Clio 4 rs - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
7 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
Clio 4 rs
atipiq_nightmare
mesaj Feb 27 2013, 05:16 PM
Trimis la #61


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



Scaunele nu le vinzi? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantoma
mesaj Feb 27 2013, 05:49 PM
Trimis la #62


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 126
Inregistrat pe: 14-April 12
Membrul Nr.: 3,843
Masina Personala:Golf GTI 2.0 TFSI



(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ))))) toata lumea ma intreaba asta
Am vandut deja masina! Mai am doar gumele de vara si evacuarea de fabrica a masinii
Si un bradut de oglinda si o coperta de talon tip nou (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ))))))))))))))


--------------------
Cu samuraii lupti ca samuraii, cu talharii lupti ca talharii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Feb 27 2013, 06:32 PM
Trimis la #63


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



Am inteles (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )))


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Feb 27 2013, 06:33 PM
Trimis la #64


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



mi-ai promis mie bradutul...nu mai face dinastea...e dinala cu lecitina sa nu mai uite Sagemul softul nu?(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 27 2013, 09:42 PM
Trimis la #65


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Eu zic sa asteptam pina o sa putem conduce masina asta... ca acum comparind pe hirtie ce au facut versus ce era e posibil sa ne inselam.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wipperman
mesaj Feb 27 2013, 11:58 PM
Trimis la #66


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 196
Inregistrat pe: 30-April 11
Din: 2h from the Ring
Membrul Nr.: 1,747
Masina Personala: BMW ///M135i



Eu as privi lucrurile dintr-o perspectiva mai larga: doua modele (aproape) dedicate trackdays-urilor era o nisa deja prea ingusta, compensata prea putin de beneficiul de imagine. Avand in vedere criza economica, problemele grupului concurent PSA si echilibrul social precar, mai ales intr-o tara ca Franta, sunt convins ca cei de la Renault sunt foarte circumspecti si in consecinta chiar si divizia Renault Sport are, in afara de un buget limitat, tinta ei de vanzari si profit. Rezultatul... noul clio RS

Ma intreb insa daca viitorul Megane RS va ma bate recordul de tur pe Ring de ex. sau il vom vedea in versiune 4 usi, cutie automata, ecran color X inch si sunet electronic de GTR...

Acest mesaj a fost editat de wipperman: Feb 28 2013, 12:00 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Mar 1 2013, 10:23 AM
Trimis la #67


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Am 2 pe Golf (dar nu am scaune in spate) si pentru masina daily drive (Ibiza) am 4 usi. E clar care sunt avantajele si dezavantajele la fiecare din ele...
DAR, Clio RS si in special varianta CUP aveau clar valente sportive si erau masini preferate de Track Day. Ori, in cadrul track day-urilor nu se prea merge cu mai mult de 1 pasager (ca sa nu zic ca la unele e chiar interzis sa ai mai mult de 1 pasager). Daca si Clio, care era, poate, cel mai tare HH pentru Track Days, vine cu 5 usi si DSG si nu are diferential mecanic si frane cu un singur cilindru, ce ma pot astepta de la celalalte?


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
juniorx88
mesaj Mar 1 2013, 02:23 PM
Trimis la #68


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 81
Inregistrat pe: 27-March 12
Din: Bucuresti, Sector 3/4
Membrul Nr.: 3,825
Masina Personala:Renault Clio B 182 RRS



Uitati un ling de pe patru tuning cu un "test" facut cu noul Clo RS:

http://www.4tuning.ro/teste-auto/primul-te...ault-17622.html

In legatura cu usile, eu sunt si pro si contra. Avem 2 masina in familie, una cu 2 usi si una cu 4 si culmea, o folosim cel mai des pe cea cu 2 usi dar este placut uneori sa nu te mai dai jos ca a sui un pasager (in special cand ploua/ninge). Cat despre sportivitate...nu cred ca 2 usi si 10kg in plus afecteaza atat de rau tinuta de drum. Poate nu mai este caroseria la fel de rigida...dar acum cati vor simti diferenta?

