Superchips - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
Superchips, ECU tuning
B 83 FEU
mesaj Dec 3 2009, 02:07 PM
Trimis la #81


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 124
Inregistrat pe: 17-July 09
Membrul Nr.: 210
Masina Personala:rs



buun, modificari nu chiar majore , decente (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Anonymous motoRSport
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George
mesaj Dec 3 2009, 02:10 PM
Trimis la #82


Stage 5
*****

Grup: Prieten HH
Postari: 849
Inregistrat pe: 16-June 09
Membrul Nr.: 110
Masina Personala:MY04 WRX STI



arata foarte bine ... felicitari pentru reusita !


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nadir
mesaj Dec 3 2009, 05:41 PM
Trimis la #83


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 144
Inregistrat pe: 18-June 09
Membrul Nr.: 118
Masina Personala:audi s3



CITAT(B 83 FEU @ Dec 3 2009, 01:03 PM) *
Credeti-ma, nu ca ii fac reclama lui Nadir , dar masina s-a schimbat total.

este muuuult mai echilibrata, pana si la relanti este o diferenta. Ganditi-va ca el a facut cu un soft minuni. Calculatorul masinii nu permite modificari majore, si totusi ele s-au produs.


Englezoii rulezzzz


Multumesc Nadir :*


cu placere Mona, ma bucur ca esti multumita.
abia astept sa iti pui admisia ca ai vazut ce inseamna cu si fara admisie.



--------------------
Dealer Superchips si REVO
Audi S3 2.0 TFSI quattro - Milltek TBE - Evoms Intake - Sachs Performance Clutch - Forge Twincooler - APR HPFP - NKG Iridium Spark Plugs - Motul Fluids - Ferodo DS2500 Brake Pads - Bilstein B8 Shock Absorbers - H&R Springs - Superchips Stage 2+ - 12.2 @ KOE 2009
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj Dec 3 2009, 06:54 PM
Trimis la #84


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



Foarte tare, felicitari! Deci se poate..


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Dec 3 2009, 09:29 PM
Trimis la #85


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



felicitari....
si daca se poate un test pe strada cu asta mic si galben al meu ar fii foarte ok:)
eu am doar soft si conform specificatiilor din Anglia pana in 255-260 cp:)


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
B 83 FEU
mesaj Dec 6 2009, 09:21 PM
Trimis la #86


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 124
Inregistrat pe: 17-July 09
Membrul Nr.: 210
Masina Personala:rs



thanx George, Bambu, Kap!

Si eu sunt curioasa cum iese cand este gata (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

si cum sunt fff optimista... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

dap, admisia face diferenta. Intr-adevar, la un rs / f1, admisia este cea mai importanta, indiferent de stage , credeti-ma ca face treaba foarte buuuna!!!!


--------------------
Anonymous motoRSport
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George
mesaj Dec 6 2009, 09:26 PM
Trimis la #87


Stage 5
*****

Grup: Prieten HH
Postari: 849
Inregistrat pe: 16-June 09
Membrul Nr.: 110
Masina Personala:MY04 WRX STI



programeaza-ma, te rog, la un test drive ... sunt foarte curios cum trage.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nadir
mesaj Dec 8 2009, 01:14 AM
Trimis la #88


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 144
Inregistrat pe: 18-June 09
Membrul Nr.: 118
Masina Personala:audi s3



Astazi am apucat sa masor o Skoda Octavia RS TDI

Masina are un soft Stage 2 Superchips cu downpipe fara filtru de particule de la Milltek
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  NADIR_RS_TDI.jpg ( 160.25k ) Numarul de Transferari: 71
 


--------------------
Dealer Superchips si REVO
Audi S3 2.0 TFSI quattro - Milltek TBE - Evoms Intake - Sachs Performance Clutch - Forge Twincooler - APR HPFP - NKG Iridium Spark Plugs - Motul Fluids - Ferodo DS2500 Brake Pads - Bilstein B8 Shock Absorbers - H&R Springs - Superchips Stage 2+ - 12.2 @ KOE 2009
Go to the top of the page
 
+Quote Post
B 83 FEU
mesaj Dec 10 2009, 02:19 PM
Trimis la #89


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 124
Inregistrat pe: 17-July 09
Membrul Nr.: 210
Masina Personala:rs



hahahahahahaha!!!! aceasta masina sta langa noi! Nadir (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) n-ai vazut-o in parcare cand ai 'citit-o' pe Bombonica ?!?!

