 km nu aveau nici cea mai mica urma de uzura.

In locul lor au venit Yokohama Advan A103 (aveam de ales intre astea si Michelin PS2, dar am ales varianta mai sportiva) - probabil cele mai bune anvelope cu care am rulat pana acum . Masina s-a schimbat drastic, atat in accelerari cat si in viraje, iar singurul downside (desi eu nu l-am resimtit pana acum) ar fi ca sunt mai zgomotoase decat PS2 la viteze de peste 200 kmh. Astazi seara am iesit pe ploaie cu ele, si iarasi ... se comportau cel putin la fel de bine ca pe uscat, asa ca primesc un 10 de la mine si pt asta. In opinia mea clar au castigat lupta cu PS2'urile.

Michelin Primacy au venit pe Accord (pe 15") si pe Prius (pe 16") - din ce am inteles nu se mai fabrica ... dar o anvelopa f ok (totusi cam piperata la pret, dar deh, asa e Michelin). Pe Accord au mai bine de 50.000 km si nu prezinta uzura exagerata, ceea ce un plus. Totusi nu le poti defini ca niste anvelope sportive, dar nici nu era asta scopul lor.

Fulda Carat Exelero - le-am avut 2 saptamani pe EP3 si mi s-au parut peste Potenza RE040 cu care venea incaltata de fabrica. Totusi nu aveau senzatia ca se incalzesc, si "scartaiau" doar cat trebuie. Per total o anvelopa f in regula si cu ceva valente sportive (totusi sub Yokohama Parada Spec II)
Darian
Pai aici m-ar interesa si pe mine. Ce greutate au anvelopele. Si Cupra si STul sunt masini destul de grele si nu ar strica anvelope mai usoare.
CZ3
CITAT(Darianst @ Jul 9 2009, 06:50 PM) *
De advan nu stiu nimic. Dar Parada sunt excelente pentru masini non turbo sau cu mai putin cuplu. Nu prea fac fata la impulsurile violente de le are STul.


adica ce vrei sa zici sa numi iau? nu fac fata la 210nm ai mei tongue.gif
Mituc
CITAT(Bubulutza @ Jul 9 2009, 05:41 PM) *
cauciuri Bridgestone Potenza...unii mi-au zis ca sunt naspa...unii mi-au zis ca sunt bune...
un lucru stiu sigur: anvelopele sunt foarte importante!


Depinde de care potenza ai, ca si astea-s de mai multe feluri, unele-s mai aiurea, altele mai bune. RE40 sint cam aiurea, RE50 sint o idee mai bune, RE50A sint inca o idee mai bune si se incalzesc si mai usor decir precedentele (sau incep sa aiba aderenta optima la temperaturi ceva mai mici). RE50A chiar fac parte din gama anvelopelor rezonabile spre bune si se pot compara in mult eprivinte cu yokohama advan, michelin pilot sport, si altele.
Potenza bune (cel putin pentru climatul nostru) ar fi RE01R insa nu prea ajung pe la noi. Am mentionat anterior "pentru climatul nostru" pentru ca daca ai locui de exemplu in maroc sau emiratele arabe ti-ai dori niste re40, care-s niste bolovani de pneuri insa la temperaturile alea de acolo sint compromisul optim pentru aderenta si uzura.
Nicky
Bridgestone Potzenza RE050A Asymmetric, d-astea are si Bubu si d-astea eu, ca asa vin masinile pregatite producator. Mie imi plac super mult anvelopele, atat doar, ca se uzeaza relativ repede. Dar nu poate sa fie si lipici si long life. Pe viitor, mai cercetez piata, review-urile, we'll see biggrin.gif
Bubulutza
multumesc Nicky....o sa verific si eu exact ce potenza sunt.... nu am avut curiozitatea pana acum... wink.gif
Orlandel
Sunt si eu de aceeasi parere cu voi in legatura cu anvelopele, acestea sunt extrem de importante pentru siguranta.
Degeaba ai zeci de mii de airbaguri daca ai cauciucuri reesapate sau firme de gen uniroyal,goodride sau ce naiba au mai scos astia.
Eu am optat acum cateva luni pentru schimbarea celor standard(michelin energy) din mai multe motive...primul a fost zgomotu infernal care imi termina psihicul(deja era picatura chinezeasca) dar si aderenta destul de scazuta...numai eu stiu cate scartaituri au primit ca sa pot sa opresc intr-un final caruta...
Am optat pentru Michelin Primacy HP, la insistentele vanzatorului de la Autosoft care mi-a dat cuvantul ca sunt cele mai bune pe dimensiunea de 16...eu prima data oscilam intre dunlop sp01 si continental premium contact 2...mi le-a dat pe toate 3 in mana, sa fac diferenta la greutate si clar michelin erau cele mai usurele...dupa care mi-a spus sa pun mana atent pe ele si sa simt cat de rugoase sau moi sunt, iar cele de la michelin pareau guma de sters...
Nu regret alegerea facuta chiar daca au costat destul de mult, dar acum pot intra intr-o curba tare relaxat si pot pune o frana brusca fara frica de a ma trezi in mijlocul intersectiei.
CZ3
mi-am luat pana la urma parada spec-uri si mi se par f bune chiar si pe apa (Asta pt cei care vb din auzite si spun ca e patinaj artistic pe ud dar nu e asa). sunt foarte periculoase in momentul in care din uscat....iei ud si imediat uscat......atunci sunt exact ca pe gheatza....am testat...si m-am speriat.
alexnightrider
acum m-am uitat si eu am 235/45 R17 , bridgestone potenza RE050A momentan la cat am mers cu masina sunt ok nu pot sa-mi dau cu parerea ca nu am termen de comparatie
robi_zet
ai zgomot mare cand mergi?
OvidiuV
Spune-mi si mie, te rog de unde ai luat Yoko A103. Pe site-urile din Ro nu prea gasesc,
alexnightrider
@robi_zet nu mi se pare ca e zgomot mare , dar pe ploaie sunt praf , aseara am dat o tura si intra ESP intr-o veselie
Dreadfull
Cumparat acum 1 luna GoodYear Eagle F1 Asymmetric (225/40/R18 92Y), 1180 RON 2 bucati, www.cauciucuridirect.ro (mi-au venit in 4-5 zile). Extrem de multumit, MULT peste Continental Sport Contact 2 si, se pare ca sunt un pic peste Michelin PS2, cel putin din comparatiile/discutiile avute cu cativa prieteni cu aceleasi masini si puteri apropiate.
Am avut de ales intre astea si PS2-uri dar n-am gasit justificarea diferentei de pret, stiind ca sunt cel putin egale daca nu chiar mai bune GY-urile.