Sound faking-ul mi se pare util...in felul acesta proprietarii cu gusturi abstracte in ceea ce priveste tuningul nu vor mai investi in colante cu flacari si alte cele ci intr-un sistem audio mai performant (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )


--------------------
www.f64.ro
www.activauto.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Mar 1 2013, 03:21 PM
Trimis la #69


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



juniorx88 Dragut link-ul dar e reclama nu test (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) (sau cum ai spus tu "test" (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) ...

Acest mesaj a fost editat de rex: Mar 1 2013, 03:21 PM


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Mar 3 2013, 03:08 PM
Trimis la #70


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



http://www.youtube.com/watch?feature=playe...p;v=MP3DpMkgz_E
totusi nu e chiar asa de nasoala .......(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantoma
mesaj Mar 3 2013, 09:00 PM
Trimis la #71


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 126
Inregistrat pe: 14-April 12
Membrul Nr.: 3,843
Masina Personala:Golf GTI 2.0 TFSI



Sa revenim on topic...groaznic noul clio rs


--------------------
Cu samuraii lupti ca samuraii, cu talharii lupti ca talharii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nic_andrei
mesaj Mar 4 2013, 11:57 AM
Trimis la #72


Stage 3
***

Grup: Administrator
Postari: 190
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 25
Masina Personala:RENAULT MEGANE RS 265



Io zic sa mai aveti rabdare un pic pana se fac niste teste serioase cu el. Nu zic ca la capitolul design nu a pierdut dar nu cred sincer ca va fi mai putin performant ca cel vechi. Treaba cu cutia de viteze era pe undeva ceva normal ca si evolutie. Prost e ca nu au dat posibilitatea sa o iei si cu o cutie manuala pentru cine vrea, dar s-ar putea sa bage mai tarziu edc ca optional.
Oricum nu isi vor da cu stangul in dreptul la capitolul performanta. Nici cu franele nu sunt asa pesimist. Pana la urma faza cu doua sau mai multe pistoane per etrier e si o moda. E adevarat ca orice masina care se respecta are asa ceva dar daca ei au facut teste si franele tin fara probleme pe mine unu nu m-ar deranja cu nimic. Doar ca scrie brembo pe ele sau nu e mai putin important daca isi fac treaba la fel de bine si apoi se poate face upgrade pentru cine vrea, nu e un capat de tara.
La capitolul design se mai poate umbla pentru unu care vrea ceva mai mult, un kit cu aripi mai evazate sigur o sa apara, doar nu vreti ca ala de o cumpara sa nu aiba de facut nimic la ea. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Oricum avand in vedere ca e in 5 usi Mituc ar trebui sa fie fericit la capitolul asta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 4 2013, 08:10 PM
Trimis la #73


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(nic_andrei @ Mar 4 2013, 10:57 AM) *
Oricum avand in vedere ca e in 5 usi Mituc ar trebui sa fie fericit la capitolul asta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


Dap... megane rs in 5 usi si vind vaca. Asta daca nu scot astia de la mazda un 3 mps 2.5T de 300-340cp.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nic_andrei
mesaj Mar 5 2013, 10:39 AM
Trimis la #74


Stage 3
***

Grup: Administrator
Postari: 190
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 25
Masina Personala:RENAULT MEGANE RS 265



Nu e cam mare 2,5? Se poate si din 2L puterea aia. Toate marcile acum au politica de downsizing. Daca tot ies pe banda rulanta 1,6T 200CP, de ce nu 2L cu 300 sau 350?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 5 2013, 11:21 AM
Trimis la #75


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Pai 2.5l e mai mare cu 12.5% decit un 2 litri, nu e asa mare diferenta.

Si da, puterea aia se poate si din 1.25l daca vrei neaparat. Cum fac unii 1000cp din 3.8 litri sau 1200cp din 5 litri asa ar putea face si altii 300cp din 1.25l. Dar cu cit motorul e mai mic cu atit termodinamica din el se complica mai mult, atit pe partea de functionare si transformare a energiei termice in cinetica cit si pe partea auxialiara (racire, alimentare, etc).

