Ajutor - Cauta - Membrii - Calendar
Versiune Completa: Discuri frana S3/R32/Cupra
Forum HotHatches > HotHatches Tuning > Frane
Daemon
Salut am cumparat si eu pt vrs kitul de franare de S3/R32/Cupra mai putin discurile.Din cate am inteles cele oem sunt f proaste, in sensul ca se deformeaza foarte repede. Am vazut la multa lume pe Cupra Tarox, discuri care le am si eu pe o honda si de care sunt foarte multumit.
Acum intrebarea e de unde le iau pt ca nu le gasesc pe nicaieri, la Racing Nick nu la Exelis nu. diferenta de pret intre cele tarox si cele oem fiind destul de mica as dori sa iau ceva calumea decat sa ma umplu de nervi dupa 5000 de km..


Please HELP!
LIFEPHORM
Incearca pe ebay, partea de Germania si Austria. Am pe cineva care a luat de acolo frane 345 si i-au venit relativ repede. Daca aflu detalii te anunt!
Shy
Eu am Tarox de 40 mii si nu au nicio problema.
Daemon
Ma refeream la ebc am vazut crapate si strambe pe cupra.Tarox sunt super.De rezolvat m-a rezolvat Iustin de la 4turbo.Ii multumec mult pe aceasta cale.
Acidutzul
Tarox-uri mi-am luat si eu tot de la 4turbo. Am avut noroc ca am gasit pe stoc ce-mi trebuia, altfel termenul de livrare era maricel. Insa as fi asteptat, pentru ca diferenta de pret fata de oferta de la Nick era imensa.

Bafta.
LIFEPHORM
Aceste discuri Tarox pe 345 au mai multe variante in care se gasesc? Cum sunt de exemplu EBC Standard, Turbo Groove, Ultimax, etc?
Acidutzul
Da. Pe langa discuri pline, mai ai 3 optiuni. Le poti vedea aici
4turbo
Am vazut postul tau Demon,
Imi pare rau ca ai o parere asa proasta despre EBC-uri... Ai vazut cu ochii tai vreun EBC fisurat sau doar ai auzit? Cat despre deformare, ce simptome crezi ca are o masina cu discurile deformate? Din cate stiu eu, daca bate volanul, in 99% din cazuri e vina montajului sau butucilor si doar in cazul in care apare o pulsatie a pedalei e vina discurilor si sunt intr-adevar "ovalizate".
Ca fost importator de Tarox eu nu recomand produsele lor, din cauza asta le si vindem la pretul de achizitie pt a lichida stocul. Am inceput sa importam Tarox pe vremea cand eram destul de naiv sa cred ca vibratia volanului se datoreaza "ovalizarii" discurilor. Am adus la inceput Tarox in special pt Seria 5 E60 si am avut surpriza sa vibreze mai tare decat EBC-urile in ciuda tolerantei la prelucrare de doar 0.01mm(cel putin asa sustin cei de la TAROX). In caz ca decizi totusi sa cumperi Tarox/Brembo/ATE, etc, si apar vibratii in volan, ne poti contacta oricand pt a remedia problema.
Catawrc
Eu am EBC pe masina de 1 an (cam 25mii km) turbo groove cu placute de frane yellow stuff si nu am nici cea mai mica problema cu ele ba chiar st foarte multumit de cum franeaza masina mai ales dupa ce se incalzesc. Multumesc inca o data Iustin wink.gif
retardel
Ehe..am ajuns si eu la momentu' in care trebuie sa schimb discurile si placutele...in minte am ..ATE POWER DISK fata cu placute ATE CERAMIC si spate BREMBO MAX..Ceva idei, pareri? Din ce am auzit cele ATE sunt destul de ok ..nu am folosit pana acum in rest EBC sa imi dau cu parerea dar am tot auzit pareri si pro si contra ...
Versiunea Lo-Fi. Pentru a vedea versiunea completa cu mai multe informatii, te rog Apasati aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.