P.S: ramas placut surprins de aderenta oferita pe ploaie !
c6t9
sunt foarte bune, dar vezi ca au si ele o limita pe ud, eu o stiu din experienta directa.
ronnie
Eu revin la ideea mea mai veche: are cineva ceva de spus de bine/rau despre Michelin PS2-uri? Dreadfull spui ca ai prieteni care au PS2-uri, ceva impresii? Eu chiar vreau sa iau o hotarare vis-a-vis de gumele pe care o sa le achizitionez, orice opinie m-ar ajuta, multumesc.
Dreadfull
normal smile.gif le-am si testat am vazut care-s limitele si in continuare sustin ca-s OK smile.gif
si am vazut (nu auzit ci vazut) ca sunt mult mai rezistente (se tocesc mai greu)
Nicky
Good Year arata mai bine ca design, Michelin au ramas pe clasic. Dar se pare ca in sondaje conduce PS2. Oricum, sondajele sunt subiective, depind mult si de tara care a votat mai mult, temperaturile medii anuale etc.

c6t9
PS2 sunt etalon pt multi.
F1 Asymmetric par a fi foarte aproape.

cat despre survey, dracu stie, daca si niste gume extrem de dure cum sunt p zero rosso au treadwear 4.8, ce dracu sa mai zic, tinand cont ca ale mele dupa 40k km arata foarte bine. n-am mai avut gume sa ma tina atat.

nu inteleg de ce bmw a ales pt fata 235/45/19, o dimensiune putin spus rara.
pejte
CITAT(c6t9 @ Sep 9 2009, 12:29 PM) *
nu inteleg de ce bmw a ales pt fata 235/45/19, o dimensiune putin spus rara.

Alta dimensiune mai comuna si agreata pentru X3 nu exista?
c6t9
din pacate nu. 235/45/19 fata si 255/40/19 spate (asta e comuna si ok, chiar si ca pret).
c6t9
despre yokohama advan sport, una dintre putinele optiuni pt mine, ce-mi puteti spune?
George
scump dom'le scump , dincolo era mai ieftin
c6t9
dincolo unde, ca nici macar nu am gasit in romania de control sad.gif
parca vad ca si anvelopele le caut pe la nemti. fuck!!!
Mituc
CITAT(c6t9 @ Sep 9 2009, 10:32 PM) *
despre yokohama advan sport, una dintre putinele optiuni pt mine, ce-mi puteti spune?


Am eu. Is un fel de roti de tren cu sine cu tot. Insa voi trece pe michelin PS2 de la primavara.
c6t9
le-ai gasit vreo buba sau le schimbi pt ca de principiu PS2 sunt mai bune?
ronnie
Deci, ps2-urile conduc in sondaje... Splendid. Totusi, are cineva pe masina asa ceva si ne poate spune cum se prezinta, eventual dupa un nr de xk km?
George
je smile.gif pe C.

dupa vreo 10 000 km de strada (Cred) si vreo 30-40km de circuit se prezinta admirabil wink.gif)
mai putin pe lateralele gumelor fata , unde circuitul si-a "sters" prezenta.
sabin le-a vazut gumele live. poate o sa vin si cu C ul la o intalnire sa va prezint datele problemei . gumele sunt foarte bune , dar trebuie incalzite. reci patineaza destul de usor. adica blana la 80 la ora si incep sa patineze smile.gif
bogdan_wrc
depinde ff mult cum mergi. stiu masini care au 30 000km cu PS2, si stiu care dupa 10 000 deja sunt uzate smile.gif
Darky
la 30k am facut rocada fata-spate ... sezonul viitor oricum le voi schimba (de PS2 vorbesc)
Mituc
CITAT(c6t9 @ Sep 10 2009, 03:54 PM) *
le-ai gasit vreo buba sau le schimbi pt ca de principiu PS2 sunt mai bune?


Le schimb pentru ca in principiu PS2 sint mai bune, si pentru ca voi trece inapoi de la 17" la 18".
Versiunea Lo-Fi. Pentru a vedea versiunea completa cu mai multe informatii, te rog Apasati aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.