Problema de fiabilitate si/sau costuri. Una e sa faci 300cp din 2.5 litri si sa folosesti piese mai premium insa totusi normale si relativ uzuale, si alta e sa faci 300cp din 1.5l si sa folosesti biele de titan, sa ai nevoie de turbina, tubulatura, galerie, senzori, etc, care sa poata tine presiuni de probabil un BAR mai mari, sistem de racire pe masura, sistem de injectie care sa aiba si presiune imensa (probabil 200bar in loc de 120-140 cit sint cele actuale) si in acelasi timp si debit ceea ce complica foarte mult lucrurile in zona pompei de injectie, a lobului de pe axele cu came care ciocaneste pistonul pompei (care se va misca mult mai greu pentru ca tre' sa faca si presiune mare si sa asigure si debit mare), probabil va fi nevoie de doua axe cu came cu timing variabil pe ambele (asta mai avem pe piata, dar managementul motorului se complica), si pentru ca nu ai cum sa te descurci intr-o plaja de turatie de genul 3000-6500rpm sa trebuiasca sa turezi pina la 7500 cu tot ce presupune asta pe partea de segmenti/pistoane/tren distributie, transmisie (trepte mai scurte, economie de carburant de cacat), raportul de compresie s-ar putea sa fie relativ mic la asa ceva pentru ca nu poti avea 2.5BAR in admisie si sa mergi cu gaz de pompa pe raport de compresie de 10-11, etc.
Pentru ca lucrurile sint simple, ca sa faci 300cp trebuie sa arzi o anumita cantitate de benzina si aer indiferent ca motorul are 0.1l sau 15l, presupunind ca poti merge cu acelasi avans (ceea ce nu e chiar adevarat si asta se traduce de fapt prin si mai mult aer+carburant care trebuie ars de motorul care e mai mic si merge cu presiuni mai mari in cilindru, neglijind aici randamentul termic al motorului),

Toate companiile fac downsizing pentru ca asta e trendul deoarece multe scurverne taxeaza la cilindree si/sau cantitate CO2/km, insa nu e si alegerea potrivita. Daca-ti iei un motor de 1.6l si il pui sa faca des 200cp vei avea surpriza ca nu prea tine foarte mult. Nici pe departe cit unul de 2.5 care face proportional mai multa putere. (adica 2.5/1.6*200=310-315cp sau ceva), sau macar unul de 2 litri care face de asemenea proportional mai multa putere. Downsizingul asta dus la extrem e un cretinism derivat din politica de cacat a guvernelor care impoziteaza la cilindree si emisii de CO2, cind de fapt singura chestie care ne supara sint funinginele (emise in proportie de peste 75% re rablele diesel).
Limita de fiabilitate a unul motor de 2 litri e undeva in jurul a 300-320cp (pina sa intram la segmenti din titan, camasi cilindri tratate sau si alea din titan, valve din titan, etc), si multe din motoarele de 2 litri de pe piata care fac mai mult de 200cp nu rezista nici macar 50k km pina sa inceapa sa traga ulei chiar si cu intretinere corecta sau diabolica. Costuri de productie aproape identice intre motoare de 70-80cp/l si respectiv 130-150cp/l (asa cum fac multi producatori auto) NU ARE CUM sa duca la ceva fiabil. Deci daca tot vrei performanta si piese mai uzuale atunci "there's no replacement for displacement".

Si cum ziceam mazda e o companie mica, nu-si prea permite sa scoata rebuturi cu care altii mai mari ar putea trai fara probleme si si-ar putea permite recall-uri generale de cite ori au ei chef.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nic_andrei
mesaj Mar 5 2013, 11:39 AM
Trimis la #76


Stage 3
***

Grup: Administrator
Postari: 190
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 25
Masina Personala:RENAULT MEGANE RS 265



