Ajutor - Cauta - Membrii - Calendar
Versiune Completa: Cum mergi cu masina?
Forum HotHatches > HotHatches Tuning > Frane
Pagini: 1, 2
Mituc
Dupa cit timp ati ajuns sa schimbati placutele de frina si care (fata spate, sau ambele)?
Eu ma apropii de a treia revizie (cea de 45k km pe care o voi face la 42) si e posibil sa trebuiasca schimbate placutele de pe fata. Cele de pe spate mai au aproape 10mm de material cred, mai merg cel putin inca o revizie, daca nu chiar 2.
Darian
Eu am 30.000 km si le-am schimbat acum a doua oara smile.gif)
Sabin
Eu am 24 de mii kmm si mai am jumate din placuta.
ronnie
22k, placute fata la jumate, spate aproape intacte biggrin.gif . sau asta era situatia cd am facut revizia la 20k, de atunci s-au mai intamplat evenimente. cred ca merg saptamana asta in service sa-mi (re)instalez aparatorile (care, din varii motive rolleyes.gif , o parasesc pe blackie cam des) si atunci o sa verific si placutele.
bambu
Mituc 10mm cred ca au placutele de noi. Eu am 22500km si sunt uzate un pic peste jumate. Probabil ca le schimb la 40000km. Noi facem revizille la 10000km.
Darian
hmm. Oare de ce la mine se duc asa de repede. Voi cum conduceti in oras? Mai agresiv sau mai calmi?
bambu
Eu's foarte agresiv si am facut mult oras. Probabil sunt placutele mai tari. S-or duce discurile mai repede, ceva trebuie sa se uzeze.
Mituc
In oras conduc cit se poate de calm, ca-s gropi smile.gif Si o compacta nu e asa mica precum un matiz ca sa se merite sa incerci sa te strecori, si sa te beleasca vreun taximetrist sa vreun adormit... e pacat, ar trebui sa iau droguri cit sta masina in service ca sa-mi mentin indicii de satisfactie, si drogurile cica afecteaza potenta deci nu e bun.
Afara conduc mai tare dar frinez rar, o las in frina de motor din timp.
bambu
Deci schimbi placutele cand faci motoru'.
Mituc
frina de motor nu dauneaza cu nimic sanatatii. In plus, toate cele se racesc gratis smile.gif
bambu
Nu am zis asta. Ziceam asa, ca daca mergi mai mult pe frana de motor placutele o sa te tina cat motorul, adica sute de mii. Stiu ca nu dauneaza, ba chiar invarte pompele...
dany_eok
46.000 kilometrii, am schimbat placutele decat odata. Le-am inlocuit pe cele stock cu Ferrodo DS2500.
mirciulik86
eu la 20.000km se dusesera de tot si fata si spatele.. si nu conduc calm deloc..
Dr.Silviu
Eu am 46.000 si nu le-am schimbat niciodata (nu ca nu as fi vrut, dar la service mi s-a spus de fiecare data ca nu este nevoie - revizii la 10-12.000)
Confirm ca mirciulik86 merge ca nebunu tongue.gif
Achim
eu fac revizia la 7500 km si o data cam la 2-3 revizii le schimb wink.gif Ferodo DS2500
Mituc
O faci la 7500 ca asa se face sau ca asa vrei tu?
Achim
ei ziceau 10.000 initial, apoi au ridicat la 20.000
fac la 7.500 ca asa vreau eu si ca vede ture mari destul de des, si oricum costa f putin deci e ok smile.gif
Darian
E bine sa faci mai des revizia mai ales in Romania. Nu poti sa stai pana la 15.000km sa schimbi filtrele. Eu am facut la 10.000. Abia astept urmatoarea revizie sa schimb si bujiile ca cica trebuiau schimbate la 30.000, plus ca vreau sa trec pe ulei Motul ca acum am Formula F de la Motorcraft(FORD) angry.gif angry.gif


In legatura cu franele: se tocesc rau de tot cele originale, probabil voi face un upgrade la urmatorul schimb de placute. As vrea discuri si placute de la EBC sau Brembo.
coyote
24.000 si sunt la al doilea set de placute. Bucuresti + cai multi...
Achim
CITAT(Darianst @ Jun 7 2009, 08:46 AM) *
E bine sa faci mai des revizia mai ales in Romania. Nu poti sa stai pana la 15.000km sa schimbi filtrele. Eu am facut la 10.000. Abia astept urmatoarea revizie sa schimb si bujiile ca cica trebuiau schimbate la 30.000, plus ca vreau sa trec pe ulei Motul ca acum am Formula F de la Motorcraft(FORD) angry.gif angry.gif