Mah, da' esti chiar bun! 2 masini modificate de tine in parcarea aceluiasi bloc, hhahahaah, iti dai seama cate or fi in tot cartierul (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
(IMG:style_emoticons/default/Applause.gif)


--------------------
Anonymous motoRSport
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nadir
mesaj Dec 10 2009, 05:05 PM
Trimis la #90


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 144
Inregistrat pe: 18-June 09
Membrul Nr.: 118
Masina Personala:audi s3



da am vazut ca e vecin cu voi (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
si stiam ca sta in zona dar dupa ce am fost la voi si am vazut ca sta in acelaasi bloc m-a bufnit rasu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

oriicum nu conteaza unde stai daca vrei calitate stii unde sa apelezi


--------------------
Dealer Superchips si REVO
Audi S3 2.0 TFSI quattro - Milltek TBE - Evoms Intake - Sachs Performance Clutch - Forge Twincooler - APR HPFP - NKG Iridium Spark Plugs - Motul Fluids - Ferodo DS2500 Brake Pads - Bilstein B8 Shock Absorbers - H&R Springs - Superchips Stage 2+ - 12.2 @ KOE 2009
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nadir
mesaj Dec 17 2009, 01:58 AM
Trimis la #91


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 144
Inregistrat pe: 18-June 09
Membrul Nr.: 118
Masina Personala:audi s3



acum 2 saptamani am montat pe o cupra soft Superchips Stage 1+ avand in vedere ca, Clientul nostru si-a achizitionat si o admisie Forge

dupa mai multe loguri am ajuns la concluzia ca admisia are un defect de fabricatie si ca debitmetrul nu sta bine in locasul lui.
Softul Superchips tinand cont de toti senzorii masinii acesta nu se desfasura cum trebuie iar masina mergea mult mai slab decat trebuia

astazi i-am imprumutat lui Radu (clientul nostru) Testosul de pe forum Admisia mea de pe masina mea

Admisie de la evoms este admisia pe care noi i-am recomandato de prima data.


fara sa mai facem loguri am pus din nou masina pe dyno si acum sa va arat ce a iesit
pt ca vad ca fisa dyno de ieri nu mai e pe forum am sa o postez fisa dyno cu admisia forge care din pacate avand un defect de fabricatie nu dadea deloc randament
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  admisie_forge_.jpg ( 176.42k ) Numarul de Transferari: 46
Fisier Atasat  admisie_evoms.jpg ( 167.74k ) Numarul de Transferari: 45
 


--------------------
Dealer Superchips si REVO
Audi S3 2.0 TFSI quattro - Milltek TBE - Evoms Intake - Sachs Performance Clutch - Forge Twincooler - APR HPFP - NKG Iridium Spark Plugs - Motul Fluids - Ferodo DS2500 Brake Pads - Bilstein B8 Shock Absorbers - H&R Springs - Superchips Stage 2+ - 12.2 @ KOE 2009
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj Dec 17 2009, 11:30 AM
Trimis la #92


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



Cumva te referi la fisele de aici?
http://www.hothatches.ro/index.php?showtopic=3...20&start=20


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adrian
mesaj Dec 17 2009, 11:46 AM
Trimis la #93


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 101
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 61
Masina Personala:3071 Audi S3 2.0 TFSi



Acest mesaj l-am postat pe alt forum, dar fiind vorba de aceeasi masina am facut copy-paste la explicatie si aici:

Radu (Testosul) este clientul nostru care in prima faza a avut un Soft Superchips Stage 1+ (pe masina stock, cu admisie stock), soft care ii asigura +300 bhp si +400 Nm. Masina mergea bine, stim asta ca am testat-o intens atat inainte cat si dupa ce am instalat softul Superchips Stage 1+

Ulterior Radu ne-a spus ca si-a achizitionat o admisie Forge, dar din feedback-ul pe care l-am primit de la el am inteles ca masina nu merge tocmai bine. El ne-a cerut daca putem sa-i furnizam un soft Superchips ceva mai puternic. Evident am dat curs cerintei si i-am furnizat un soft Superchips Stage 1+ mai puternic, daca vreti Stage 1++. Acest soft a fost testat atat de noi cat si de UK pe niste Cupre ca si aplicatie racing, toate mergand impecabil.

Noi am instalat software-ul Superchips Stage 1++, am logat intens masina si am observat ca debimetrul citeste eronat airflow-ul, iar cum calculatorul masinii se bazeaza pe citirile debimetrului, masina nu facea sarcina si mergea intr-un semi "limp mode". I-am spus imediat lui Radu care este problema, mai exact admisia Forge cu care am mai avut in trecut astfel de probleme.

Motivul: Debimetrul nu era pozitionat perfect perpendicular in admisie, era plasat sub un oarecare unghi, astfel citea eronat fluxul de aer. Acest lucru se datoreaza cel mai probabil unui defect de fabricatie, si dupa cum am mai spus, nu este prima data cand vedem acest lucru la admisiile Forge !

Radu nu ne-a crezut (probabil sfatuit de unii prieteni priceputi) si si-a dus acum doua zile masina pe dyno, iar rezultatele au fost asa cum i-am spus si noi, departe de adevar. A pus si admisia stock pe masina, iar rezultatul a fost la fel de rau. Ce au omis ei este ca, mergand o lunga perioada cu admisia defecta, ECU era in continuare in acel limp mode. Ce trebuie facut atunci, era un ECU RESET banal, mai exact se da borna de la baterie jos pentru 5 minute si se pune la loc.
Asadar ieri Radu si Nadir au instalat admisia EVO MS pe masina, i-au facut un ECU Restet, si a pus-o in repetate randuri pe acelasi dyno, inregistrand un maxim de +340 Bhp si +450 Nm. Nu am umblat deloc la software, doar am schimbat admisia si am resetat ECU. Radu a fost prezent si poate confirma acest lucru. De asemenea cred ca si Radu simte acea diferenta de +40 Cp si 100 Nm si pe strada.

Concluzia: Admisia EVO MS nu i-a dat +40 Bhp si +100 Nm, a dat aceste valori peste masina in limp mode datorita admisiei Forge defecte.


--------------------
REVO STG4 Audi S3 2.0 TFSi - Superchips STG1 Opel Vectra OPC - Superchips STG1+ Renault Clio 197

AUTOSOFT s.r.l. - Superchips & REVO Main Dealer
www.superchips.ro - www.revotechnik.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
99pwr
mesaj Jan 19 2010, 08:47 PM
Trimis la #94


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 19
Inregistrat pe: 16-January 10
Membrul Nr.: 508
Masina Personala:golf4



CITAT(kokozula @ Oct 19 2009, 04:29 PM) *
Pai nu scrie acolo cine a facut softul? Superchips.

Softul s-a facut la Cluj pe dyno.


Softul cu semnatura Superchips este facut de cei de la firma mama sau de catre fiecare dealer regional in parte? Softul Superchips este securizat pentru a nu putea fi copiat prin mufa OBD?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adrian
mesaj Jan 20 2010, 11:19 AM
Trimis la #95


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 101
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 61
Masina Personala:3071 Audi S3 2.0 TFSi



Buna Laszlo,

Toate softurile Superchips sunt facute in UK. La fel a fost si in cazul loganului cu compresor, softul s-a realizat tot in UK pe baza feedback-ului si a log-urilor trimise de noi de la fata locului, mai exact de pe dyno. Astfel dupa mai multe versiuni s-a ajuns la cea finala, care a multumit pe toata lumea.