Sunt deacord doar partial cu ce zici tu. In primul rand am zis de 2l si nu 2 jumate din simplu fapt ca nu imi place sa arunc banii aiurea pe geam pe impozit la niste nesimtiti. Asa ca niciodata nu voi mai trece limita celor 2L ba mai mult in viitor probabil voi ajunge la 1,6.
2 la mana asta cu termodinamica la motor si alte aiureli intre 2L si 2,5 sa ma scuzi dar chiar daca sunt adevarate sunt relativ nesemnificative. La momentul actual cu tehnologia existenta se poate face bine mersi un motor de 2l destul de fiabil de 300+ cp. Acum na daca tu vrei dupa aia din 2L 300+ sa il faci avion si nu mai poti ca deja e impins destul de sus e treaba ta, eu il vreau stock.
Si chestia cu fiabilitatea e relativa, eu masina indiferent care o fi vreau sa o schimb la 4 ani sau hai 5. In timpul asta nu voi face mai mult de 80-100k mii km. Pana acolo eu zic ca va fi ok masina. Nu o sa crape nici una din fabrica decat daca a fost gandita prost de la inceput si are hibe stiute. Pe langa asta eu daca o sa ma duc pe vre-un circuit de 2 sau 3 ori intr-un an o sa imi fie suficient, in rest imi iau masina de strada. Nu aplicam aceleasi reguli ca pe circuit ca io nu vreau sa scot untul din masina. Iar pe circuit in functie de cat de bou sau de bun esti poti sa faci praf o masina si in mult mai putin de ia 50 de mii cat ziceai tu. Asta ce zici tu cu segmenti si alte componente din titan ai un pic de rabdare ca vor aparea pe hothatchuri din ce in ce mai mult. Politica lor e de micsorare si o vor face inca ceva vreme iar ca sa nu ajunga sa schimbe motoarele ca pe curele o sa caute si solutii de fiabilitate.
Mie unul atata vreme cat vor fi ok si nu crapa nu mi se pare nimic rau in asta. Doar daca esti fan asiprat si nu iti place turbo deloc ca atunci na, nu mai ai solutie daca vrei sa alergi decat cazanul de la 2L in sus. La astea mai mici daca o sa devina nefiabile din cauza ca le-au impins prea mult o sa intervina selectia naturala, nu o sa le mai cumpere oamenii si o sa se orienteze si ei in consecinta dar sincer nu cred ca e cazul.

In schimb iti dau dreptate cu Mazda, e firma mica si poate nu au chef sa faca acum nush ce cercetari ca sa scoata un motor de 2l cand deja au disi ala de 2,3 sau cat naiba e. Oricum eu nu am fost impatimit cu mazda niciodata. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Acest mesaj a fost editat de nic_andrei: Mar 5 2013, 11:42 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 5 2013, 12:26 PM
Trimis la #77


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(nic_andrei @ Mar 5 2013, 10:39 AM) *
In primul rand am zis de 2l si nu 2 jumate din simplu fapt ca nu imi place sa arunc banii aiurea pe geam pe impozit la niste nesimtiti. Asa ca niciodata nu voi mai trece limita celor 2L ba mai mult in viitor probabil voi ajunge la 1,6.


E chiar asa mare diferenta de impozit intre 2 litri si 1.6? Cred ca nu-ti iei nici macar o noapte de cazare in plus la un hotel cu banii aia (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Initial nu ai spus de ce voiai 2 litri si nu 2.5, eu doar ti-am explicat de ce e mai ok 2.5 versus 2l cu aceeasi putere litrica. Daca animalele din scurverne exploateaza dorinta noastra de mai bine, de a ne distra, de a ne bucura de diverse maruntisuri... e altceva, totdeauna au facut-o, fie oferindu-ne aceleasi servicii tuturor indiferent de valorea impozitului pe care-l platim, fie speculind anumite trenduri bagind accize mai mari la anumite produse. Nu vad de ce te supara impositul cumva mai mare (nesemnificativ la pretul masinii insa, nici cel SH dupa 5-6-7 ani, decit poate adunat) cind nesimtitiii de care zici isi trag bani de la noi si cu alte ocazii (fie ca e vorba de ciocolata sau servicii care ar trebui sa se intoarca catre noi si nu se intorc cum trebuie, gen sanatate, invatamint, etc, si pe care in total in cursul unui an dar MULT mai multi bani decit impozitul de vreo 1000RON sau cit o fi pe care l-ai da pe un motor de 2.5).