In legatura cu franele: se tocesc rau de tot cele originale, probabil voi face un upgrade la urmatorul schimb de placute. As vrea discuri si placute de la EBC sau Brembo.


taman ieri am aflat ca il cunosc pe cel care aduce EBC in RO, asa ca daca te bate gandu da un semn cand o fi wink.gif
Darian
Cu siguranta te anunt dar intre timp am mai multe de facut: bara spate, instalatia cu xenon, dump valve, intercooler, cauciucuri.....e lunga lista si mic extrasul de cont tongue.gif
Achim
si vezi ca si cauciucuri am unele care poate sunt bune pt tine, la rubrica vanzari wink.gif


Darian reply: am editat postul ca sa nu mai facem offtopic: Merci de oferta dar nu prea vreau slickuri pentru ca folosesc masina in fiecare zi si mai ies si prin tara. Imi trebuie cauciucuri everyday dar cu accent pe summer performance.

inca putin O/T: nu slick'urile man, mai sunt unele... ai pm wink.gif poti sa il stergi dupa ce citesti biggrin.gif
bogdan_wrc
ca tot veni vorba de revizii...eu o fac la 10 000, dar filtru de aer il spal/curat la 5000. ce iese din el..ma minunez. si nu merg decat pe drumuri bune. oricum un filtru sport imbacsit se zice ca va incurca mai mult masina decat unul stock.
Antoniu
Desi am 150 de caluti si nu mare greutate primul set a fost schimbat la 13000km ( placutele stoc de fabrica), pe spate mai aveau ceva material si cred ca mai tineau 5000km cel putin. Acum am 26000 km si le am puse de la 13000 dar nu mai sunt cele stoc sunt sunt ferodo si am pe fata si conductele schimbate si mai merg cred pana la 30000. Diferenta dintre cele stoc si ferodo va zic ca este imensa cel putin la mine... cu cele de fabrica era sa fac poc de 2 ori dupa ce le-am incins bine prin oras si am preferat sa pun ferodo si sunt multumit.
ronnie
la 23k, eu am inca placutele originale. pe fata o sa le schimb la revizia de 30k, insa nu sunt hotarata daca pun tot stock sau altceva. de auzit am auzit pareri si pareri despre diverse marci de placute si discuri aftermarket. in acelasi timp, cele stock au rezistat mult mai mult decat credeam. mai prospectez piata ca mai e vreme pana prin august. voi ce aveti pe masinute?
bogdan_wrc
cu cat sunt mai sport, si franeaza mai bine, cu atat se uzeaza mai repede.

eu voi trece pe ferodo DS2500. sunt cam the best thing cand vine vorba de street/sport use.
ska
eu sunt la 28k km
la 30k km obligatoriu sa le schimb pe fata. fiind diesel, fiind mai grea pe fata, si franand foarte des de pe la 160kmh la 40-60kmh, se duc destul de repede. sau ma rog, ok pentru stilul de condus.
alea pe spate cred ca mai tin pana la revizia de 45k km.
reviziile le fac din 15k in 15k km.
in oras ma duc destul de normal. afara, foarte rar exagerez. viteza de croaziera e de 160kmh.
c6t9
pana la dracia asta, nu am avut niciodata probleme cu franele. nu stiu daca buba e ca ar fi automata sau foarte grea.