Softurile Superchips sunt evident protejate la copiere prin OBD. Orice companie care se respecta si investste asemenea resurse in cercetare si dezvoltare isi ia aceste minime masuri de securitate a datelor.

Problema este ca unii tuneri din Romania (am avut asemenea cazuri) se folosesc de naivitatea unor clienti ca sa-si vanda produsele lor sub brand-ul Superchips ...


--------------------
REVO STG4 Audi S3 2.0 TFSi - Superchips STG1 Opel Vectra OPC - Superchips STG1+ Renault Clio 197

AUTOSOFT s.r.l. - Superchips & REVO Main Dealer
www.superchips.ro - www.revotechnik.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
99pwr
mesaj Jan 20 2010, 02:16 PM
Trimis la #96


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 19
Inregistrat pe: 16-January 10
Membrul Nr.: 508
Masina Personala:golf4



Intreb pentru ca am avut un client (2.0TFSI 220HP) cu soft Superchips pus la Bucuresti caruia nu-i mergea tocmai bine masina. A venit sa-i pun originalul si am ramas surprins sa constat ca o firma cu asa renume nu-si protejeaza softul pentru a nu putea fi citit pe OBD. Si nu se pune problema sa nu fi apelat la dealerul Superchips.
P.S. Ginel este numele meu, Laszlo este username-ul folosit pe alte forumuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adrian
mesaj Jan 20 2010, 02:32 PM
Trimis la #97


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 101
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 61
Masina Personala:3071 Audi S3 2.0 TFSi



Ok Ginel.

Dupa cum am spus in mesajul precedent, si in mod special la TFSi, software-ul Superchips este protejat si nu poate fi citit prin OBD. Deci mai mult ca sigur nu avea software Superchips ...

Daca era clientul nostru, putea veni oricand la noi sa-i aducem gratuit masina la original. Mai mult, noi avem o relatie apropiata cu clientii nostri si am fi stiut primii daca este ceva in neregula cu masina. Iar pana acum, de peste 2 ani de activitate in Romania, nu am avut nicodata un astfel de caz. Iar in Bucuresti doar la Nadir (TUNING CLUB) putea sa-si puna soft, el avand exclusivitate pe Bucuresti.

P.S. Daca vrei trimite-mi pe PM numele clientului si numarul de inmatriculare (sau VIN-ul) masinii si o voi cauta in baza noastra de date. Asa iti voi putea confirma 100%.


--------------------
REVO STG4 Audi S3 2.0 TFSi - Superchips STG1 Opel Vectra OPC - Superchips STG1+ Renault Clio 197

AUTOSOFT s.r.l. - Superchips & REVO Main Dealer
www.superchips.ro - www.revotechnik.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Jan 20 2010, 02:51 PM
Trimis la #98


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



I beg to differ...referitor la singuru dealer superchips..din bucuresti...... http://www.1qtuning.ro/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adrian
mesaj Jan 20 2010, 03:00 PM
Trimis la #99


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 101
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 61
Masina Personala:3071 Audi S3 2.0 TFSi



1Q Tuning este servicu mobil, cu sediul in Onesti.

Aici este lista dealerilor autorizati Superchips din Romania: http://www.superchips.ro/website/Contact.html



--------------------
REVO STG4 Audi S3 2.0 TFSi - Superchips STG1 Opel Vectra OPC - Superchips STG1+ Renault Clio 197

AUTOSOFT s.r.l. - Superchips & REVO Main Dealer
www.superchips.ro - www.revotechnik.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
99pwr
mesaj Jan 20 2010, 03:00 PM
Trimis la #100


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 19
Inregistrat pe: 16-January 10
Membrul Nr.: 508
Masina Personala:golf4



Adrian, ai PM.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th April 2024 - 04:05 AM