CITAT(nic_andrei @ Mar 5 2013, 10:39 AM) *
2 la mana asta cu termodinamica la motor si alte aiureli intre 2L si 2,5 sa ma scuzi dar chiar daca sunt adevarate sunt relativ nesemnificative. La momentul actual cu tehnologia existenta se poate face bine mersi un motor de 2l destul de fiabil de 300+ cp. Acum na daca tu vrei dupa aia din 2L 300+ sa il faci avion si nu mai poti ca deja e impins destul de sus e treaba ta, eu il vreau stock.


Aiurelile astea cu termodinamica ti le poate lamuri orice profesor de fizica de liceu, sau un student care a facut ceva cursuri de fizica in facultate, sau chair un elev de liceu cu materia proaspata si suficient de multa imaginatie incit sa poata aplica cit de cit corect ce a invatat. Nu-s aiureli si nici nesemnificative, sint realitatea pura.
Cu tehnologia existenta se poate face fara probleme motor de 1.5 litri si 400cp care sa tina 400 de ani sau 5 milioane de km, insa probabil va costa cit unul de 3.5 litri si 550cp. Si daca ar trebui sa alegi - pe care l-ai alege dintre cele doua?

Una e existenta tehnoloiei si alta e piata de consum, deci "tehnologia existenta" care exista insa nu o regasim in mai nimic din ce cumparam pentru mine nu exista.
Si nu, nu vorbeam de motoare impinse la nu stiu cit, ci strict de masini care ies pe poarta fabricii. Din cunostintele mele singurele motor de 2 litri de 300cp (ma rog, unul are 295) si care nu maninca ulei in mod sistematic (doar ocazional poate) este cel de pe lancer evo X respectiv cel de pe wrx sti 2008+ JDM (astea euro/USDM au 2.5l - ghici de ce?!). Restul ori s-au oprit la 250-260 ori trebuie sa stai cu ochii pe ulei sa fii sigur ca nu ajungi sa mergi pe uscat.
Probabil diferenta aia de 30-40cp pina la 300 ti se pare nesemnificativa, insa ea de fapt inseamna inca 800-1000rpm plaja de turatie, inca vreo 0.2-0.4bar presiune in plus la peste 5000-5500rpm, si de fapt inseamna inca aproape 20% putere in plus.

Daca astea sint aiureli nesemnificative atunci proabil ar trebui sa nu mai discutam despre asta.

CITAT(nic_andrei @ Mar 5 2013, 10:39 AM) *
Si chestia cu fiabilitatea e relativa, eu masina indiferent care o fi vreau sa o schimb la 4 ani sau hai 5. In timpul asta nu voi face mai mult de 80-100k mii km.


Daca vrei sa reduci costurile atunci solutia nu este achizitionarea unei masini la fiecare 2-3-4 ani, s-ar putea sa aiba mai mult sens sa tii o masina mai mult si chiar daca platesti impozit o idee mai mare el nu va totaliza niciodata nici macar 10% din diferenta pe care o vei da pe noua masina cind o vei schimba pe actuala.
De obicei cind vorbesti de schimbarea masinii in mod regulat, valoarea taxelor, impozitelor si a carburantului, atita timp cit sint in limite rezonabile (adica daca nu vorbim de taxe pentru motoare de 4 litri sau mai mari, consumuri urbane de 25-30l/100, etc) devine irelevanta.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nic_andrei
mesaj Mar 5 2013, 12:58 PM
Trimis la #78


Stage 3
***

Grup: Administrator
Postari: 190
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 25
Masina Personala:RENAULT MEGANE RS 265