trebuie sa le schimb si eu, inca nu stiu cu ce exact. greu de gasit pt mine. pt voi exista solutii diverse, depinde de buget.
Mituc
La automate frinele se duc semnificativ mai repede.
grecutzu2005
de obicei cu masinuta merg destul de agresiv. sunt si unele momente cand nu am chef de nimic si merg foarte dar foarte incet. placute nu am schimbat inca nu e cazu. folosesc mult frana de motor. cauciucuri in schimb am mancat la ele de m-am saturat.
cred ca la 40 de mii o sa schimb si placutele. normal ar trebui sa tina 50 de mii de km placutele. in rest nici o problema cu masina.
Nicky
Grecutzu, sa iei DS3000 de la Ferodo si nu iti mai faci griji cu schimbatul placutelor. O sa schimbi discurile biggrin.gif (devin consumabile) biggrin.gif
grecutzu2005
nu e combo ca discurile sunt mai scumpe mai bine schimb placuele am gasit la marian cu 100 de euro parca. nu mi se pare mult. alea green stuff sau red stuff nu stiu pe care sa ma axez. defapt nu mai stiu care e diferenta dintre ele. dar mai am 10 mii de km si am timp sa ma gandesc.
ska
ds3000 de la ferodo?
sunt chiar asa de bune?
pe astra h merg?
cat costa?
Sabin
Mda urmeaza si la mine in curand, placutele brembo sunt la jumate. Ferrodo am gasit si eu cu 80 lire.
ronnie
Sabine, mai mergi pana la urmatoarea revizie relaxat cu ele. daca tii tu musai dupa, poti sa le schimbi. eu o sa pun tot stock si dupa revizia de 30 k, ca sunt rezistente si franeaza mult mai bine in utilizarea de zi cu zi decat multe aftermarket smile.gif
Nicky
si eu zic la fel, nu cred ca e problema franarea, cat despre fading, la noi nu prea se simte, ca nu punem foarte des frane.
cand e sa pui ceva sanatos, pui si discuri pe masura. oem e suficient pentru echiparea stock. avea un prieten de-al meu discuri racing si placute ferodo ds3000, scotea scantei cand punea frana, era super funny, dar s-a saturat de ele. s-a intors la 2500, despre care se spune ca ar fi limita intre tuning si racing.
grecutzu2005
sincer daca vrei sa te dai pe circuit ar trebi sa iti schimbi franele cu unele mai bune. dar pentru mers in oras e ok stock.
dar cred ca imi ia mai multi bani aia de la reprezentanta decat astea care sunt aftermarket
ronnie
pai de ce iei de la reprezentanta? cumpara-le de unde crezi ca e mai bine si du-te cu ele la reprezentanta/service autorizat sa ti le instaleze. n-au ce sa comenteze.
grecutzu2005
ba da au.
cat este masina in garantie numai de la ei pot sa cumpar piesele.
ronnie
gresit, de cumparat poti sa cumperi de oriunde, atata vreme cat respecta recomandarile producatorului. asa zice legislatia europeana privind concurenta, direct aplicabila in orice stat membru si nicio reprezentanta sau service din Romania nu are dreptul s-o incalce smile.gif
grecutzu2005
aia mi-au zis ca nu pot sa vin cu piesele mele trebuie comandate de la ei ca altfel sar din garantie
ronnie
cum spuneam, daca te te duci cu un pachet sigilat la ei, cu produse care respecta recomandarea producatorului, ei n-au niciun drept sa nu le accepte pentru ca astfel restrictioneaza libera concurenta si, din fericire, exista niste reglementari destul de stricte ale UE in domeniu. restul e vrajeala fiecaruia pentru a castiga cat mai mult. si, cum ziceai si tu, sunt multi nesimtiti in Romania.
Dr.Silviu
Daca ai factura la ele nu comenteaza nimeni nimic!
bogdan_wrc
CITAT(Nicky @ Jul 8 2009, 04:10 PM) *
Grecutzu, sa iei DS3000 de la Ferodo si nu iti mai faci griji cu schimbatul placutelor. O sa schimbi discurile biggrin.gif (devin consumabile) biggrin.gif

ohmy.gif nu fi nebun, varule. alea sunt doar track use !!! scrie si pe ele !!! trebuie sa le incalzest cateva frane ca sa functioneze ! reci sunt praf. deci nu ai frane cat sunt reci!
http://www.bimmerworld.com/html/ferodo-ds-...-brake-pads.htm

WARNING: DS3000 is NOT suitable for road use.


DS2500 sunt day tot day...sport. f bune, mai ales daca ai discuri sport, lichid Motul si furtune metalice.
grecutzu2005
nu am eu treaba deocamdata cu placutele. mai tin 10 mii de km daca nu o fortez tare tare.
CZ3
mie la 6k km mi-au ovalizat discurile..si am mers asa cu ele pana la 12k. masina are 22k acum si are discuri rectificate si placute ferodo si franeaza mult mai bine decat mizeriile care erau inainte.
@nicky dak iti pui ds3000 pe masina sa ne anunti si pe noi cand tia mancat discurile si dupa cate franari ti-au tinut smile.gif
@grecutzu poti sa cumperi linistit piese pt masinuta de oriunde vrei tu atata timp cat respecta cerintele producatorului mai problematic este daca schimbi etrierii spre ex. (aduci modificari sistemlui de franare) atunci pierzi garantia.
Dr.Silviu
Am schimbat pentru prima data placutele (49.000 km) si cica mai mergeau 3000 smile.gif
bambu
Eu am constatat ca cele din spate sunt mai uzate decat cele din fata cu mult, cam ciudat, oricum in maxim 5000km bagam redstuff daca nu descopar ceva cu un raport calitate/pret mau bune.
CZ3
trebuie sa-mi schimb discurile si placutele.

ce imi recomandati?
discurile perforate sunt ok? sau se ovalizeaza repede?
Sabin
EU am perforate dar recomand cu striatii. Eu zic ca sunt mai bune
Versiunea Lo-Fi. Pentru a vedea versiunea completa cu mai multe informatii, te rog Apasati aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.