Ajutor - Cauta - Membrii - Calendar
Versiune Completa: Renault Megane III RS - va avea si o versiune de 275 CP
Forum HotHatches > HotHatches General > Stiri Auto HH
Frank SF

Probabil mai toti stiti detaliile anuntate de Renault privind Renault Megane III RS, 2.0 turbo, 250 CP, posibilitatea de a opta inca de la inceput pentru diferitele "goodies" specifice lui R26, si anume diferential cu lunecare limitata (LSD), sasiu Cup etc.

http://www.renault-sport.com/en/renault_sp...enaultsport.php

Renault chiar a spus ca pentru ei benchmark-ul pt noul Megane III RS a fost Focus RS, si toata lumea era curioasa cum se va prezenta frantuzoaica intr-un comparativ in conditiile handicapului de 50 CP - intrebare alimentata si de testele intre Focus RS si radicalul Megane II RS R26.R

Acum insa apar diverse poze si zvonuri pe net care sugereaza ca Renault ar putea pregati si o versiune 2.0TCE (2.0 Turbo) peste cea de 250 CP, care ar trebui sa dezvolte 275 CP - exista mai ales o poza a unui capac de motor deja in productie, care precizeaza modelele pentru care este destinat, si mentioneaza TCE180 in doua variante (2.0 turbo de 180 CP), TCE250 (2.0 turbo de 250 CP anuntat pentru RS-ul "standard"), si, surpriza, un TCE275....

http://tuninghost.ro/renault-sport-megane-de-275-de-cai-6021

http://tuninghost.ro/update-renault-sport-...275-de-cai-6035

http://www.promotor.ro/noutati-auto-masini...peciala-4672037

Ce ziceti?

Bebe
Pfu smile.gif Daca o sa mearga tot asa bine pe pista ca si R26, acum si cu puterea mai mare, o sa ne cam rupa mucu la TFSI-uri tongue.gif biggrin.gif
bogdan_wrc
oho..concurenta impinge performanta smile.gif si asta e bine.

bebe, eu am incredere in viitorul R20 de la Golf, in viitorul S3 si trebuia sa iasa si alta Cupra in 2 ani si mai ales in tot anuntatul RS3...
Frank SF
da, e interesant ca toata lumea impinge performantele si puterea mai sus, a venit Focus RS cu 300 CP, Golf R anunta 272 CP, Megane RS 275 CP, Audi RS3 va ajunge la 350 CP, in curind hot hatches o sa se apropie de zona supercarurilor de pina acum ceva ani.
Mituc
http://www.sotto.ro/articol/Modele-noi/320...-Megane-RS.html
Si niste mentiuni personale, pentru ca se pare ca acesti redactori sint mai putin documentati:

Exista HH-uri cu mai mult de 260CP,
- vezi focus2RS (305CP) care ma astept sa fie intrecut pe circuit de megane 3 RS275, iar 3RS 250 sa se apropie foarte mult;
- golfR (270CP);
- scirocco R (265CP);
- audi S3 (265CP);
- impreza WRX STI (305CP);
- seat leon2 cupraR (261CP).
- focus 2ST moontune 260 sau 265cp;
- posibil altele.

"Problema" aici este ca megane2 R26 (versiunea cu diferential si sasiu Cup) vireaza foarte bine, si astfel avind in vedere plusul de putere si aceeasi greutate relativ scazuta pentru o compacta ne asteptam ca RS250 sa-l ajunga pe R26.R in mai multe privinte (ceea ce inseamna ca multe din HH-urile de mai sus sa ramina in urma lui megane3 rs smile.gif ).
Frank SF
Avind in vedere review-urile pt Megane III RS (foarte favorabile, dar o masina mai educata si "edulcorata" decit R26, chiar si echipata cu Sasiu Cup), probabil versiunea de 275 CP va fi rezervata unei versiuni mai extreme, gen R26.

Dupa mine insa, Golf R va avea avantajul faptului ca e 4x4 si posibilitatii de a fi dotata cu 5 usi, DSG si ACC.
Frank SF
Cei de la Evo UK au avut la test comparativ Focus RS, Megane 3 RS, Golf GTI si Leon Cupra R. si le-au pus si pe dyno.

Megane-ul 3 RS a dat pe dino.... 270 CP!!! Golf-ul GTi a aratat vreo 230 CP iar Seat-ul Leon anuntat pt 265 CP a aratat si el vreo 10 caluti in plus. Inainte sa sariti sa spuneti ca era stricat dyno, aflat ca Focus RS a aratat... 280 CP, cei de la dyno spunind ca au vazut foarte putine Focus-uri RS noi care sa arate toti cei 300 CP anuntati....

Si iata cum diferenta de 50 CP in teorie intre Megane RS si Focus RS devine una de doar.... 10 cai frumosi!