Probabil nu ma fac eu bine inteles si ajungem iar sa vorbim discutii.
Ca sa clarificam , nu vreau sa platesc diferenta si mi se pare nejustificata taxa de la motor de 2l la unu de 2,5. Nu are legatura cu ce bani am si cat dau pe masini.
Nu sunt deacord cu un impozit mai mare decat e acum pentru ca nu il merita statul cu toti nebunii de la guvernare.
Nu discutam aici de buzunarul meu si nici de ce schimb eu masinile la cat le schimb si iar nu am zis nici un moment ca le schimb din motive de bani.
Chestia cu termodinamica am zis ca e o aiureala relativ la diferenta de la 2l si 2,5 nu in general si nu prea am nevoie de nici un profesor de fizica sa imi explice cum stau lucrurile. Si iar o consider o aiureala in contextul unei masini stoc si al unui producator de motare care stie ce face. Nu vorbeam de eficienta motorului in motorsport sau pentru aplicatii de pista. Acolo da, sunt deacord cu tine ca fiecare amanunt conteaza.
Daca pana acum nu am scris posturi interminabile pe aici despre motoare in general nu inseamna ca nu ma pricep. Pur si simplu nu prea aveam timp de asa ceva. In rest imi place sa ii mai intreb si pe altii sa vad ce zic si ei, nu pretind ca stiu adevarul absolut.
Nu ai dat nici macar un singur argument tehnic documentat care sa sprijine teoria ta ca producatorii de azi nu ar putea sa faca o masina fiablila cu motor de 2l si sa zicem 320CP. Nu este la momentul asta un prag acceptat si argumentat de constructori pentru care nu pot face asta. Se poate face si fara prea mari eforturi din partea unora ca Renault sau VAG sa zicem. Oricum parerea mea ca la megane 4 motorul de 2l va fi impins pe fisa la 300cp si masurat va fi mai mare de atat , asta doar ca exemplu. O masina de genul asta ar putea sa faca lejer sa zicem 80k fara sa apara complicatii si daca ar fi expolatata corect nici sa nu manance ulei peste o marja de bun simt sau aproape deloc. Nu discut aici de costurile de productie si nu te contrazic ca folosind componente de calitate superioara pretul acelei masini nu ar fi probabil ceva mai ridicat.
Si raman la parerea mea, nu ai cu ce sa ma convingi ca nu e asa.

Acest mesaj a fost editat de nic_andrei: Mar 5 2013, 12:59 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 5 2013, 02:18 PM
Trimis la #79


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Nu am sustinut nici o clipa ca producatorii auto nu pot face motoare mici foarte puternice (2.0T de 320CP sau dece nu 1.6T de 400), ci doar ca pina si modelele mai deosebite se supun acelorasi reguli cretine ale consumerismului contemporan.
Nu am vorbit nici o clipa de circuite (chiar daca unii producatori ies in fata si spun ca "acest model este dedicat in special entuziastilor" - no shit!), de tuning extrem, sau altceva, ci doar de exploatarea la maxim a valentelor motorului asa cum vine el din fabrica. Si aici survenea comparatia mea cu privire la fiabilitate.

Dar eu unul ma voi opri pentru ca am argumentat cit de logic si detaliat am stiut iar tu nu-mi raspunzi inapoi decit prin prisma impozitelor si a altor minuni care nu au nici o legatura cu discutia initiala (de ce un motor mai mare ajunge sa fie cel putin teoretic mai fiabil decit unul mai mic, ambele cu aceeasi putere litrica, ca sa nu mai zicem ca e mai silentios si mai usor de suportat in traficul cotidian, etc).

In cazul lui clio 4RS insa lucrurile stau putin diferit:
- motorul anterior de 2 litri trebuia sa se duca pina la 7000-7200rpm sa faca 200cp, cel de 1.6 va face asta 1000-1500rpm mai devreme avind un cuplu superior in acea zona de turatie;
- diferenta de cuplu dintre cele doua este iar favorabila celui de 1.6 si nu e suficient de mare astfel incit sa puna probleme mari de fiabilitate chiar si cu cei 20% mai putini cm3.
Adevaratul upgrade ar fi fost un motor de 2 litri coborit la 1.8l + turbo. Am fi avut probabil un 220-230cp si posibilitatea liniarizarii mult mai bune a curbei de cuplu.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nic_andrei
mesaj Mar 5 2013, 02:26 PM
Trimis la #80


Stage 3
***

Grup: Administrator
Postari: 190
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 25
Masina Personala:RENAULT MEGANE RS 265



Ai dreptate, discutia nu mai are rost pentru ca nu ne intelegem.
Numai bine
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 29th April 2024 - 01:25 PM