Asteptam cu interes sa vedem noul Megane RS in carne si oase si la noi!
Maxy
Nu este foarte relevant testul respectiv. Puterea aia nu se obtine asa cu una cu doua sunt masini care dau mai mult sau mai putin pe dyno depinzand mult de cat de impinse sunt motoarele. Un Ferrari pus pe dyno... sa luam exemplu F430 nu va da niciodata cei 480 de cp, avem chiar un caz si la noi. Oare de ce?
BSH
Ideea e sa fi fost testate toate pe ACELASI dyno. Frank si eu am 203,4 cai pe dyno....adevarat cu capota deschisa si cu ventilator pus. Majoritatea dyno`urilor la clio 197 arata intre 185-196 cp.
Frank SF
pai cele 4 au fost testate in aceeasi zi pe acelasi dyno, care e cel mai bun din Anglia cica.
BSH
Atunci da, 10 cai frumosh. A pus Octav niste teste de la autocar...interesant ce sa zic...chiar ma gandesc serios la masina asta ca fiind urmatoarea, ultimul cuvant apartine finantelor biggrin.gif
bogdan_wrc
sincer, nu ma mira rezultatul. noul 2.0TSI de pe Octavia a scos cam peste tot 226 de cai, desi el e cotat la 200. si e acelais motor si pe GTI VI.
despre restul, nu stiu ce sa zic ca nu m-am documentat...
bambu
Si megane-ul 275 o sa aiba 310?!!
Sabin
Pai cred ca era vorba de megane rs 275 de cai pe dyno , nu cel de 250 .
bambu
Ala e inca in faza de vis. Nu cred ca e vre unu iesit din fabrica.
ronnie
Testul inteleg ca s-a facut pe Megane RS 3 250 CP. Si de aici si surprinderea ca arata mai mult decat a declarat Renault-ul.
bogdan_wrc
CITAT(bambu @ Dec 16 2009, 02:24 PM) *
Si megane-ul 275 o sa aiba 310?!!

nu neaparat. find probabil 90% acelais motor va avea pana in 285-290.
my 2 cents.
48BYG
CITAT(bogdan_wrc @ Dec 16 2009, 02:19 PM) *
sincer, nu ma mira rezultatul. noul 2.0TSI de pe Octavia a scos cam peste tot 226 de cai, desi el e cotat la 200. si e acelais motor si pe GTI VI.
despre restul, nu stiu ce sa zic ca nu m-am documentat...


e cotat la 210 CP biggrin.gif
RollerMAN
P scirocco e declarat 200....
Mituc
Vedeti ca afara e cam frig. Daca masinile alea scot 250cp la 22C iar acum testul s-a facut la 7-8C... s-ar putea sa apara un surplus neasteptat de putere. ce-i drept e cam mare pentru ca te astepti ca motorul sa faca 250cp, prin transmisie sa mai piarda vreo 6-10% si sa-ti dea ceva, cum a dat la focus. Foltvaganele se stie deja ca-s overrated, motoarele scot de fapt mai multi cp ajungind ca prin pierderile din transmisie la roata sa ajunga cit au declarat ei, si asta se intimpla si la alte modele. Nu ma asteptam insa la renault - bravo lor!
agh
CITAT(RollerMAN @ Dec 16 2009, 05:03 PM) *
P scirocco e declarat 200....

pe scirocco au bagat mai nou motoru' de pe golf 6 gti adica cel de 210 cp smile.gif
RollerMAN
S-au gandit si ei sa scrie intr-un final 210...dar initial masina era declarata 200...intreaba-l p roby daca nu ma crezi
A fost acelasi motor de la inceput...doar ca au declarat altfel puterea...bullshit de marketing......
robi_zet
astept intrebarea agatha Waiting.gif tongue.gif
bogdan_wrc
CITAT(48BYG @ Dec 16 2009, 04:53 PM) *
e cotat la 210 CP biggrin.gif

cat comenetzi mah? angry.gif
eu ziceam de VRS ca e cotat la 200. stiu ca GTI are 210.


roller, cred ca pana de curand era motorul de MKV GTI. adica 2.0TFSI normal. acum l-au pus pe asta nou, 2.0TSI, de pe GTI MKVI.
RollerMAN
2.0 turbo de pe scirocco s-a chemat TSI de la inceput.....ar fi fost chiar marlani sa puna motoru vechi...tfsi....adica e de ajuns ca s-au folosit de numele TSI....sa creada lumea ca are si compresor....dar sa mai si puna motoru vechi de 200 d cai....asta e prea de tot...
BSH
Ca tot a adus Bambu vorba

alexnightrider
scirocco 2.0 TSI nu are compresor are doar turbina si pana acum de curand a fost motorul vechi de 200 CP, de curand au pus cel nou de pe golf 6
compresor are doar 1.4 TSI 160 CP e un motor nou
RollerMAN
Cred ca stabilisem treaba asta de mult....
Sabin
Deviati de la subiect. Va rog doar megane 3 rs
Chuckie
vand megane R26 smile.gif
Versiunea Lo-Fi. Pentru a vedea versiunea completa cu mai multe informatii, te rog Apasati aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.